Mide Ekşimesine Ne iyi Gelir, Nasıl Geçer

Mide Ekşimesi, midemizde yanma hissi ile birlikte yaşadığımız ve asıl nedeninin mide asidinin fazla salgılanması olan bir rahatsızlıktır. Özellikle yağlı ve ağır beslenme sonucunda ortaya çıkan bu rahatsızlığın çok farklı nedenleri olabilmektedir. Gün boyu midede şişlik ile birlikte ortaya çıkan bu rahatsızlık, ağızda su birikmesine sebep olmakla birlikte mide bulantısına da sebep olabilir.

Mide Ekşimesi Neden Olur

Başlıca nedenleri arasında,düzensiz beslenme, Fazla yemek yeme, Yemekten hemen sonra uyuma veya uzanma, Aç karına sigara içmek mide ekşimesine neden olur. Mide ekşimesine, mide asidinin salgılanmasına sağlayan herşey sebep olabilir. Bu bazen Sinirsel bile olabiliyor. Ayrıca, mide veya onikiparmak bağırsağı ülseri, safra kesesi iltihabı, reflü ve gastrit mide ekşimesine neden olabilir. Hamilelikte mide ekşimesi şikayetleri oldukça fazladır.Alkol de midedeki yanma hissini arttırır.

Mide Ekşimesi Tedavisi

Mide Ekşimesine Ne iyi Gelir Nasıl Geçer
Mide Ekşimesine Ne iyi Gelir Nasıl Geçer

Sürekli bir rahatsızlık olmadığı sürece doktor tedavisi gerektirecek bir rahatsızlık değildir. Mide ekşimesine sebep olan durumlardan uzak durmak çoğu zaman mide ekşimesinin olmaması için yeterlidir. Özellikle az  ama sık sık yemek yemek, Soframızda sürekli yoğurt bulundurmak ve fazla baharatlı yemek yememek faydalı olmaktadır.
Ancak sürekli olarak devam eden mide ekşimelerinde ilaç kullanımı gerekebilir. Bu ilaçlar ;

Talcid Tablet ve Talcid Şurup

İçerisinde ki etken maddeler sayesinde mide asidi salgısını azaltan ve midede ki asitlik derecesinin düşmesini sağlayarak ph değerinin yükselmesini sağlar ve mideyi rahatlatır. Tablet formunu bir şeker emer gibi emerek kullanılırken, Şurubu ise içilmektedir.

Rennie Tablet ve Rennie Şurup

Talcid ile aynı özelliklere sahip, eczanelerden kolayca satın alabileceğiniz ve çok az yan etkisi olan bir ilaç. Kullanım şekli de talcid ile aynıdır. Yemeklerden sonra midede şişlik , mide ekşimesi, reflü gibi rahatsızlıklarda kullanabilirsiniz.

Gaviscon Tablet ve Gaviscon Şurup

Talcid ve Rennie tablet ile benzer özellikler taşıyan ancak daha çok Reflü ve Geceleri ağıza mide suyunun gelmesi için kullanılan bir ilaç. Reflü , Mide ekşimesi ve Mide de şişkinlik, Hazımsızlık gibi mide rahatsızlıklarında oldukça etkili ve tedavi edici bir ilaçtır. Mentollü bir tadı olduğu içinde , kullanırken sizi rahatsız etmez.

Mide Ekşimesine Evde Ne İyi Gelir

Midenin dostu olan Muz, mide yanması ve ekşimesi şikayetlerini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, çiğ zeytinyağı da faydalıdır. Ayrıca Süt mide ve kalın bağırsak rahatsızlıklarında oldukça etkili olan bir diğer üründür. Bir bardak Sürü ısıtın ve için. Bir süre sonra midenizde ki ekşimenin geçtiğini göreceksiniz.

 

mide ekşimesi nasıl geçer mide ekşimesine ne iyi gelir mide ekşimesi mide ekşimesi neden olur nasıl geçer mide ekşimesi ne iyi gelir mide ekşimesi ve yanması nasıl geçer ağız ekşimesi nasıl giderilir mide ekşimesi ilaç ağız ekşimesi nasıl geçer hamilelikte ağız ekşimesine ne iyi gelir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*