basur-hemoroid-belirtileri

Hemoroid Hastalığı Beslenme Diyeti Listesi

Beslenme alışkanlıklarının ve sindirim sisteminin bozulması sonucu ortaya çıkan hemoroid, ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Yaşam konforu açısından büyük engel teşkil eden basur, tedavi edilmediğinde yürümeyi zorlaştıracak derecede ağrılara neden olabiliyor. Basurdan korunmak ve basur rahatsızlığı boyunca beslenmenizde uygulayabileceğinzi diyet listelerini yazımızda bir araya getirdir.

Hemoroid Nedir?

Hemoroid ( Basur ) damarlarında genişleme meydana gelmesi sonucu makatta meydana gelen bir hastalıktır.Hemoroid hastalığı insan vucudunda bulunan hemoroid damarlarının genişlemesi sonucu kan toplanması ve kan toplanan bu damarların dışarıya doğru sarkması olayıdır. Bağırsak hareketlerini arttırmak ve dışkıyı yumuşak tutmak için bol posalı beslenme, düzenli tuvalet alışkanlığının edinilmesi, tuvalette uzun süre kalma ( gazete, kitap okuma) alışkanlığından vazgeçilmesi önerilmektedir.

Hemoroid-Basur Beslenme

basur-beslenme-hemoroid-diyeti-ne-yemeliHemoroid hastalığında tüketilen besinlerin ve uygulanan diyetin önemi oldukça büyük. Katı ve kabızlık yapıcı besinler tüketmek hemoroidin kısa sürede ilerlemesine sebep olacaktır. Bu doğrultuda uyulması gereken bazı günlük kullar vardır. Bu kurallar ;

1. Bol miktarda sıvı alınmalı. Günde ortalama minimum 3 litre sıvı-su tüketilmelidir.
2. Sindirim sistemini düzene sokması acısından beyaz ekmek yerine Buğday ekmeği, Çavdar ekmeği kepekli ekmek gibi Posa oluşturan ve sindirimi kolaylaştırıp düzene sokan besinlerin tüketilmesi önemlidir.

3. Sindirimin Rahat olması için Mümkün oldukça Lifli besinler tüketilmelidir. Bunlar Hemoroid’in azmasını engeller.

4. Haftada 2-3 kez kurubaklagil (kuru fasulye, mercimek, nohut ) Tüketilmesine dikkat edilmelidir. İyi birer bitkisel protein kaynağı olan kurubaklagiller bol miktarda posa (lif) içerirler.

5. Günlük diyetiniz yeterli miktarda sebze içermelidir. Sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışması için gerekli olan posanın, aynı zamanda kansere karşı ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi de bulunmaktadır. Özellikle posa içeriği çok yüksek olan; lahana, brokoli, ıspanak, pırasa, enginar, kereviz, bezelye, bamya, taze fasulye, kabak gibi sebzelere diyetinizde daha geniş yer verilmelidir. Gaz sorunu yaşıyorsanız lahana, brokoli, karnabahar, brüksel lahanası gibi gaz sıkıntısına yol açabilecek besinler tercih edilmemelidir.
6. Pilav Makarna gibi yemekler hazırlanırken içine Buğday unu ve bol miktarda sebze katılması tavsiye edilmektedir.

7. Günde en az 3 porsiyon meyve tüketilmelidir. Yiyebildiğiniz kadar sebze ve meyve tüketin. Vucut direncinizin yerinde olması gerekmektedir. Zengin posa içeriğine sahip erik, incir, kayısı, armut, elma, üzüm gibi meyveleri tercih edilmelidir. Bu meyveler taze, kuru veya komposto olarak tüketilmelidir. Meyve sularının posa miktarı çok az olduğu için sebzeler ve meyvelerin direk tüketilmesi daha sağlıklı olacaktır. Kabuğu ile yenebilen sebze ve meyveleri de soymadan kabuğu ile tüketin.

8. Acılı ve ekşi besinler , turşu ve baharatlar, baharatlı besinler, alkol (özellikle bira, şarap gibi fermente ürünler), fast-food tarzındaki yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Basur Hemoroid olanlar nasıl Beslenmeli VİDEO


KanalD doktorum progmanında hakan güvelinin hemoroid-basur hastalığı olanlar için, beslenme ile ilgili bulunduğu önerileri videoyu izleyerek öğrenebilirsiniz.

basur diyeti hemoroid diyeti hemoroid beslenme hemoroid perhizi basur perhizi basur diyet listesi hemoroid diyet listesi hemoroid beslenme şekli hemoroid tetikletyemn besinler hemoroid perhizleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir