Kafa Travması Belirtileri ve Tedavisi

Düşme veya herhangi bir darbe sonucu Baş’ta oluşan hasara kısaca Kafa Travması olarak adlandırılabilir. Bazen kafaya gelen çok hafif darbeler sonucunda bile şiddetli ağrılar meydana gelebilir. Kafa travmasına sebep olan bir çok darbe, Beyin hasarı oluşturacak kadar etkili değildir. Bazen ufak çarpmalar sonucu Kafada şişlik ve morarma meydana gelebilir. Bu tür çarpmalarda önemli olan şiddetidir. Şiddetli çarpmalarda Muayene gerekebilir.

Kafa Travması Belirtileri

Kafa travması yaşayan kişilerde ki belirtiler, çarpma anını hatırlayamama, Mide bulantısı, Bilincini yitirme ve bilinç bulanıklığı,Uyku gelmesi ve uyandıramama, konsantrasyon zorluğu, odaklanamama ,çift veya bulanık görmek , bebekler için etrafa ilgide azalma,nöbet geçirme dediğimiz epileptik atak,denge kaybı,baş dönmesi,baş ağrısı,kulak veya burundan saydam sıvı gelmesi ve kulak kanaması gibi belirtiler ciddi olabilecek bir hasarı işaret eder,bu belirtilerden bir veya birkaçı oluşuyor ise derhal sağlık kuruluşuna başvurmak çok önemlidir.

Kafa Travması Tedavisi

Sert Darbe aldığınız mutlaka doktora başvurun. Doktorunuz muayene ettikten sonra, çarpmanın şiddetine bağlı olarak ve olası beyin hasarı tehlikesine karşılık sizden Radyolojik tahlil ve tetkikler isteyebilir. Travma durumlarında ilk 24 saat önemli olduğu için, doktorunuz hastanede sizi gözlem altında tutabilir. Şiddetli Darbeler sonucu oluşan travlar kadar olmasa da bir çok çarpmanın belirtileri ilk 24 saat içinde ortaya çıkabilir. Bu belirtileri bağlı olarak Size Müdahele söz konusu olabilir.

Beyin Sarsıntısı Durumu; Kafa Travması sonrasında oluşan beyin sarsıntısı,bilincin yitirilmesine yol açan ve beyin işlevlerinin düzeylerinde ani bir değişiklik izlenmesi durumudur.Düşme sonucu başın bir şeye çarpması ya da hareket eden bir cismin başa çarpması, beyin sarsıntısına neden olur.Yaralanan kişi , sorunun farkına varmayabilir; genellikle çevresindekiler kişideki zihinsel karmaşanın farkına varır.Yaralanan kişinin, özellikle bilinç yitimi varsa hemen sağlık kuruluşuna götürülmesi gerekir.Baş ağrısı, yoğunlaşma ve odaklanma güçlüğü, bulantı, kusma, depresyon da görülebilir.Genellikle geçici bir durumdur ve beyinde kalıcı bir hasara yol açmaz.Şiddetli beyin hasarlarında kas kasılmaları, kusma, kas güçsüzlüğü ve yaralanmanın boyutuna bağlı olarak kalıcı beyin hasarı görülebilir.Beyin sarsıntısından sonraki olaylarla ilgili anıların silinmesi de, daha ciddi bir beyin sarsıntısının göstergesidir.

Kafa Travmalı hastada tedavi süreci;Kafa Travması sonrasında darbe alan bölgede uzun veya derin bir kesi oluşmuş ise yaranın dikilmesi gerekmektedir.Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların kanamayı çoğaltması bakımından,uyku hali oluşturma nedeni ile güçlü ağrı kesicilerinde nörolojik muayene açısından alınmaması gerekmektedir.Travmaya bağlı oluşabilecek belirtiler dahilinde tedavi uygulanır,medikal tedaviden cerrahi müdahaleye kadar uygulamalar oluşabilir.Kafa Travması

Dikkat edilmesi gereken hususlar;Sağlık kuruluşunda müdahalesi yapılan hasta taburculuk sonrasında Kafa Travması nedeni ile bir kaç saat ağrı olma ihtimali yüksektir.Travma bölgesinde şişlik ve momarma oluştu ise bunların geçmesi bir kaç hafta sürebilir.Kesi nedeni ile şayet dikiş atıldı ikinci gün pansuman yaptırılmalı ve yedinci günde dikişler alınmalıdır.Aksi bir durum olmadığı sürece ve doktor tarafından onayı alındığı durumda 24 saat sonra yıkanılabilir.

kafaya darbe alınca kaç saat uyumalıyız kafa travması belirtileri kafa çarpması sonrası kafa çarpmalarında kaç saat uyumamalı kafayı sert bir yere çarpmak kafayı çarptıktan sonra uyumak kafaya alinan darbelerde belirtiler kafa çarpmasında kaç saat uyunmaz başı sert bir yere çarpmak kafaya alınan darbe sonucu baş ağrısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*