18 Nisan 2020

Zencefil Çayının Faydaları Nelerdir ?

Zencefilin ana vatanı tropik bölgeler olan ve Toprak altında rizom denilen sürücü bir gövedeye sahip olan bitkilerdir. Zencefilin kullanılan kısmı bu rizom denilen bölgelerdir.Bunlar Kurutulmuş halde veya Taze olarak bulunabilirler.
Zencefil genel olarak vucut ısıtıcılığın da ve sindirim bozuklukların da kullanılmaktadır. Bu rahatsızlıklar için Zancefilin Kurusu veya Tazesi de kullanılabilir.
Zencefilin Faydaları
-Sindirim Bozuklukları
-Soğuk Algınlıkların da
– Vucudu ısıtmada

Zencefil Çayı Yapılışı, Nasıl Yapılır ?

zencefil-cayi-hazirlanisi-zencefil-cayi-tarifi-ibrahim-saracogluZencefil çok keskin olduğu için, çayda kullanmak üzere bir sarımsak dişi büyüklüğünde olması yeterlidir. Kabuğu soyulmuş zencefili 1 su bardağı kadar suyun içerisine atıp yaklaşık 8 dk kaynatın. Süzgeçten süzüp bardağınıza doldurun ve içerisine bir Çay kaşığı bal ilave edin. Bal hem tatlandırır hemde boğazınızın yumuşamasını sağlar.

Zencefil- Limon Çayı Yapılışı

Yukarıda ki tarifte olduğu gibi yine bir diş zencefili, 1 bardak suyun içerisine atıp yarım limon ilave edin. Yaklaşık 8 dk kaynatın. Boğazınızda ağzı varsa; içerisine karabiber ilave edebilirsiniz.

Zencefil Çayı Tarifi Video

Zencefilin Zararları

Zencefilin yararları kadar fazla tükeltiğinde ortaya çıkan zararları da bulunuyor. Günlük 3-4 gramdan fazla zencefil tüketimi zararlı olabilir. Kilo almak isteyenlerin, hemofili gibi kan hastalıkları olanların, kalp ve karaciğer sorunu yaşayanların da zencefil tüketmeleri önerilmez. Böyle sorunlarınız varsa doktorunuza mutlaka danışmalı, metabolizmanızı etkileyebilecek yiyecek ve içecekleri tüketmeden önce onun onayını mutlaka almalısınız.

zencefil çayının faydaları ibrahim saraçoğlu zencefilin faydaları ibrahim saraçoğlu taze zencefil ibrahim saraçoğlu zencefil çayı zencefil ibrahim saraçoğlu ibrahim saraçoğlu zencefil kürü ibrahim saraçoğlu zencefilin toz kulana bilir miyim zencefil i saraçoğlu

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir