Prostat iltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Prostat nedir?

Prostat salgı salgılayan ve erkek üremi sistemi içerisinde bulunan bir bezdir.ortalama bir kestane büyüklüğündedir. Kalın barsak bitişinin hemen önünde ve mesanenin hemen altında yer almaktadır. Prostat, mesaneden idrarı alarak penis başına kadar taşımakla görevli olan üretrayı çepeçevre sarar. Prostat bezi, ereksiyon sırasında sıvı salgılayarak hem penisin kayganlaşmasını hemde spermlerin penis dışına kolay atılmasını sağlar.

Prostatit (Prostat iltihabı ) nedir?

Prostat bezinin bazı nedenlerden dolayı enfeksiyon kapması olayına Prostatit denilmektedir. Erkeklerin büyük bir kısmında Prostatit‘e rastlanmaktadır. Öyle ki yapılan araştırmalara göre her iki erkekten birinde prostatit oluştuğu görülmektedir.

Prostat iltihabının nedenleri nedir?

Prostat iltihabının en büyük sebeplerini bakteriyel enfeksiyonlar oluşturmaktadır. Bu bakteriler mesaneden (idrar torbasından) veya cinsel ilişki sırasında bulaşabilmektedir . idrar yaparken penise baskı uygulamadan dolayı idrar prostat bezi kanallarına akabilir ve zamanla iltihap oluşmasına sebep olabilmektedir.

Prostat iltihabı Çeşitleri

Prostat iltihabı üç Farklı şekilde görülebilir.
1. Akut bakteriyel enfeksiyonların neden olduğu Prostat iltihabı
2. Kronik bakteriyel enfeksiyonların Sebep olduğu Prostat iltihabı
3. Bakteriyel kökenli olmayan (Non-bakteriyel prostatit)

Akut Prostat iltihabı ve Kronik Prostat iltihabı nedenleri  bakteriler olduğu için bu hastalıkların tedavisi antibiyotik ilaç kullanımıyla yapılmaktadır.
Bakteriyel kökenli olmayan prostat iltihabında ise etken adından da anlaşılacağı üzere bakteriler değildir. Hastalığın sebebi tam olarak bilinmemektedir. Antibiyotikler bu durumda etkili olamamaktadır.

Prostatodynia (ağrılı prostat) ise, Prostat iltihabı olunmadığı halde Prostat iltihabı şikayetleri taşıyan hastalara verilen isimdir. Bu tür Prostat ağrılarının buyuk nedeni bölgede bulunan kasların aşırı kasılmasıdır.

Prostat iltihabı Dış nedenleri Nelerdir ?

Yukarıda yazdığımız nedenlerin dışında bazı özel durumlarda Prostat iltihabı görülebilir.
Bunlar ,
1. Kişiye Sonda Takılması
2. İdrar Yollarında ki anormallikler
3. idrar yolu enfeksiyonu
4. Ters ( Anal ) ilişkide bulunmak

Prostat iltihabı Belirtileri

[adsense]Belirtiler Prostat iltihabı türüne göre farklılık gösterse de belirtileri genelde yüksek Ateş, titreme, sık idrara gitme, idrar yaparken yanma veya zorluk, geceleri sık idrara gitme, akıntı, kasıklarda ve anal bölgeye doğru yayılan ağrı, orgazm sonrası ağrı. Ancak Bu belirtileri kendinde gören her erkek prostat iltihabı olduğunu düşünmemelidir. Bu tür belirtiler bir çok sebepten dolayı görebilmektedir.

Prostat iltihabı teşhisi nasıl konulur?

Prostat iltihabının belirlenmesi konusunda doktor, ilk başta hasta şikayetlerini dinler, soru yönlendirir ve cevap alır. Alınan cevaplar doğrultusunda çoğu zaman başka bir işleme gerek kalınmadan teşhisi konabilmektedir. Fizik muayene olarak prostatın rektal (makat) yoldan parmakla muayene edilmesi ile çok değerli bilgiler elde etmek mümkündür. Bu muayene geçici bir süre rahatsızlık hissi verebilmekle birlikte, son derece basit ve zararsız bir yöntemdir.
Genellikle bu aşamada prostatit tanısını koymak mümkün olabilmektedir. Bazı özel durumlarda rektal yolla prostat masajı yapmak ve idrar yolundan gelen sıvının tetkiki gerekebilir. Ayrıca bu masaj öncesi ve sonrasında ayrı ayrı idrar örnekleri alınarak da tetkik yapılması söz konusu olabilir.

Prostat iltihabı prostat kanserine sebep olur mu?

Bu Sorunun cevabı Hayırdır. Ancak Prostat Kanseri ile birlikte Prostat iltihabı da görülebilir. Ülkemizde Prostat kanseri çok sık görüldüğü için Her erkek 40 yaşından sonra mutlaka prostat konusunda muayene olmalıdır.

Prostat iltihabı Bulaşıcı mıdır ?

Hayır Prostat iltihabı bulaşıcı bir hastalık değildir ( Eşinize bulaşmaz. Erkeklere Özgü Bir Hastalıktır). Ancak Prostat iltihabı ile birlikte idrar yollarında enfeksiyon varsa bu enfeksiyon eşinize de bulaşabilir.

Prostat iltihabı Tedavisi

1. Antibiyotik ile Prostat iltihabı tedavisi

Enfeksiyona bağlı Prostat iltihaplarında uzun süre boyunca antibiyotik kullanılır. Antibiyotik kullanımından kısa bir süre sonra hasta şikayetleri ortadan kalkar ancak antibiyotik tedavisi kesildiğinde tekrar başlayacaktır. Bu yüzden antibiyotik tedavisi bitmeden ilac kullanımını bırakmayınız.
2. Isı tedavisi
Sıcak oturma banyosu veya sıcak termoforun üzerine oturulması.

Prostat iltihabı olan hastalar nelere dikkat etmelidirler?

1. Cinsel hayatınızın düzenli olmasına dikkat ediniz.
2. İlişki esnasında boşalma ihtiyacı olduğunda kendinizi tutmayınız.
3. Vücudunuzu, özellikle ayaklarınızı soğuktan koruyunuz.
• Özellikle soğuk havalarda her akşam 30 dk. süre ile sıcak oturma banyosu yapınız.
• Denizden, havuzdan çıktığınızda mayonuzu kuru bir mayo ile değiştiriniz.
• Soğuk beton vb. zeminlere oturmayınız.
4. Alkollü içkilerden uzak durunuz.
5. Kabız kalmayınız.
6. Baharatlı yiyeceklerden uzak durunuz.
7. Uzun süre oturmayı gerektiren seyahatlerden kaçınınız.

prostat iltihabı belirtileri prostat iltihabı bitkisel tedavi prostatit belirtileri Prostatit İltihabı İçin Ne Yapılmalı prostat iltihabı tedavisi prostat bezi iltihabı bitkisel tedavi prostat masajı nedir prostat iltihabı prostat iltihabı doğal tedavi prostat iltihabı bitkisel tedavisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*