Yumurtalık Kanseri Belirtileri

Yumurtalık kanseri, Yumurtalık kanseri belirtileri, yumurtalık kanseri neden olur, yumurtalık kanseri hakkında yazılar

Vucutta ihtiyac olmadığı halde hücrelerin gruplaşarak bir küme oluşturmasına Tümör denilmektedir. Tümörler iyi huylu veya kötü huylu adları altında iki şekilde incelenebilmektedirler.

Genellikle 30 yaş altı bayanlarda görülen ve Yumurtalık kisti olarak adlandırılan içinde sıvı bulunan tümörlerin bir zararı yoktur . Yani bunlar iyi huylu tümörlerdir.Bu kistler ya kendiliğinden kaybolur yada cerrahi operasyonla yumurtalıklardan alınabilir.
Ancak bunların dışında yumurtalıkta oluşan diğer Kötü huylu tümörler hem yumurtalığa hemde kadına zarar verebilir..
Birkaç çeşidi olan yumurtalık kanserinin en sık rastlanan türü epitelyal over tümörüdür.

Yumurtalık kanserinin çok çeşitli belirtileri vardır. Bunlara örnek vermek gerekirse aşağıdakiler sıralanabilir:
Karında basınç hissi
İdrara sık çıkma isteği
Karında ağrı ve rahatsızlık hissi
Sürekli hazımsızlık, gaz şikayeti veya bulantı
Bağırsak düzeninde bozulma, ishal veya kabızlık
İştahsızlık
Sebebi açıklanamayan kilo kaybı veya kilo alımı
Sık idrara çıkma
Bel çevresinde genişleme
Ağrılı cinsel ilişki
Halsizlik
Bel ağrısı
Yumurtalık kanseri belirtileri pek çok hastalığın belirtisine benzer. Bazı bağırsak ve idrar yolları şikayetleri ile karışabilir. Ancak bağırsak hastalıklarında şikayetler düzenli değildir ve belli yiyecekleri yedikten sonra görülür.

Belirtilere dikkat

Yumurtalık kanserlerinde şikayetler aynıdır ve zamanla daha kötüye gider. Bu nedenle eğer karnınızda sürekli şişlik, gaz şikayeti, basınç veya ağrı hissi varsa en kısa zamanda doktorunuza başvurmanız gerekir.

Ailesinde daha önce yumurtalık kanseri olan kişiler üstte saydığımız şikayetlere sahip olmasa bile risk grubunda oldukları için düzenli olarak jinekolojik muayeneye gitmelidir.

yumurtalk kanseri belirtileri bakirelerde yumurtalık kanseri olur mu yumurtalık kanseri belirtileri bakireler yumurtalik kanseri olur mu bakirelerde yumurtalık kisti olur mu bakirelerde r yumurtalık kisti bakirelerde olurmu bakirelerde yumurtalık kanseri bakirelerde rahim kanseri belirtileri bakirelerde rahim kanseri olur mu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*