13 Mayıs 2020

Yüzdeki Sivilce ve Yara izi Nasıl Geçer ?

Sivilce ve çeşitli sebeplerle yüzde oluşan yara izlerinin geçmesi oldukça zordur. Bu nedenle güzellik merkezlerinde uygulanan yara izi geçirme yöntemleri oldukça pahalı olmaktadır. Bu yüzden yara izini geçirmekten ziyade yara izinin oluşmasını engellemek daha önemli ve kolay olmaktadır.

Sivilcelerden dolayı yüzde oluşan yaraların önüne geçmek için öncelikle sivilcelerin iz bırakmadan geçmesini sağlamalısınız. Yüzünüzün pürüzsüz olmasının en basit ve ucuz yolu, yara oluşmasını engellemek ve sivilceleri zamanında tedavi etmektir.

Yara izi tedavisi, Oluşan yaranın derinliğine ve yayıldığı alana göre yapılmaktadır. Yüzünüzde oluşan bu yaraların geçmesi için bir kaç farklı yöntemi aynı anda kullanmanız gerekebilir.
Sivilce ve yara izi tedavisinde hastanın psikolojisi de önemli rol oynadığından, bu dönemde kendinizi iyi hissetmeniz ve tedaviye sadık kalmanız oldukça önemlidir.

Yüzdeki Yara ve Sivilce izleri Nasıl Geçer ?

yara izi nasıl gecer yara izi için maske yara izi giderici kremler yara izi için bitkisel çözüm yara izine ne iyi gelirYüzeysel ve çok belli olmayan yara izleri için evde uygulayabileceğiniz çeşitli yöntemlerle tedavinizi kendiniz sağlayabilirsiniz. Ancak derin ve uzun süredir var olan yara izleri için Krem kullanmanız veya diğer tedavi yöntemlerine ihtiyaç duyabilirsiniz.  Bu yöntemleri önce kısa özet, yazının devamında ise geniş bir şekilde anlatacağız.

Sivilce ve Yara izlerini Geçiren Maskeler

  • Limon Maskesi : Limon Cilt yenileme özelliğinden dolayı, çil ve benzeri yüzeysel leke ve izleri yok eder.
  • Salatalık Maskesi: Salatalık Cilt besleyici harika bir sebzedir. Sivilce ve yara izleri için yoğurt,yumurta vb şeylerle karıştırarak maske yapıp cildinize sürebilirsiniz.
  • Aloe Vera Maskesi : Cilde faydalarını duymayanımız yoktur. İçinde ki öz sayesinde ciltte ki bir çok problemi yok eder, ortadan kaldırır.

Sivilce ve Yara izi Giderici Kremler / İz oluşmasını engelleyen Kremler;

  • Madecassol Krem : Sivilce ve yara izlerinde çok etkilidir. Düzenli Kullanıldığında yara izi oluşmasını engeller, var olan izleri geçirir.
  • Expigment Krem : Leke ve yara izi geçirme konusunda belki de en etkili kremdir. Özellikle ciltte meydana gelen ton farklılıkları ve oluşan izleri giderir.

Sivilce ve Yara izi geçirmek için Diğer yöntemler;

  • Kimyasal Peeling : Cilt soyma ve yenileme işlemidir. Güzellik merkezleri tarafından uygulanmaktadır.
  • PRP cilt yenileme tedavisi : Leke ve yara oluşan bölgeye,  plazma enjekte etme işlemidir. Bu yeni plazmalar, yara izini geçirir ve cildi düzeltir.

Yara izleri için Limon Maskesi

Sivilce ve Yara izleri için Maske, Evde doğal ve bitkisel çözümYara izi olan bölgeye Limon suyu sürmek, o bölgede bulunan ölü derinin dökülmesini sağlar. Böylelikle bu bölgede yeni deri oluşumu hızlanır ve yüzeysel olan yara izlerinin geçmesi sağlanır. İçerisinde bulunan asitler sayesinde doğal bir peeling özelliği gösteren limon ile sivilce ve yara izlerinden kurtulabilirsiniz.
Maskenin Uygulanması

Limon maskesini uygulamadan önce, yara izinin olduğu yeri güzelce temizleyin.
Bir çay kaşığı kadar limon suyuna 1 çay kaşığı hazır su ilave edip karıştırın.
Yara izinin olduğu bölgeye bir pamuk yardımıyla bu karışımı sürüp yavaş yavaş ovun.
Yaklaşık 5 dk bu şekilde bekledikten sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayıp durulayın.
Not : Hassas cildi olanlar bu maskeyi kullanmasın veya içerisine daha fazla su eklesinler. Cilt tahrişine neden olabilir.

Yara izleri için Salatalık Maskesi

Salatalığın cilt için oldukça faydalı olduğu araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Limonun aksine tahrişe neden olmaz ve cildi besler. Evde hazırlayabileceğiniz bu krem sayesinde bir çok sivilce ve yara izini tedavi edebilir, sivilcelerden ve yara izlerinden kurtulabilirsiniz.
Kremin Hazırlanışı
1 adet salatalığı alıp çekirdeklerini ayırın. Blendırda öğütüp püre haline getirin. Ayrı bir kapta da 1 adet yumurta kırıp çırpın. Daha sonra yumurta ve salatalığı karıştırıp yaklaşık 3 dk boyunca blendırda birbiriyle karıştırın.
Hazırladığınız bu kremi yara izinizin olduğu yere sürüp yaklaşık 15-20 dakika kadar bekleyin. Süre sonunda cildinizi ılık su ile yıkayıp havluyla güzelce kurutun. Bu maskeyi 2 günde bir uygulayabilirsiniz.

Yara izleri için Madecassol Krem

Yara izi giderici Krem, Madecassol KremŞayet doğal yöntemlerle yara izlerinden kurtulamıyorsanız Yara izi giderici  krem kullanmayı düşünebilirsiniz. Sivilce ve yara izleri için oldukça faydalı kremler bulunmaktadır.
Madecassol Krem de bu merhemlerden biridir. Sivilce ve yara izlerinin olduğu bölgeye bu kremi sürebilirsiniz. Kremi akşamları sürüp uyuyun ve sabah kalktığınızda yüzünüzü ılık su ile yıkayın. Yaklaşık 15 gün boyunca bu kremi kullandığınızda yara izinin belirginliğinin yok olmaya başladığını göreceksiniz.

Yara izi ve Leke giderici Expigment Krem

Yara izi nasıl geçer, Yara izi giderici Expigment KremKremin adından da anlaşılacağı gibi, deride ki hasarlı pigmentlerin iyileşmesini sağlayarak Leke ve izlerin yok olmasını sağlar. Özellikle Leke konusunda oldukça etkili olan Expigment krem, Sivilce ve kesiklerden dolayı oluşan yara izlerinde de bu etkisini göstermektedir.
Expigment kremde iki tür vardır. %2 ve %4 şeklinde üretilen krem, kullanılacak hastanın durumuna bağlı olarak tercih edilmektedir.
%2 de etken madde oranı %4 olandan daha az olduğundan daha yüzeysel Cilt lekeleri ve yara izlerinde tercih edilirken, Yüzde 4 olan daha derin ve yaygın görülen lekelerde tercih edilmektedir.

Yara izlerini Kimyasal Peeling ile Geçirin

Yazımızın başında bahsettiğimiz Güzellik merkezleri tarafından uygulanan ve bir nevi cilt soyma işlemi olarak adlandırılan Kimyasal peeling; ölü deriyi ve yara oluşan bölgeyi soyma işlemidir.
Bu işlemi yaparken alınan derinin yerine sürekli olarak yeni deri çıkar ve zamanla yara izi yok olur. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bu işlemi uzman kişiler ve kurumsal kimliği olan merkezlerde yaptırmanız. Aksi halde cildinizde ciddi yaralara ve izlere sebep olabilir.

PRP Cilt Yenileme ile Yara izi Geçirme

PRP (Platelet Rich Plasma) ; asıl kullanım amacı cilt gençleştirme ve kırışıklık gidermedir.  Ancak işlem sırasında cilt beslendiği için, oluşan koyu renkli lekeleri ve sivilce veya kesiklerden dolayı oluşan yara izlerini de yok etmektedir. PRP Tedavisi; cildinizin hem pürüzsüz hemde daha parlak olmasını sağlar.

Lazer tedavileri, kimyasal peeling, mezoterapi gibi doğrudan leke ve yara izi geçirmek için kullanılan yöntemlere destek tedavi amacıyla kullanılsa da, yara izlerini geçirmekte ve yeni izler ve lekeler oluşmasını engelleme konusunda oldukça etkilidir..

Şayet yukarıda ki yöntemleri uygulamanıza rağmen yara izi geçmiyorsa, cilt uzmanına muayene olmanızda fayda var. Güzellik merkezlerinde uygulanan Peeling yöntemleriyle de ayrıca yara izlerinden kurtulabilirsiniz.

Benzer Yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir