13 Mayıs 2020

Yüz ve Burunda ki Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir ?

Yüzde ve burunda çıkan siyah noktaların temel sebebi, gözeneklerin yağ dokusu ile dolması ve bu gözeneklerde bakteri oluşumu olmasıdır. Özellikle yüz ve burun kenarları gibi yağlı bölgelerde siyah nokta oluşumu çok görülmektedir.

Yüzde ve burunda oluşan bu siyah noktalar temizlenmediğinde sivilce çıkmasına da neden olabiliyor. Bu nedenle yüzünüzde siyah nokta varsa bunları temizlemelisiniz.

Siyah Nokta Nasıl temizlenir nasıl geçer Siyah Nokta temizleme Siyah Nokta yok etme Siyah Nokta GidermeSiyah noktalar birden bire ortaya çıkmadığı gibi Siyah Noktaları hızlı yok etme gibi bir durumda söz konusu değildir. Bu nedenle siyah nokta temizliğinde sabırlı olmanız gerekiyor. Siyah noktaların oluşmaması için cildinizi temiz tutmalı, eczanelerde satılan krem ve toniklerle de oluşan siyah noktaları yok edebilirsiniz.
Yağlı cilt tipine sahipseniz, hergün mutlaka köpüren bir sabunla yüzünüzü yıkayın. Aksi halde gözeneklerde yağ birikeceğinden buralarda yeniden siyah nokta oluşabilir.

Siyah noktaları sıkıp çıkarmaya çalışmayın. Gözeneklerin olduğu yerlerde deri yırtılmalarına sebep olabilirsiniz. Bu da yüzünüzde leke ve izlerin oluşmasına neden olur.

Buhar Banyosu ile Siyah Nokta Temizleme

Siyah nokta giderme siyah noktalar nasıl geçer siyah noktalar için buhar banyosu nasıl yapılır siyah nokta maske tarifleriSiyah noktaları temizlemenin en basit, hızlı ve doğal çözümü , yüze buhar banyosu yapmaktır. Buhar cildin yumuşamasını ve gözeneklerde oluşan yağların çözünmesini ve dışarı atılmasını sağlar. Bir tencerenin içerisine 3 bardak su katıp ocağın üzerine koyun. Su kaynama noktasına geldiğinde tencereyi alıp yüzünüzü buharına tutun. Bunu yaparken başınıza havlu geçirirseniz cildinizin daha iyi yumuşamasını sağlarsınız.  UYARI:  Suya çok yaklaşmayın. Sıcak suyun buharı da sıcak olur ve yanık oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle bunu yaparken dikkatli olun ve sıcaklığını kontrol edin.

Siyah Noktalar için Maske Tarifleri

Hangi maskeyi uygularsanız uygulayın, öncesinde buhar banyosunu mutlaka yapın. Buhar banyosu cildi yumuşatıp gözenekleri genişlettiğinden dolayı siyah noktalar daha kolay temizlenir. Aşağıda yer alan maskeleri buhar banyosu yaptıktan sonra uygulayın. Böylelikle daha iyi sonuçlar alırsınız.

Aspirin ve Karbonat Maskesi

Evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bu maske ile hem siyah noktaları temizlersiniz hemde sivilcelerin çıkmasına engel olabilirsiniz.

1 paket karbonatın içerisine 1 Adet aspirini ufalıp karıştırın. içerisine çok az su ilave ederek güzelce karıştırın. Krem kıvamına geldikten sonra ince bir tabaka halinde siyah noktaların olduğu yerlere sürün. Eğer yüzünüzde sivilcelerde varsa oralara da sürebilirsiniz. Sürme işlemi bitikten sonra yaklaşık 5 dakika maskenin kurumasını bekleyin. Maske kurumaya başlayıp dökülmeye başlayacağından bu süre içinde konuşmayın ve hareket etmeyin. Maske iyice kuruduktan sonra ılık su ile yüzünüzü güzelce yıkayıp havlu ile kurutun. Bu maskeyi 2 günde bir uygulayabilirsiniz.

Limon suyu- yoğurt maskesi

Limonun asidik yapısı cilde bulunan yağı çözmektedir. Bu özelliği sayesinde gözenekleri açarak siyah noktaların kendiliğinden yok olmasını sağlar.
Bir adet limonun suyunu sıkın. 2 yemek kaşığı Yoğurtla karıştırıp yüzünüze sürün. Yaklaşık 10 dk bu şekilde bekleyin. Yoğurt iyice kuruduktan sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın. Bu maskeyi uygularken göz çevresine fazla yaklaşmayın. Limon asidi gözlerinizde yanmaya sebep olabilir.

Siyah Nokta Bandı Kullanımı


Siyah nokta çok karşılaşılan bir sorun olduğu için kozmetik firmaları da bu sorunlara çözüm üretmek adına ürün ve aletler çıkarıyor. Bunlardan en çok bilinen ve kullanılanı Siyah nokta bandıdır.

Burunda ki siyah noktalar için özel olarak üretilen bu bantlarla, bu bölgede ki Siyah Noktaları temizleyip geçirebilirsiniz. Siyah nokta temizleme bandını, noktaların olduğu bölgeye yapıştırın ve çekin. Bu işlemi bir kaç kez yaptığınızda bandın üzerinde siyah noktaların yapıştığını göreceksiniz.

Siyah Noktaları Mutlaka Temizleyin

Siyah noktalar temizlenmediği zaman gözeneklerde bakteri üretime sebep olur ve iltihaplı sivilce çıkmaya başlar. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için, siyah noktalar temizlenmelidir. Siyah noktaları temizlerken deriyi tahriş etmemeye özen gösterin.

Siyah noktalar; deri altında bulunan yağ tabakasından terleme yoluyla gözeneklerden dışarı atılması ve bu esnada gözeneklerin tıkanması sonucu oluşur. Gözenekler açık olduğunda, bu yağ dışarı atılır. Ancak gözenekler toz veya kir ile tıkandığında bu yağ dışarı çıkamaz ve zamanla kuruyup iyah nokta halini alır.

Cildinizde siyah nokta oluşmasını istemiyorsanız, her gün cilt temizliğine özen göstermelisiniz. Bunun için doğal olarak temizleyebileceğiniz gibi Kozmetik mağazalarında satılan Cilt temizleme Tonikleri ile de temizleyebilirsiniz.
Cilt temizliğinin yanı sıra, sonradan SİYAH NOKTA oluşmasını engellemek için Siyah nokta temizleme toniği sonrası Cilt nemlendirici kremlerde kullanmanız gerekir.

Yukarıda yer alan işlemleri yaptığınızda Siyah nokta oluşmasını %99 engellersiniz. Cildinizi beslemek ve nemlendirmek için, yukarıda yer alan işlemleri yaptıktan sonra Buhar banyosunu Evde kendiniz uygulayabilirsiniz.

Cildinizin günlük bakımını yapmanıza rağmen siyah nokta oluşumunu engelleyemiyorsanız bu bir cilt problemi olduğunun işareti olabilir. Bunun içinde bir cilt uzmanına görünmez gerekebilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir