Spinal Anestezi Nedir , Yan etkileri nelerdir

Spinal anestezi yalnızca bel bölgesinin alt kısmında bulunan organlar üzerinde kullanılan bir anestezi çeşitidir. Örneğin; kırık bacak tedavisinde, bel altı bölgelerde uygulanan protez ameliyatlarında, Sezeryan doğumda, Basur ( Hemoroid) Ameliyatlarında Spinal anestezi Tercih edilmektedir. Genel anesteziye dayanamayacak olan hastalarda Spinal anestezi yapılır. Spinal anestejinin de uygulanabilmesi için, Hastada nefes darlığı, Kalp yetmezliği ve Solunum yetmezliği gibi rahatsızlıklarının olmaması gerekir.
spinal-anesteziOperasyon geçireceğiniz bölge belden aşağıda bulunan bir bölgede ise, Spinal anestezi oldukça kolaylık sağlamaktadır. Spinal anestezide hasta uyulmaz ve sadece bel aşağısı uyuşturulur. Genel anestezide hasta uyutulur ve bilinci kapalı bir şekilde solunum cihazına bağlı kalınırken, Spinal anestezi de hastanın bilinci tamamen açıktır. Operasyon bitiminden sonra hasta odasına taşınız ve 2-3 saat boyunca herhangi bir ağrı hissetmeden dinlenebilir. Ayrıca genel Anestezide ki gibi uyanamama gibi bir durumda söz konusu değildir.

Spinal anestezi nasıl yapılır?

spinal-anestezi-sezeryan-dogumSpinal anestezi uygulanacak hastada öncelikle damar yolu açılır, hastanın durumunun takibi için EKG elektrotları ve Tansiyon ölçüm cihazı bağlanır. Spinal anestezi öncesi, Anestezi uzmanı uygulanacak işlemleri hastaya anlatır .( Bel altı kısmına anestezi uygulayacağız gibi…)
Öncelikle hastanın tok olup olmadıgına bakılır. Spinal anestezi uygulaması sonucunda hastanın kalp atışı ve tabsiyonu Ameliyat olmaya engel değilse, hasta ameliyat odasına alınır ve Operasyona başlanılır.
Hasta, Aneztezi uzmanının yönlendirilmesi ile masada uygun pozisyonu alır. Çene kısmını göğse yaslanması ve öne doğru hafif eğilmesi isteniz. Burada ki amaç hastanın Omurlarının belirginleşmesini sağlamaktır. Uygun pozisyon sağlandığında Anestezi uzmanı hastanın sırtını temizler ve Enjeksiyon yapılacak hale uygun hale getirir.
İnsan iskeleti 33 vertebradan oluşur. bunların 7 si servikal 12 si torakal ve 5 i lomber’dir .
Lomber 3-4 aralıklarına küçük bir iğne yardımıyla kateter yerleştirilir bu kateterden BOS (beyin omurilik sıvısı) nın gelip gelmediği kontrol edildikten sonra ve buradan anestezik ilaç verilir. Sırayla sıcak, ağrı ve soğuk duyuları hastada kaybolur
Bu işlem 1 dk yı aşmayan bir sürede olur ve hastanın ayaklarında sıcaklık ve karıncalanmalar başlar hasta ameliyat masasına yatırılır.
Uyuşmanın tamamen sağlandığı kontrol edilir, seviyesine bakılır ve operasyon başlar. Bu sırada hasta dokunulduğunu hisseder ancak kesinlikle bir ağrı yada acı hissetmez.
Ameliyat süresi boyunca başında bir anestezi teknisyeni onu bekler, tansiyon, nabız, ve solunumunu takip eder.
Herhangi bir sıkıntısı, mide bulantısı, baş dönmesi olursa anestezi teknisyenine bildirmesi gerektiği söylenir. olası bir durumda hemen acil müdahale edilir.

Spinal anestezinin yan etkileri nelerdir?

spinal-anestezi-yan-etkileriSpinal anestezi sonrasında başın dik tutulmaması halindekafa içi kraniel basıncın artmasıyla aşırı baş ağrısı görülebilir.(genç hastalarda daha çok görülür),mide bulantısı, düşük tansiyon da görülebilir.
Spinal anestezi yapılırken çıkabilecek sorunlar : iğnenin kırılması, yanlışlıkla damar içine enjeksyon yapılması,bulantı kusma, baş dönmesi ,tansiyonun aniden düşmesi,solunum yetersizliği(seviyenin yükselmesiyle.)
Spinal anesteziden sonra yapılması gerekenler nelerdir?
1-2 gün kesinlikle yatak istirahatı olmalıdır.
Spinal anestezi almış hasta operasyon sonunda yatağına alındığında 2-3 saat boyunca ayaklarını oynatamaz ve herhangi bir ağrı hissetmez.
Hemşirelerin, doktorun bir şey yiyip içmesine izin verdiklerinde bol bol sıvı gıda tüketmelidir (su, kahve,çay,meyve suyu, çorba vs.)
Hastanın ağrıları başladığında hemşireler tarafından analjezikler (ağrı kesiciler) verilmelidir.Spinal-anestezi-nasil-yapilir

Spinal Anestezi Kimlere uygulanmaz?

Pıhtılaşma sorunu yaşayan hastalarda , aşırı korkan panik ataklı hastalarda,uygulama yerinde yani sırt bölgesinde herhangi bir enfeksiyon yada deri hastalığı olan kişilerde, ameliyat gününden önceki 10 gün içinde aspirin vb gibi kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilere spinal anestezi uygulanamaz.

 

spinal anestezi spinal anestezi nedir spinal anestezi yan etkileri spinal anestezinin yan etkileri nelerdir spinal anesthesia Spinal anestezinin yan etkileri sezeryan belden uyuşturma damar yolu acilarak bos yapilmasi spinal anestezi ile sezeryan belden narkozun yan etkileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*