24 Nisan 2020

Kolon Kanseri Sebepleri ve Korunma Yöntemleri

Genellikle 50 Yaş üstü kişilerde daha sık karşılaşılan ve halk arasında kalın bağırsak kanseri olarak bilinen Kolon Kanseri en çok Görülen kanser türlerinden biridir. Düzenli olarak yapılan sağlık kontrolleri ile Kolon Kanserinden korunabilir veya erken teşhis koyma imkanı doğabilir. Özellikle sağ Kolon Kanseri Bu kanser türü içinde tehlikeli olanıdır. Bağırsaklarda kanamalara ve demir eksikliğine bağlı olarak anemiye(kansızlık) sebep olmaktadır.

Kolon Kanserinde Genetik faktörlerin Önemi

kolon-kanseri-belirtileri-tedavisi-sebep-ve-nedenleriYapılan bilimsel çalışmalara göre Kolon Kanseride diğer kanser türleri gibi genetik özelliğide taşıyabilmektedir.Ailesinde daha önce Kolon Kanseri olmuş kişilerde bu kanser türünün bulunma ihtimali daha yüksektir.

Kolon Kanserinin belirtileri nelerdir ?

Kolon kanserine ait belirtiler,başlangıçta hafif seyredebilir ve diğer hastalık belirtileri ile karıştırılabilir. Evet; her belirti kanser belirtisi değildir ancak hikayesinde ( geçmişte) yakın aile çevresinde bu rahatsızlığı yaşayan kişiler varsa, teşhis kısmında kanser riski de göz önünde bulundurulmalıdır.

  • Kabızlık veya ishal olma
  • Sindirim sisteminde ( Bağırsaklarda ) Değişiklik
  • Karın bölgesinde Ağrılar
  • Dışkıda kan gelmesi
  • Ani kilo kaybı yaşanması
  • idrar veya dışkı sonrası ihtiyacının tamamen giderilmediği hissinin oluşması

gibi belirtiler Kolon Kanserinin en temel Belirtileridir.

Kolon Kanseri Riskini Artıran Sebepler

Sigara diğer tüm hastalıkların sebebi olduğu gibi Kolon Kanserinde de sebebiyet vermesiyle başı çekiyor. Bunun dışında kesin olarak sebepleri bilinmemektedir. Ancak bağırsaklarda yaşayan ve K vitaminini salgılayan bakteri florasının bozulması da sebepler arasında gösterilebilir.

Kolon Kanserinden Korunma

Vücudumuz kurulu bir düzenden oluşuyor. Bu düzenin varlığını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için yapmamız gereken bazı sorumluluklarımız bulunuyor. Her sistemin ihtiyaç duyduğu bakımı bizde kendi sindirim sistemine göstermeliyiz. Bu doğrultuda kanserden korunmak için yapabilecekleriniz ;

  • Yeterli miktarda kalsiyum almak
  • Egzersiz
  • Yağlı Besinler Tüketmemek
  • ideal kilo ( Vucut Kitle indeksi)’nuzda olmaya calışmak Kolon Kanserine yakalanma riskini azaltmaktadır.

Kolon Kanseri Uzman Video

bağırsak kanserinin sebepleri kolon kanseri sebepleri bağırsak kanseri sebepleri bağirsak kanserınden korunmak için ince bağırsak kanseriNDEN KORUNMA YÖNTEMLERİ kızamıkta terleme ne zaman olur kolon kanserinden korunma yöntemleri kolon kanserinin bası

Benzer Yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir