Tetanoz Belirtileri ve Tedavisi

Clostridium tetani olarak adlandırılan ve özel bir mikroorganizmanın salgıladığı toksinler sonucu sinir sisteminde meydana gelen bir rahatsızlıktır. Bu mikroorganizma, doğal hayatta birçok yerde fazlaca bulunmaktadır ancak oksijenli ortamda yaşayamadığı için bizi riske etmemektedir. Yaralanma olaylarında deri altına geçtiğinde burada aktif hale gelen mikroorganizma, toksin yaymaya başlar ve Toksinler kan taşınımı ile merkezi sinir sistemine ulaşarak tetanoz belirtilerini meydana getirir. Basit bir sıyrık ve temiz bir yarada tetanos basili vejetatif hale geçemez.

Kuluçka süresi yaklaşık 3-8 gündür. Tetanoz olan bir kişi ancak bu süreler içinde kendisinde değişiklikler olduğunu farkeder. Şayet Çok kirlenmiş ve oksitlenmiş bir madde ile derin yaralanma söz konusu ise, bu süre 24 saate kadar inebilmektedir.

Tetanoz belirtileri Nelerdir

Tetanoz Belirtileri ve Tedavisi
Tetanoz Belirtileri ve Tedavisi

Baş ağrısı, huzursuzluk, iştahsızlık ve sinirlilik tetanozun ilk belirtileridir. Hastalığın ilerlemesiyle, çene kaslarında kasılmalar ve kramplar başlar. Bu seviyede tetanoz teşhisi artık kolaylıkla konabilir. Kasılan kaslardan dolayı, hasta çenesini açamaz ve çiğneme eylemini ya yapamaz, yada oldukça zorlanır. Hastalığın iyice ilerlemesine bağlı olarak vucudun hemen hemen her yerinde kas kasılmaları başlar. Bu kasılmalar bazen ani ve kısa sürerken bazen uzun süre devam edebilir. Şiddetli ışık ve gürültü bu kasılmaların artmasına sebep olur.
Hastalık ne kadar geç belirti gösterirse, o kadar hafif geçer ve tedavi şansı yüksek olur. Ancak 3 günden daha erken verilen tetanoz belirtileri , hastalığın şiddetli olacağını gösterir ve tedavisi oldukça güç olacaktır. Bu yüzden Risk taşıyan her birey tetanoz aşısı yaptırmalıdır.

Tetanoz Tedavisi

Tetanos tedavisi hastane şartlarında yapılır. Öncelikle yara yeri temizlenerek kana toksin veren basillerin temizlenmesi ve yeniden çoğalmasını önlemek için yaranın oksijenli hale getirilmesi gerekir. Kaynak temizlendikten sonra kana yeniden toksin karışmaz ancak önceden karışmış olan toksinlerin etkisi devam eder. Hastanın ağrısını ve endişesini gidermek için yüksek doz ağrı giderici ve uyku verici ilaçlar kullanılır.

Tetanoz Belirtileri Video

tetanoz belirtileri tetanoz belirtisi tetanozun belirtileri tetanoz belirtileri nelerdir tetanozun belirtileri nelerdir tetanos belirtileri tetanoz tedavisi tetenoz belirtileri tetanoz bitkisel tedavi tetanozun ilk belirtileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*