Karaciğer Yağlanması Tedavisi ve Nedenleri

Karaciğer yağı Karaciğerin kendini koruması amacıyla meydana getirdiği yağlanmadır. Ancak bu yağlanma sonucu karaciğer iltihap kaparsa bazı hastalıklar baş gösterebiliyor. Bu hastalıklardan özellikle siroz tehlikelidir. Karaciğer Yağlanması olan insanların eğer kiloları normalin üstündeyse mutlaka zayıflamaları gerekmektedir. Ayrıca Bu karaciğer hastalığı ile karşılaşan hastaların beslenmelerine de dikkat etmesi gerekmektedir. Yağlı yiyeceklerde uzak kalmalıdırlar, bol bol meyve ve sebze tüketmeye özen göstermeliler ve düzenli bir şekilde egzersiz yapmaları gerekmektedir. En önemlisi de mutlaka karaciğer yağlanması konusunda uzmanlaşmış bir hekime başvurmalıdırlar. Tavsiye olarak iç hastalıkları ve varsa özellikle gastroentroloji bölümünde ki uzman doktorlara gidilmelidir.

Karaciğer Yağlanması Sonucu :

1) Yağlanma ile birlikte karaciğer iltihap kapar ve steatoheapatit adı verilen bir hastalık meydana gelir.

2) Karaciğerde sadece yağlanma olması ve herhangi bir iltihap/yangının olmaması Steatohepatit geliştiğinde bu zamanla karaciğer hücrelerinin harap olmasına (nekroz) yol açar ve fibroz denilen, aynı zamanda karaciğer sirozunun başlangıcı sayılan duruma neden olur. Nekroz ilerledikçe olay siroza doğru ilerler. Bu konuda yapılan çalışmalarda steatohepatiti olan hastalarınında karaciğerde fibroz, -15′inde ise karaciğer sirozu gelişebileceği saptanmıştır. Ayrıca steatohepatite bağlı gelişen karaciğer sirozu zemininde karaciğer kanserinin de gelişebildiği gösterilmiştir. Bu nedenle karaciğer yağlanması tanısı konan hastalar ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmeli ve sıkı takip edilmelidir.

Karaciğer yağlanmasının nedenleri Nelerdir ?

Karaciğer Yağlanması
Karaciğer Yağlanması

Temel Nedeni Alkol tüketilmesidir.
1. Aşırı Kilo ( Obezite )
2. Diyabet hastalığı yani şeker hastalığı
3. Aşırı ve hızlı bir şekilde kilo verme
4. Wilson hastalığı
5. Serum ile beslenme
6.gerektiğinden fazla A vitamini Tüketilmesi
7. Hipobetalipoproteinemi / abetalipoproteinemi
8. Kortizon Kullanımı
10. Hamilelik
11. Bazı Özel durumlar ( Bypass ameliyatı gibi )

Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri

[adsense]Karaciğer yağlanmasının belirgin bir belirtisi olmamaktadır. Ancak karaciğerinde yağlanmasına bağlı olarak karnın sağ üst tarafında dolgunluk hissi, halsizlik, çabuk yorulma gibi belirtiler görülebilir. Çok nadir olarak karaciğer yağlanmasına bağlı ileri karaciğer hastalığı olan insanlarda kaşıntı, iştahsızlık, sarılık ve bulantı görülebilir. Bu gibi şikâyetleri olmayan insanlarda normal bir fizik muayene ile (eğer karaciğerde yağlanmaya bağlı büyüme meydana gelmemişse) karaciğer yağlanması tespit edilemeyebilir.

Karaciğer Yağlanması Teşhisinin Konulması

Karaciğer yağlanması kan tahlileri ve ultrasyon verilerine göre tespit edilip teşhisi konur. Alınan kan örneğinde karaciğer enzimlerinin fazlalığıyla beraber ultrasyon sonucu karaciğerde büyüme görüldüğünde kesin teşhis konur.

Karaciğer Yağlanması Tedavisi

Eğer alkol’e bağlı olarak karaciğer yağlanması mevcutsa en temel tedavi yöntemi Alkol kullanımının sonlandırılmasıdır.

Alkol dışı karaciğer yağlanmasının ise şu ana kadar herhangi bir kesin tedavi yöntemi yoktur. ilaçlarla tedavi edilmeye çalışılsa da kesin bir sonuç alınamamaktadır..

Tedavinin temelini ise beslenme şeklinin düzeltilmesi, yağ tüketiminin minimuma indirilmesi ve egzersiz yapılmasıdır.

 

karaciğer yalanmas tedavisi karaciğer yağı nasıl eritilir karaciğer yağlanması tedavisi karaciğer yağları nasıl eritilir karaciğer yağlanmasının tedavisi karaciğer yağlanması neden olur karaciğer yağlanması nasıl erir karaciğerde yağlanma neden olur karaciğer yağlanması nasıl eritilir karaciğer neden yağlanır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*