10 Mayıs 2020

Yüz ve Alındaki Sivilceler Nasıl Geçer ?

Yüzdeki ve Alındaki Sivilceler; Sadece ergenlik döneminde değil, ilerleyen yaşlarda dahi ortaya çıkabilen ve istenmeyen sorunların başında geliyor. Bir cilt problemi olan sivilcenin birçok nedeni olsa da en büyük etken ergenlik dönemine girilmesiyle birlikte değişen hormon dengesidir.

alindaki-sivilceler-nasil-gecer-evde-sivilce-maskeleri

Cinsiyet ve yaş fark etmeksizin hemen hemen her zaman karşılaştığımız sorunlardan biri olan sivilce, gözeneklerin tıkanması ve bu tıkanma sonucu gözeneklerde bakteri üretiminin olması sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle birçok sivilce türü için herhangi bir ilaç kullanmadan, evde uygulanabilen doğal yöntemlerle geçirmek mümkün. Sivilce geçirmek için evde hazırlanabilecek bu doğal maske ve tarifleri sizler için bir araya getirdik.

Yüzdeki ve Alındaki Sivilceler için Maskeler

Yüz ve Alın bölgesinde çıkan sivilceler, derin ve uzun bir süredir var olan sivilceler değilse, herhangi bir ilaç kullanmadan tedavi edip geçirebilirsiniz.
Şayet; sivilceler uzun süredir var olup iyileştiklerinde izler bırakıyorlarsa, muhtemelen farklı bir sağlık sorununuz vardır ve bunun için dermatoloji uzmanına gidip muayene olmanız gerekebilir. Bu tür sivilceler için uzun süreli ilaçlı (krem,hap) tedavi görmeniz gerekir. ilk kategoride yer alıyorsanız, aşağıda yer alan maskeleri uygulayarak Sivilceleri geçirebilir, yok edebilirsiniz.

Tarçın ve Bal Maskesi

sivilceler-icin-bal-tarcin-maskesi-tarifiTarçın, doğal bir antibakteriyeldir. Bu özelliği sayesinde hem tıkanan gözeneklerde ki baketileri öldürür hemde gözeneklerde oluşan tıkanmayı çözer. Böylelikle sadece var olayı sivilceyi geçirmiş olmazsınız, aynı zamanda yeniden sivilce çıkmasını da engellemiş olursunuz.
Bal, tarçın gibi antibakteriyel olmasının yanında harika bir nemlendirici ve cilt besleyicidir. Cildinize bal sürdüğünüz zaman, cilt yumuşar ve parlaklaşır. Yumuşayan cildinizde gözenekler açılır ve cildiniz hava almaya başlar. Böylelikle sivilceleri geçirir ve gözeneklerin tıkanmasını önlemiş olursunuz.

Tarçın ve bal maskesinin hazırlanışı1 yemek kaşığı balın içerisine 1 çay kaşığı kadar tarçın ilave edip karıştırın. Tarçın özünün bala geçmesi için yaklaşık 2 dakika boyunca hafif karıştırın.
Hazırladığınız bu karışımı parmak uçlarınızla oval bir biçimde Alın bölgesinde çıkan sivilcelere sürün. Yaklaşık 20 dakika bekleyin ve yüzünüzü ılık su ile durulayın.

Kuru Maya Maskesi

Doğal peeling ve cilt yenileci özelliği olan Kuru maya ile gözenekleri tıkayan ve sivilce oluşumuna neden olan ölü derinin dökülmesini sağlarsınız. Sivilcelerin üzerine uygulandığında sivilcelerdeki iltihabın kurumasını sağladığı için iltihaplı sivilceleri geçirmek içinde Maya maskesinden faydalanabilirsiniz.
Maya maskesinin Hazırlanışı
Bir paket kuru içerisine 1 tatlı kaşığı kadar su ilave edip güzelce karıştırın. Mayanın katılığı geçip krem kıvamına geldikten sonra sivilcelerin üzerine uygulayın. Yaklaşık 20 dakika boyunca bekledikten sonra ılık su ile durulayın.
Not: Bu maskeyi haftada 1 kez uygulayabilirsiniz. Fazlası cildinizde tahrişe neden olabilir.

Elma Sirkesi Maskesi

sivilce-nasil-gecer-elma-sirkesi-ileElma sirkesinin faydalarını duymayanımız yoktur. içerisinde ki Alfa Hidroksi Asit sayesinde bakterileri öldüren ve cildi temizleyen doğal bir tonik görevi görüyor. Cilde uygulandığında kan akışını hızlandırdığı için cildin daha iyi beslenmesini ve sivilce oluşan bölgelere daha fazla akyuvar taşınmasını sağlar.
Elma Sirkesini sadece Yüz ve Alın bölgesinde çıkan Sivilceler için değil, aynı zamanda oluşan sivilce lekeleri içinde kullanabilirsiniz.
Elma sirkesi uygulanışı
Yarım çay bardağı suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kadar Elma sirkesi ilave edip karıştırın ve bu karışımı bir pamuk yardımıyla sivilcelerin ve lekelerin olduğu yere sürün.
Dışarı çıkmayacaksanız uzunca süre yüzünüz bu şekilde kalsın. Daha sonra yıkayabilirsiniz.

Papatya Maskesi Kullanın

Hazır olarak satılan cilt bakım ürünlerin içeriğine bakarsanız, birçoğunun papatya özü içerdiğini görürsünüz. Cilteki ölü derilerin dökülmesini sağlayarak cilde, yumuşak ve nemli bir görünüm kazandırır. Özellikle yağlı cilt tipinde oluşan sivilceleri geçirmek için kullanılabilir.
Papatya, aynı zamanda iltihaplı sivilceleri geçirmek içinde kullanılabilir.
Papatya Maskesi Tarifi
Bulabiliyorsanız taze bir papatyayı alın ve güzelce ezin. Ezdiğiniz papatyayı sivilcelerin oldugu yere sürün. Şayet taze papatya bulamıyorsanız, aktarcıdan kurutulmuş olan papatyaları alıp demleyin. Önce demlediğiniz bu su ile cildinizi temizleyin daha sonra demlemek için kullandığınız papatyaları ezip cildinize sürün.

Aspirin ve Karbonat Maskesi

Aspirin, birçok alanda kullanılan ve hemen hemen her evde bulunan bir ilaçtır. Cilde sürüldüğünde ciltteki kan akışını hızlandırır ve oluşan bakterileri öldürerek sivilceleri geçirir.
Karbonat; ıslatıldığı zaman genleşir. Bir tabaka halinde cilde uygulandığında cildin gerginleşip gözeneklerde biriken kirin dışarı çıkarılmasına yardımcı olur.
Bir çay bardağı altına 1 paket karbonatı ve içerisine 1 adet aspirine ezerek karıştırın. Bir çay kaşığı yardımıyla içerisine yeteri miktarda su ilave edip güzelce karıştırın ve krem kıvamına getirin. Hazırladığınız bu karışımı yüzünüze sürün ve kuruyuncaya kadar bekleyin. iyice kuruyup dökülmeye başladıktan sonra ılık su ile yıkayın.
Sivilcelerin içindeki iltihabın çıktığını ve gözeneklerinizin açıldığını göreceksiniz.

Limon Makesiyle Sivilceleri Kurutun

Limon, asidik yapısından dolayı tam bir antibakteriyel ve barındırdığı c vitamini sayesinde de cilt dostudur. İster yüzünüzde sivilce olsun ister olmasın, cildinizin parlak görünmesini istiyorsanız limon sürebilirsiniz. Güneşten dolayı oluşan hafif cilt lekelerini bile tek başına giderebiliyor.

Taze bir limonun suyunu sıkın ve bir pamuk yardımıyla tüm yüzünüze sürün. Sivilceleriniz iltihaplı ise, ilk uyguladığınızda hafif yanmaya neden olabilir. Bu yüzden korkmayın. Sivilceler için belki de en etkili doğal çözümlerinden biridir Limon. Bu nedenle daha önce denemediyseniz mutlaka deneyin. Her gün, günde 1 defa olmak üzere limon ile cildinizi temizleyin. Çok kısa zamanda faydasını göreceksiniz.

Yüzdeki ve Alındaki Sivilceler için Kremler

sivilceler-icin-en-etkili-kremlerHer sivilce tipi doğal yöntemlerle geçmeyebilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda doktor kontrolünde sivilce geçiren kremler kullanmanız gerekebilir.
kremler konusunda bilmeniz gereken nokta, doktor tavsiyesi olmadan kullanmamanız. Kimyasal içeriklerden oluştukları için, kendi başınıza kullandığınızda ciddi hasarlara neden olabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için mutlaka doktor kontrolünde bu kremleri kullanmanız gerekir.
Genel olarak Sivilce tedavisinde uzmanların reçete ettikleri ilaçları aşağıda ki gibi listeleyebiliriz.

İmex Krem

İmek krem, sivilce problemi yaşayan hastalar için doktorların yazdığı kremlerden ilki.

Tetrasiklin hidroklorür etken maddesine sahip olan imex krem, yüzde ve alında çıkan sivilcelerin tedavisinde kullanılan etkili bir kremdir. Sivilceli yüzeye sürüldüğü zaman, sivilce oluşuma neden olan bakterileri öldürür ve cildi arındırır. iltihaplı sivilcelerin kurumasında oldukça etkilidir. reçetesiz kullanılamaz.

Acnelyse Krem

Acnelyse Krem; Sivilce ve sivilce izlerini geçirmek için oldukça etkili olan bir diğer krem.
Acnelyse krem; Kullanıldığında ciltte kuruma yaparak cildi soyar ve deri altı hücreleri besleyerekte sivilcelerin yok olmasını sağlar. Acnelyse kremi cildinizde uyguladığınızda cildinizde kuruluk ve bu kuruluğa bağlı olarak pütür pütür deri dökülmelerinin olduğunu göreceksiniz. Bunun sebebi kremin cildinizi kurutup, ölü deriyi dökmesidir. Bu özelliği ile aynı zamanda lekeleri yok eder ve cildin kendini yenilemesini sağlar.

Madecassol Krem

Cilt problemlerinin hemen hemen hepsinde etkili olan madecassol krem, sivilce ve sivilce izlerinden dolayı oluşan lekeler içinde oldukça etkilidir. Cilt besleyici ve yenileyici özelliği olan madecassol krem, Yüzde ve alında çıkan sivilceler geçirmek için en çok tercih edilen kremlerden biri. Farklı kremlerle birlikte kullanılabilen bu kremle, sivilce ve sivilce izlerini geçirebilirsiniz.

Hametan Krem

Genellikle bebeklerde pişik için kullanılan hametan krem. Cildinizdeki yanık, yara, sivilce izleri ve leke izleri gibi cilt problemlerinde de oldukça etkilidir. Her yaştan kişide rahatlıkla kullanılabilen bu krem sayesinde, Yüzdeki ve Alında çıkan sivilceleri geçirebilirsiniz. Cilt besleyici ve yenileyici özelliği sayesinde, sivilceleri geçirirken pırıl pırıl bir cilde de sahip olacaksınız.

Yüzdeki ve Alındaki Sivilceler için Son Öneriler

sivilce-tedavisi-sonrasi-puruzsuz-bir-ciltYüz ve Alındaki Sivilceleri geçirmek kadar, sivilcelerin oluşmasını engellemekte çok önemlidir. Özellikle sivilce oluşmasına sebep olan, yağlı gıdaların tüketilmesini azaltmanız gerekir. Bunun yanında cilt temizliğini de düzenli olarak yapmanız, gözeneklerin tıkanmasını engelleyecek ve haliyle Yüzünüzde ve Alın bölgesinde sivilce oluşmayacaktır.
Her sabah ve akşam yatmadan önce yüz yıkama sabunu ile yüzünüzü yıkamanız, sivilce oluşumunu büyük oranda önleyecektir.
Özellikle bayanların kullandığı makyaj malzemelerinin kalitesi de cilt sağlığı açısından oldukça önemlidir. Kalitesiz makyaj ürünleri cildinizin dengesini bozarak sivilce oluşumuna neden olur. Yine yapılan makyajı temizlemeden uyuduğunuzda, bir süre sonra gözenekleriniz tıkanır ve sivilce çıkmasına neden olur.

Sivilcelerden kurtulmak ve onları geçirmek için mutlaka cilt temizliğine özen gösteren…

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir