Spiralin Yan Etkileri Nelerdir ?

Doğum kontrol yöntemleri arasında yer alan spiralinde diğer doğum kontrol yöntemlerinde ki gibi yan etkileri bulunmaktadır.

Doğum kontrol yöntemi olarak kullanılan spiralde hernekadar dış gebelik yapar söylentisi olsada aslında bu durum tamamen tesadüftür ve spiralin böyle bir yan etkisi bulunmamaktadır. Spiral kullanmayan ve hiçbir sağlık problemi olmayan kadınlarda dış gebelik riski bulunmaktadır ve görülmektedir. Ancak bu durum tamamen yapmaz anlamı taşımamaktadır. Spiral dış gebelik riskini az da olsa arttırmaktadır.Eğer Spiral vajinaya takılırken herhangi birolumsuz durum olmadıysa, normal şartlarda spiralin herhangi bir yan etkisi olmamaktadır. Ancak spiralde herhangi bir sorun oldugunda Spiral de yan etki gösterebilmektedir.

Bunlar aşağıda ki gibi sıralanabilir:

Spiralin Yan etkileri ;

  • Ara kanamalar görme
  • Sürekli kanama olması
  • Kahverenginde vajinal akıntılar
  • Rahimde ve kasıklarda ağrılar

Spiral takıldıktan sonra ortaya çıkan yukarıda bellirtilen yan etkiler çoğu zaman tedavi edilemez ve Spiral çıkarılmak zorunda kalınır.
Bazı kadınlarda Spiral yerleştirildikten sonra rahimde ağrı, titreme gelmesi ve vajinal kanamalar gibi daha çok enfeksiyona bağlı yan etkilerde görülmektedir. Spiral, yapı itibariyle takıldığı bölgeyi enfeksiyona açık hale getirir.

Spiral yerleştirildikten sonraki ağrılar, titremeler ve vajinal kanamalar görüldüğünde zaman kaybetmeden enfeksiyon tedavisine başvurulmalıdır, eğer tedavi sonuç vermiyorsa Spiral mutlaka çıkarılmalıdır.

Bu belirtilerin dışında Spiral takılırken azda olsa dölyatağı duvarında incinmeler oluşabilir. Bu durum kendini yüksek ağrılar ile gösterir. Ağrı bazı durumlar da birkaç saat hissedilebilir ya da kısa sürede hafifledikten sonra âdet kanamalarında siddetli olarak tekrar kendini hissetirebilir.

Vajinaya Spiral yerleştirilirken oluşan hafif ve geçici ağrı ve devamında 5-10 dakika süren kramplar ise kısa süreli olan geçicic ağrılardır.
Âdet kanamasında Yaşanan değişiklikler

Bakırlı spiraller genellikle âdet kanamasını artırırken, hormonlu spirallerde ise âdet kanamalarını azaltığı, hatta bazı kadınlarda spiralin takılı olduğu zaman içinde adet olmama durumu baş gösterebiliyor.

Spiral Taktıktan Sonra Kilo Alma

Hormonlu spirallerde ki bir başya yan etki olan kilo alma, bazı durumlarda kana karışan hormonlardan dolayı vücudun su tutması, yani ödeme oluşturması ve iştah açması ile bayanlarda kilo yapmaya sebep olabilmektedir.

spiralin yan etkileri spiral yan etkileri spiralin yan etkileri nelerdir spiral yan etkileri nelerdir spiralden sonra akinti spiral kaşinti yaparmi spiral sonrası kahverengi akıntı spirale bagli akintilar spiralden sonra kahverengi akinti hormonlu spiral yan etkileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*