14 Aralık 2020

Kanal Tedavisi Nedir Nasıl Yapılır ? Fiyatları 2020

KANAL TEDAVİSİ NEDİR?

Kanal Tedavisi : iltihaplanma gibi sebeplerle dişin iç bölgesinde yer alan sinirlerin (pulpa) iyileşemeyecek duruma gelmesi sonucunda uygulanan bir tedavi şeklidir.
Dişinizin köklerinde diş kanalları bulunmaktadır. Kanal tedavisi , Bu diş köklerinde bulunan kanallarda ki iltihaplı veya istenmeyen durumun ortadan kaldırılması, iyileştirilmesi ve kanalların dezenfekte edilerek doku dostu olan ve sadece bu kanallar için kullanılan maddelerle diş kanallarının doldurulması işlemidir.

KANAL TEDAVİSİ NE ZAMAN GEREKLİDİR ?

-Dişe yada çeneye gelen darbeler sonucunda,

-Kanallarda yoğun iltihaplanma,
-Yoğun çürüklerde kanal tedavisi gerekli olabilmektedir.

Çürüğü ilerlemiş dişte, bakteriler çoğalır ve bu bölgede salgıladıkları enzimler yüzünden basınca neden olurlar. Bu basıncın sonucunda dişte şiddetli ağrılar meydana gelebilir. Öyle ki bazı durumlarda bu iltihaplanma yüzünden yanakta şişme bile meydana gelebilmektedir. Dişlerde iltihaplanma tedavi edilmezse dişin tamamen yok olmasına sebep olacak sonuçlar doğurabilir. Ayrıca her diş iltihaplanması ( apse ) Ağrıya neden olmaz. bazı durumlarda bakteriler içten içe dişinizi çürütürken siz bunun farkına varamayabilirsiniz.

KANAL TEDAVİ NASIL YAPILIR ?

Kanal tedavisi boyunca ağrı hissetmenizi engellemek için başlangıçta bir enjektör yardımıyla dişinize lokal anestezi yapılır.
Ardından dişin köklerindeki sinir dokusu alınıp kök kanalları temizlenerek dezenfekte edilir ve düzenlenir.
Son olarakta doku dostu maddelerle dezenfekte edilmiş bu diş kanalları doldurulur.
Kalıcı dolgu hazır oluncaya kadar dişinizin ve kanalların korunması için geçici dolgu yapılır ve hasta taburcu edilir.

Kanal tedavisinde sinirler alındığı için tedavi sonrasında da herhangi bir ağrı oluşmamaktadır. Ancak bazı durumlarda bu sinirler doğru biçimde alınmadığında iltihaplanma veya hava almaya bağlı olarak sızı oluşabilmektedir.

Kanal Tedavisi Fiyatları 2020

Kanal tedavisi Fiyatları her sene, devlet veya özel kurumlarda uygulanacak fiyat listesi Türk Diş hekimleri Birliği tarafından duyurulur ve bu listede ki fiyatlar üzerinden tedavi gerçekleştirilir.
TDB tarafından belirlenen 2020 Kanal Tedavisi Fiyatları KDV dahil 305 TL -türk lirasıdır-.
Bu kanal tedavisine ek olarak çekimi yapılan diş için ve yapılacak dolgu için Ekstra Ücret talep edilebilmektedir.
Dolgu Fiyatı ; KDV Dahil 185 tl
Muayene Ücreti : KDV dahil 110 tl’dir.

TDB güncel fiyat litesi için TDB Fiyat-Ücret Litesi 2020

Kanal tedavisi ile ilgili aklınıza takılan sorular varsa yorum bölümünden bize iletebilirsiniz. Sorularınız hem editörler tarafından hemde daha önce kanal tedavisi yaptıranlar tarafından yorumlanmaya açık hale gelir. Bu da size daha detaylı bilgi vermeyi kolaylaştırır.

kanal tedavisi dişin ic bolgesindeki sigara lekeleri kanal tedavisi nasl yaplr kanal tedavisi nedir nasıl yapılır dişe kanal tedavisi nasıl yapılır kanal tedavisi ne icin yapilir kanal tedavisinde iltihap nasil gider

You may also like...

2 Responses

  1. Gürkan dedi ki:

    Ben dolgu yaptırdım kalıcı kac yıl gider iyi bakarsam birde kanal tedavisi yaptırıcam ama allah korusun kök ölme durumu var olumusse ne olur kurtaramayız dedilerde bir yardım lütfennn

    • admin dedi ki:

      Merhaba Gürkan bey. Dolgu maddesine bağlı olarak çok uzun süreler kullanmanız mümkün oluyor. Ancak net birşey söylemek doğru olmaz. Kanal tedavisi ile ilgili olarak da şayet Diş hekiminiz bunun gerekli olduğunu düşünüyorsa yaptırmanızda fayda var. Aksi taktirde bellirli zaman aralıklarıyla tekrardan Diş rahatsızlığınız ortaya çıkacaktır. geçmiş olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir