Kafa ve Beyin Travması Belirtileri

Kafa travması, Baş’a alınan sert darbeler veya çarpmalar sonucu kişinin kafa ve beyninde meydana gelen hasarlara veya sarsılmalara Kafa Travması Denir. Çarpma ve darbe şiddeti yüksek olduğunda beyinde hasar meydana gelir ve işlev bozukluğu baş gösterir. Bu tür beyin sarsılmalarına da Beyin travması Adı verilmektedir.

Kafa travmasının belirtileri nelerdir? Nasıl Fark Edilir

Şiddetli Baş Ağrısı,Göz Kanlanması, Mide bulantısıyla beraber kusma, Bilinç ve hafıza kaybı, Göz bebeğinde büyümeler veya farklı büyüklükte olması, Görme Problemleri, Vucutta uyuşma ve karıncalanma hissi, Sürekli uykunun gelmesi , Ayağa kalkıldığında Baş dönmesi ve serdelenme, Burun-Ağız veya kulaktan kan veya Beyin Omurilik Sıvısı Akması, Nabız Düzensizliği, Düzensiz solunum Alıp vermeler, Gözlerini açmada zorluk çekme gibi Belirtiler Kafa ve Beyin travması Belirtilerinin başlıcalarıdır.

Kafa travması geçiren kişilerde yapılması gerekenler nelerdir?

Kafa ve Beyin Travması Belirtileri
Kafa ve Beyin Travması Belirtileri
Kafa travması şüphesi taşıyan her kişiyi derhal doktora götürünüz.
Hastanın Başını dik konumda tutmaya çalışın ve mümkün oldukça sarsmayın. Varsa Boyunluk veya benzeri bir elemanla Kafanın duruşunu sabitleyin. Hastada Bulantı ve kusma varsa Hastayı Yan yatırın. Kafanın saçlı bölümünde bulunan kanamalara lokal baskı yöntemi ile kanama durdurulmalı. Eğer kanamalar kemik altında ise bu tür kanamalara müdahale etmeyin. Kafa travması geçiren hastanın bilinci açık ise el ve ayaklarını hareket ettirmesi, uçlarını oynatması istenerek hareket kabiliyeti kontrol edilmeli. Bu gibi ilk yardım uygulamaları esnasında sağlık uzmanlarından destek istenmeli ve onlar gelinceye kadar hastanın bilinci açık tutulmalıdır. Kafa travmaları önemli gibi görünmese de, travma sonucu ciddi sağlık sorunları oluşabileceğinden mutlaka acil olarak tedavi edilmesi gereken rahatsızlıklardır, ihmal edilmemesi gerekir.

Bebeklerde Çarpma sonucu oturamama veya kusma varsa Acilen en yakın sağlık kuruluşuna Başvurun.

beyin travmasi belirtileri kafa çarpması kafa çarpmaları kafa carpmasi sonucu baş çarpması sonuçları kafaya alınan darbe ve belirtiler ve yapılması gerekenler bas carpmasi kafa çarpması mide bulantısı baş çarpması mide bulantısı beyin travması belirtileri nelerdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*