normal-dogumun-avantajlari

Normal Doğumun Avantajları Nelerdir ?

Anne olma heyecanı yaşayan anne adayları doğumun yaklaşmasıyla beraber Hangi doğum yöntemi ile doğum yapmanın daha sağlıklı olacağını düşünmeye başlarlar.
Bu Yazımızda Size Normal Doğumun Size ve Bebeğinize ne gibi avantajları olduğu konusunda bilgiler Paylaşacagız.

Normal Doğumun Avantajları

normal-dogum-sezaryen-dogum-hangisi-avantajli

* Normal Doğum, Hiç bir tıbbı mudaheleye bağlı kalmaksızın memeli anatomisine bağlı olarak doğum yapma işlemidir.
* Normal Doğum , anneye doğum aşamasının önemli bir etmeni olduğu hissi verir. Normal Doğumda anne bebeğin dışarı çıkma şekline ve hızına müdahele edebilir . Rahim kanalında bebeğin hareketlerini hissedebilir . Doğumun sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için annenin ıkınarak bebeği dışarı doğru itmesi çok ama çok önemlidir..

* Hastahanede bulunma süreniz minimumdur. Eger sağlıklı bir Normal Doğum yaparsanız yaklaşık 24 saat sonra hastahaneden taburcu olabilirsiniz. Ayrıca Normal Doğum‘da tedavi süresi çok kısadır.

* Sezeryan doğuma oranla daha kısa sürede iyileşirsiniz.

* Normal Doğumda, bebeğin, “Yeni doğanın geçici takipnesi = TTN” denilen bir tür geçici solunum rahatsızlığını geçirme olasılığı daha düşüktür. TTN, prematüre doğan ve miadında sezaryenle doğan bebeklerde daha sık görülen, ve tedaviyle 2-3 gün içinde düzelen bir solunum problemidir. Normal Doğumda bu rahatsızlık daha az görülür çünkü hem doğum kanalında ilerlerken baskı sayesinde akciğerlerden bu rahatsızlığa yol açan sıvı atılır, hem de natürel doğum “epinefrin” hormonu salgılanmasını artırır ve bu da bebek akciğerlerinden sıvıyı temizler.

* Normal Doğumla doğan bebeklerde ileride astıma, besin allerjilerine , laktoz intoleransı gibi rahatsızlıklar daha az görülmektedir. Bunun , bebeğin doğum kanalında faydalı bakterilere maruz kalması ile ilşkili olduğu düşürülmektedir.

* Anne hemen emzirmeye başlayabilir. Ayrıca Normal Doğumla anne-bebek buluşması daha erken gerçekleşebilmektedir..

* Doğum sonrası kanama, iç organ hasarı, derin damarlarda kan pıhtısı oluşumu gibi riskler vajinal doğumda daha azdır

* Daha sonraki doğumlar daha kolay, hızlı ve ilk doğuma oranla daha acısız olacaktır.

bebeklerde ttn ev çiçeklerin bakımı nasıl olur normal doğum avantajları normal doğum faydaları normal doğum nasıl olur izle normal doğumdan sonra adeti düzelenler normal doğumla doğan bebekler Normal dogumun avantajları nelerdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir