21 Nisan 2020

Meme Kanserinin Belirtileri Nelerdir ?

Meme kanseri (halk dilinde göğüs kanseri olarak ta söylem bulabilir) kendini çok geç gösteren bir hastalıktır. Hiç bir belirti vermeden sinsice de ortaya çıkabilir. Çok açık belirtiler gösterdiği zamanda ise hastalık ileri derecelere geçmiş olabilir.

Meme kanserinin herhangi bir belirtisini gördüğünüz veya hissettiğiniz an hemen doktora başvuru yapmanızda büyük önem taşır. Doktor tarafından memede oluşan bir kanser belirtisinin olup olmadığını kontrol edecektir.

Meme Kanserinde Ortaya Çıkan Belirtiler

 • Memenin tamamının da veya bir kısmında şişkinlik oluşması
 • Memede kitle yani kist oluşması
 • Meme cildinin ve baş kısmının kalınlaşması
 • Meme derisinde kızarmalar ve tahriş olmalar
 • Meme portakal kabuğu gibi bir görüntü oluşması
 • Meme uçlarının farklı yönlere dogru yön değiştirmesi
 • Meme ucundan akıntıyla birlikte kan gelmesi
 • Meme ile koltuk altına kadar oluşan bölgenin herhangi bir yerinde kist yani kitle oluşması
 • Meme dokusu her kadında farklılık göstermektedir. Kadın eğer düzenli olarak meme kontrolü yaptırırsa kendi memesini daha iyi tanır ve Meme kısmında bir değişiklik olup olmadıgını algılayabilir.
  Ancak unutulmamalıdır ki, Bu belirtiler herhangi bir meme rahatsızlıgın da veya iltihaplanmasında da gösterebilir.

Meme Kanserini Etkileyen Faktörler

meme-kanseri-teshisi meme de kist görülmesi

Her hastalıkta olduğu gibi meme kanserinde de etkili olan bazı faktörler vardır. Bu faktörlerin bazılarını değiştirme imkanımız varken, bazı durumlarda ise maalesef pek bir şansımız olmuyor. Meme kanserinin ortaya çıkmasında etkili olan faktörleri aşağıda ki gibi sıralayabiliriz..

Cinsiyet: Meme kanseri denildiğinde ilk akla gelen cinsiyet kadın cinsiyeti olsa da, bu durum erkeklerde de görülebiliyor. Ancak kadınlarda görülme olasılığı erkeklere oranla 100 kat fazladır.
Yaş: Birçok rahatsızlıkta olduğu gibi yaş durumu da bu kanserde oldukça önemli. 45 yaş altı kadınlarda görülme oranı %15 civarındayken, 55 yaş üstü kadınlarda görülme olasılığını oldukça yüksektir (yaklaşık %55-60).

Kalıtımsal faktörler: Genetik yapının bu hastalığa sebep olmas sıklığı yaklaşık %10-12 civarındadır. Yani herhangi bir sebebe bağlı kalınmadan, kalıtsal olarak her 10 kadından 1’i meme kanserine yakalanma riski ile karşı karşıya.

İlk adet ve menopoz yaşı: Erken adet ve geç yaşanan menopoz, kanser riskini arttırıyor.

Meme Kanseri Uzman Görüşleri : VİDEO


meme darbesi sonucunda kitle meme kanseri belirtilerivideo meme kanserinin belirtileri nelerdir memekanserinin belirtilerinelerdir

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir