8 Haziran 2020

Zayıflamak ve Kilo Vermek için Ne Yapmalı ?

Kilo vermek için internette öneri aradığınızda bu konuyla alakalı onlarca öneri, diyet, beslenme programları ve egzersizler görürsünüz. Bu önerilerden bazıları işe yarayıp, sağlıklı kilo verme konusunda yardımcı olsa da birçok içerik uzman diyetisyenler tarafından hazırlanmıyor.

Hızlı bir şekilde sağlıklı kilo vermek istiyorum diyorsanız, bilimsel olarak kanıtlanmış ve uzman diyetisyenler tarafından önerilen yöntemleri uygulamanız gerekiyor.

1 haftada 5 kilo verdiren diyet listesi gibi söylemlerle hazırlanan listeler genelde sağlıksız ve yağ yakımından ziyade bağırsakların boşaltılmasını sağlayıp, size kilo verdiğiniz izlenimi vermektedir. Bu listelerin uygulamasını bıraktığınızda tekrardan aynı kiloyu tartıda gördüğünüzde, umutsuzluk ve “ne yaparsam yapayım kilo veremiyorum” söylemlerine neden olur.

Hızlı zayıflamak ve kilo vermek için size özel diyet programları hazırlanmalıdır. Kilo alma sebepleriniz ve ideal kilonuzun ne olduğu, diyetisyen tarafından gözlemlenmeli ve bu yönde bir diyet listesi hazırlanması en sağlıklı yöntemdir.

Hızlı Zayıflamak ve Kilo Vermek İçin Yapılması Gerekenler

Zayıflamak ve kilo vermek için izlemeniz gereken 2 yol bulunuyor. Bu yollardan ilki size uygun hazırlanmış olan bir diyet listesi ile birlikte kilo verme sürecinin başlaması, ikinci kısımda ise kilo verme süreciyle birlikte sıkılaşmanızı ve sarkmaların ortadan kaldırılması için egzersiz yapmaktır. Bu 2 seçeneği de aynı anda yürütmezseniz verdiğiniz kilolar kalıcı olmaz ve istediğiniz görüntüyü, fiziği elde edemezsiniz.

Kilo vermek ve Zayıflamak için sağlıklı diyet programı olmazsa olmazdır. Birçok kişi ne yazık ki diyeti, uzun süre aç kalmak olarak değerlendiriyor. Ancak bilmelisiniz ki sağlıklı bir diyet programında açlık çekmezsiniz. Sağlıklı beslenmeniz kilo vermeniz için yeterlidir.

Daha önceleri diyet denemeleriniz olmuş ve kilo verememişseniz büyük olasılıkla yanlış bir zayıflama ve kilo verme yöntemi uygulamışsınızdır. Temel olarak genel geçer olan ve bilimsel olarak kanıtlanmış kilo verme yöntemleri aşağıda yer aldığı gibidir. Size özel olan en sağlıklı kilo verme ve zayıflama yöntemi için diyetisyen desteği alabilirsiniz. Uyguladığınız diyetlerle ilgili sorularınız var ise Yorum bölümünden sorabilir, bu sorularınıza cevap alabilirsiniz.

Zayıflamak ve Kilo Vermek için Ne Yapmalıyız ?

Aşağıda yer alan bilgileri uygulamanız bile uzun vadede sağlıklı kilo vermenize olanak tanıyacaktır. Alınan kiloların en büyük sebebi yanlış beslenme kaynaklıdır. Bu nedenle beslenme problemi çözüldüğünde, fazla yağlar eritilir ve kilo problemi de ortadan kalkacaktır.

1. Lif Bakımından Zengin Besinler Tüketin

Kilo vermek için Ne yapmalıyım Kilo Vermek için Ne Yemeliyiz, Kilo vermek için Öneriler

Kilo Vermek için Lifli Besinler Tüketin

Lif bakımından zengin besinler kan şekerini yavaş yavaş yükselttiğinden dolayı uzun süre tokluk hissi oluşmasına neden olur. Kendinizi aç hissetmeden daha az kalori almış olursunuz. Ayrıca bu besinler sindirim sisteminizi düzenlemeye yardımcı olur.

Lif Bakımından Zengin Besinler;
*Tam Tahıllı Ekmek Türleri
*Nohut gibi kuru baklagiller
*Elma, Armut,Muz ve Kiraz

Sağlıklı Kilo Vermek için yapılan bu araştırma da lifli gıdaların bu konuda önemli bir yere sahip olduğunu göstermiştir.

2. İşlenmiş şekerden uzak durun

Kilo Vermek için Ne yapmalıyım, Şekerin Zararları, Kilo Vermek için Yapılması Gerekenler

Kilo Vermek için Şekerden uzak Durun!

Özellikle hazır yiyecek ve içecekler içerisinde çokça bulunan hazır işlenmiş şeker, son derece zararlıdır. Bu yiyecek ve içecekleri tükettiğinizde Aldığınız kalori miktarına karşılık içerdikleri besin değeri çok ama çok düşüktür.

Hazır Meyve Suyu, Kola, Gazoz ve enerji içeceği gibi içecekler ve Hamburger, Kızarmış gıdalar, pizza ve beyaz un yemekleri tüketmeyi bıraktığınızda bile kilo vermeye başladığınızı fark edeceksiniz.

Zorunlu olarak almanız gereken hazır ürünler varsa, bunların mutlaka içindekiler bölümünü ve kalori/Besin değeri oranını kontrol edin. Etiketinde organik yazmasına aldırış etmeyin. Bu etiketi taşıyan birçok üründe de Kalori/Besin değeri oranı oldukça kötü durumdadır.

3. Yemeklerinizde Sağlıklı Yağlara Yer Verin

zayiflamak için ne yapmalıyız Kilo vermek için ne yapmalıyım Yapılması gerekenler

Kilo Vermek için Sağlıklı Yağlar Tükettin

Kilo vermek için yazılan makale ve diyetlere baktığınızda yağ ile ilgili “öcü” gibi bahsedildiğini görürsünüz. Ancak bu durum bütün yağlar için geçerli değildir.

Yapılan birçok araştırmada Balık yağı, Fındık yağı, Avakado yağı ve Zeytinyağı’nın diyet listelerinde mutlaka yer alması gerektiği belirtilmiştir.
Yağlarla ilgili daha detaylı bilgi için : Sağlıklı Yağların Kilo Vermeye Etkisi

Yukarıda yer alan araştırma sonucunda elde edilen verilerde bu yağların hem yağ yakımını hızlandırdığı hemde uzun süre tokluk hissi verdiği belirtilmiştir.

4. Kilo Vermek için Kahvaltı Yapın

kilo vermek için yapmam gerekenler nasıl kilo verebilirim

Kilo Vermek için Kahvaltı Yapın!

Protein bakımından zengin olan birçok besin sizi uzun süre tok tutar ve oldukça düşük kalorili olurlar.

Güne protein ağırlıklı bir kahvaltıyla başladığınızda, gün içerisinde daha az acıkır ve yemek yersiniz. Bu da gereksiz kalori alımının önüne geçeceğinden zayıflamaya yardımcı olur.

Kahvaltı yaptığınızda mideniz ve sindirim sisteminiz çalışmaya başlar. Bu da metabolizmanın hızlı çalışması anlamına gelir. Metabolizmanın hızlanması demek, oturduğunuz yerden yağ yakmak demek.

Haşlanmış yumurta, Bal, Yoğurt ve Fındık,Ceviz,Badem gibi yemişler protein bakımından oldukça zengindir.

5. Zayıflamak için Su için

nasıl zayıflayabilirim, Nasıl kilo verebilirim, Nasıl kilo gider,yağlar nasıl eritilir

Kilo Vermek için En az 3 Litre Su için.

Vücudunuz için ihtiyaç duyulan su miktarının tüketilmesi, sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Sadece kilo vermek için değil, kilo almak isteyenlerin de su içmesi gerekir. Çünkü su içmek sizi ideal kilonuza getirmeye yaramaktadır.

Su içmek zayıflatır mı başlıklı bir araştırma sonucunda; Su içenlerde obezite görülme sıklığı çok düşük çıkmıştır.

Yine aynı araştırmada yemeklerden önce su içen kişilerin, yedikleri yemeklerden daha az kalori aldıkları tespit edilmiş.

Zayıflamak ve Kilo vermek için Farklı Yöntemler

Yukarıda yer alan bilgiler genel geçerliği olan ve çeşitli araştırmalar sonucunda ortaya konmuş verilere dayanmaktadır. Şimdi vereceğimiz bilgiler ise daha çok zayıflayan kişilerin uyguladıkları ve zayıflama konusunda etkili olduğu söylenen yöntemlerdir.

  • Pul biber Katılmış Yoğurt Tüketin: Yoğurt zayıflamaya yardımcı olan bir besindir. Özellikle bel ve karın bölgesinde oluşan yağları eritmek için sofranızda sürekli yoğurt bulunmalıdır. Yoğurdu sade tüketebileceğiniz gibi içerisinde Acı Pul Biber ilave ederek tüketmek metabolizma hızını arttıracak ve daha hızlı zayıflamanızı sağlayacak.
  • Akşam Yemeğini Erken Yiyin: Akşam yemeğini geç yediğinizde, alınan kalorileri harcamak için zaman kalmıyor. Bu nedenle akşam yemeğini en geç saat 18:00-19:00 gibi yediğinizde, yatmaya kadar bu kalorileri harcamanız için zaman kalacaktır. Akşam yemekten sonra sadece yarım elma veya 1 fincan Limon katılmış açık çay içebilirsiniz.
  • Akşam Yatmadan Egzersiz Yapın: Gün içerisinde aldığınız kaloriler genellikle gece yattığınızda metabolizma hızının azalmasıyla birlikte yağa dönüştürülerek depolanır. Uyumadan önce yapacağınız 30 dakikalık egzersiz veya yürüyüşle aldığınız kalorileri harcayabilirsiniz. Böylelikle uykudayken metabolizma ihtiyaç duyduğu enerjiyi yağları eriterek elde etmeye çalışacaktır. Bu da uykuda bile zayıflamanız anlamına gelir.
  • Yemeklere Salata ile Başlayın: Acıktığınız zamanlarda yemek yediğiniz zaman bu yemeğin sindirilip kana karışması (tokluk hissi oluşması) zaman alıyor. Bu da aslında ihtiyaç duyduğunuzdan daha fazla yemek yemenize neden olur. Bunun önüne geçmek için yemeklere başlamadan önce küçük bir tabak mevsim salata yemek açlık hissini bastıracak ve daha az yemek yemenizi sağlayacaktır. Az yemek eşittir kilo kaybı…
  • Kalori Hesabı Yapın: Gün içerisinde yediğiniz her şeyi not edin ve aldığınız toplam kalori miktarını hesaplayın. Buna karşılık yaptığınız aktivitelerle de harcadığınız kalorileri de hesaplayarak ikisini kıyaslayın. Aldığınız kalori miktarı harcadığınızdan daha az çıkarsa bilin ki zayıflama yolunda emin adımlarla ilerliyorsunuz 🙂
  • Ne Yediğinizin Farkında Olun: Çalışırken, Film izlerken veya herhangi bir şey ile uğraşırken genelde yediklerinizin farkında olmazsınız. Yediğiniz ve içtiğiniz şeylerin farkında olmazsanız miktarını abartabilirsiniz. Bu da daha fazla kalori almanıza neden olur. Bu nedenle bu tür uğraşlarla meşgul olurken bir şeyler atıştırmak yerine molalarda atıştırmak daha iyi olacaktır.

Yukarıda yer alan yöntemlere uyduğunuz taktirde kilo verme olasılığınız çok yüksektir. Yukarıda ki önerilerle birlikte Evde Spor Hareketleri adlı yazımızda yer alan egzersizleri uygulayarak sıkılaşabilir ve kilo verme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Benzer Yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir