28 Nisan 2020

Preeklampsi Hastalığı Belirtileri Nelerdir ?

Halk dilinde gebelik zehirlenmesi veya albümin hastalığı olarak bilinene ancak tip dilinde preeklampsi diye geçen hastalığın, gebeliğin 20. haftasından sonra vücutta ödem oluşması, idrarla birlikte vucutta protein kaybı ve tansiyon yükselmesi şeklinde ortaya çıkan bir durumdur.
Tansiyon yükselmesi ve vucutta idrarla birlikte protein kaybının oluşması gebellikte önemli bir durumdur. Eğer anne adayı olup Aşağıda ki belirtileri taşıyorsanız acilen bir doktora muayene olmanız gerekmektedir.

Preeklampsi Gebelik Zehirlenmesi Albümin Hastalığı Belirtileri

  • Ellerde ve yüzde ödem oluşması ( Şişkinlik)
  • Bitmeyen Baş ağrısı ( Şiddetli )
  • Gözlerde kararmalar ( Şimşek veya sinek uçuyormuş hissinin oluşması durumunda )
  • Mide bulantısı ve bununla birlikte kusmaların olması

Genellikle çok genç gebelerde veya ilerlemiş yaşlarda yaşanılan gebeliklerde, Ailesinde daha önce Preeklampsi rahatsızlığı yaşayan gebelerin çok daha dikkatli ve sürekli kontrol altında bulunmaları gerekmektedir. Preeklampsi sadece gebelik döneminde görülür ve ilerlemesi durumunda epilepsi gibi vücut kasılmalarına neden olarak, hem anne hem de bebek için hayati bir risk oluşturur.
Preeklampsi riski taşıyan hamilelerde tansiyon kontrolleri manuel (civalı) tansiyon aletleri ile düzenli olarak kontrol edilmeli ve tansiyonun yükselmesi ile birlikte yukarıdaki belirtiler görüldüğünde, mutlaka hastane ortamında kontrol altına alınmalıdır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir