Hashimoto Hastalığı

Hashimoto hastalığı nedir?

Hashimoto en sık rastlanan tiroid hastalıklarının başında ve guatr olarak bilinen hastalığın da önemli sebeplerindendir.
Hashimoto tiroidin ilaçla tedavisi mümkün olan iyi huylu bir hastalıktır. Tiroid bezinde enfeksiyon olmamasına rağmen iltihaplanma olma durumu söz konusudur ve bu duruma “Hoshimoto Tiroidi” denilmektedir. Bu isim, hastalığı bulan japon doktordan almıştır. Vucudun bağısıklık sisteminde meydana gelen “otoimmun hastalıklar” grubunda yer alır. Bu rahatsızlıklarda vucut kendi dokusunu yabancı cisim gibi algılayıp onu tahrip eder. Bu tahrip genellikle troid bezinde meydana gelir..

Yaş ilerledikçe tiroit bezi yetmezliği artar

Hashimoto Hastalığı Nedir
Hashimoto Hastalığı Nedir

Hashimoto hastalığı “Hipotiroidi” olarak bilinen tiroid bezinin az çalışmasına neden olan en büyük sebeplerden biridir. Vücudun metabolizma hızını ayarlayan ve bu yolla bütün dokuları etkileyen tiroid hormonu bu hastalarda zamanla azalır ve yetersiz kalır. Yaş ilerledikçe Hashimoto’lu hastalarda hipotiroidi (tiroid bezi yetmezliği) sıklığı artar. Hashimoto hastalığının tiroidde yaratabileceği önemli bir başka sorun da nodül oluşumudur.
Genelde Hashimoto harabiyeti ile tiroid bezinde uzun dönemde bir küçülme beklenirse de özellikle başlangıçta tiroidde büyüme sıktır ve süreç içerisinde buna nodül oluşumu da eşlik edebilir. Nodüller bez içerisinde ortaya çıkan kitlelerdir. Nodüllü veya nodülsüz tiroid bezindeki büyüme “Guatr” olarak adlandırılır. Nodüllerde en önemli problem bu nodüllerin düşük sayılacak bir oranda kötü huylu olabilme potansiyelleridir.

 

hashimoto hastalığı hashimoto hastalığı nedir hashimoto neler ıyı gelır tiroid iltihaplanmasında nodül oluşumu haşimato ve nodül hasimato sivilcelenme hashimoto ultrason hashimoto kotu hashimoto hastalığı ve nodul hashimoto da anti tpo

2 Replies to “Hashimoto Hastalığı

 1. Hocam ben size birsey sormak istiyorum. Ben 29 yaşındayım 2 ay önce 7 haftalık gebeligimde tesadüfen troid hastası oldugumu ögrendim. Tsh:13.67 çıktı eutrhyrox 50 mcg kullanmaya basladım.ilaca başladıktan 20 gün sonra tekrar tahlil oldum
  Tsh:3.41 olmuş. Fakat
  Anti TG: 204.30
  Anti TPO: 277.54 çıktı
  Dr.da ilacımı 1 tane yerine 1, 5 almamı önerdi. Bu yüksek olan degerler haşimato hastası oldugumumu gösterir acaba. Ve bebegiminde 9 haftalık iken kalbi durmuş kürtaj ile alındı. 9 ay önce yine 9 haftalık iken bir bebegimi daha kaybetmiştim. Acaba bu anne karnında kalbi duran bebeklerim troid hastalıgından olabilirmi. Ilk gebeligim sorunsuz gecmistib5 yaşında bir kızım var.

  1. Merhaba Canan hanım. Anti TG ve AntiTPO Hashimoto hastalığının en belirgin sonuçlarıdır. Ancak tedavisi mümkün olan bir rahatsızlık olduğundan ilaç kullanımına dikkat etmeniz sizin için iyi olacaktır. Gebeliğinizin sonlanmasının sebebi TSH değerinizin yükselmesi olabilir. Bir daha ki gebelik düşüncesi öncesinde mutlaka genel bir Check-up yaptırın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*