11 Nisan 2020

Hangi yiyecekler Tokluk Hissi Verir ?

Özellikle proteinli ve yağlı yiyeceklerin tokluk hissi yarattıkları bilinen bir gerçektir. Genellikle diyetlerde yapılan yanlışlar proteinlerle karbonhidratları ayırmak yada yağ içeren besinleri tamamen diyetten uzaklaştırmaktır. Fakat karbonhidrat,  yağ ve Protein birlikte tüketildiğinde daha çok tokluk hissi yaratmaktadır.

Glisemik indeksi dusuk yani kan sekerini yavaş yükseltip yavaş düşeren yiyecekler tokluk hissinin uzun süre hissedilmesini sağlamaktadır. Örneğin beyaz seker, beyaz sekeri içeren gıdalar, pirinc ve beyaz undan yapılan yiyecekler kan sekerini hızlı yukseltip hızlı düşürdüğü için daha erken açlık hissi yaratmaktadır. Tokluk hissi Yaratan Bir diğer gıda da çorba’dır. Yapılan bılımsel calısmalarda öğün öncesi tüketilen corbaların insanlar üzerinde daha uzun süren bir tokluk hissi yarattığı kesin olarak bilinmektedir.

tok-tutan-besinler, tok tutan bitkiler

Tok Tutan Besinler

Yumurta

Protein bakımından oldukça zengin olan yumurta; özellikle sabah kahvaltıda tüketildiğinde uzunca süre tok tutmaktadır. Bir yumurta yaklaşık 70 Kalori gelmekte ve içerisinde 6 gram protein bulunmakta. Protein bakımından oldukça zengin olan yumurta, tok tutmanın yanı sıra, gün boyunca sizin daha zinde ve enerjik olmanızı da sağlar.

Ceviz, badem ve fıstık

Lif, Protein ve bitkisel yağ bakımından oldukça zengin olan bu kuru yemişler, Öğün arasında tüketebileceğiniz harika besinlerdir. Kolesterolünüzü düzenler ve kendinizi daha dinç ve tok hissetmenize yardımcı olur. Unutmayın ki; bu besinler kalori bakımından da oldukça zenginlerdir. Bu nedenle fazla tüketmekten kaçının.

Yağlı balık

Somon, ton, sardunya, uskumru ve ringa gibi yüksek miktarda balık yağı ve Omega-3 içeren balıklar, kolesterolü düşürerek daha uzun süre tok kalmanızı sağlar. İçerisinde ki Omega-3 sayesinde metabolizmanızı hızlandırır ve yağ yakımını arttırır. Bu özelliğinden dolayı balık yiyerek zayıflamanız bile mümkün.

Temel olarak daha uzun süre tok kalmak ve daha az kalori almış olmak, diyet yapma konusun da bize yardımcı olarak daha  hızlı kilo vermemizi Sağlamaktadır.

Lifli yiyecekler sebze ve meyveler, Fakat Üzüm ve Muz gibi kan sekerini hızlı yükseltip hızlı düşüren yiyeceklerden değilde daha posalı lifli ve seker oran düşük olan meyveler tüketildiğinde istenen sonuç elde edilebilmekte ve Kişi Daha hızlı ve Daha Sağlıklı bir şekilde diyetini sürdürüp zayıflayabilmektedir.

tokluk hissi veren bitkiler tokluk hissi veren yiyecekler tokluk hissi veren çaylar tokluk hissi veren besinler tokluk hissi veren gıdalar tokluk hissi veren bitkisel ilaçlar insana tokluk hissi veren yiyecekler tokluk hissi için ne yapmalı hangi yiyecekler tokluk hissi verir tokluk cayi

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir