gebelik-olusumu-belirtileri

Hangi Belirtiler Gebelik Habercisidir ?

Gebelik / Hamilelik Belrtileri için , Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr Aynur Şendemir Soruları Yanıtladı:
“Gebeliğe ait ilk belirtiler daha adet gecikmesi yaşanmadan fark edilebilmektedir. Erken gebelik belirtilerinin başında Bulantı, Göğüslerde dolgulu yapı oluşumu, vajinal akıntı , yorgunluk ve uyku halidir. Meme uçları koyulaşır ve bu bölgelerde karıncalanmalar olur. Bu belirtilerle birlikte Adette gecikiyorsa gebelikten süphelenilebilir.
Gebelik oluşumunda bu belirtilerin yanında baş dönmeleride görülebilir. Gebelikte artan hormon salgıları Kadının vucudunda değişimlere neden olur..

Gebelik Oluşum Belirtileri

gebelik-hamilelik-belirtileri-nelerdir

 1. Yorgunluk : gebelik oluşumu sırasında salfılanan progesteron hormonu kadında yorgunluk hissi oluşmasına sebep olur.
 2. Bulantı: Daha çok gebeliğin 6. haftasından sonra görülmeye başlanıyor. Kanda değişen hormon miktarı bu bulantıya sebep olmaktadır.
 3. Baş dönmesi: Kana karışan hormonlardan dolayı vucudun ani tepkileri sonucu kanbasıncında ani değişimler meydana gelir. buda göz kararması ve baş dönmesi yapar..
 4. Akıntı: Gebeliğin oluşmaya Başlaması ile rahim bebeğe hazırlanır. Bu bölgeyi ilgilendiren yoğun hormon salgısı başlar. Bu bölgede gevsemeler oluşur buda akıntıları fazlalaştırabilir.

Hormon Salgısının Yarattıgı Değişimler

Cilt: Cilt renginde değişmeler ve akne oluşması yada akne oluşumunun artması.
Kalp ve dolaşım sistemi: Kan basıncında değişimler. Buna bağlı olarak baş dönmeleri olabilir. Kan yoğunluğu azalır. Varis ödem oluşumuna sebep olabilir.
gebelikte belki de bir anneyi en çok mutlu edecek olan bulgular 4-5 ay sonra görülmeye başlar. Bunlar
1- Bebeğe ait Kalp atışları
2- Bebeğin hareketlerinin hissedilmesi veya dışardan gözle görülmesi
3- Bebeğin kısımlarının elle muayenede ele gelmesidir.”

gebelik olusumu belirtileri bebek oluşurken belirtileri gebelik oluşumu nasıl anlaşılır gebelik oluşumundaki belirtiler hamilelik oluşumu ve belirtileri bebek oluşumunun belirtileri gebeliğin ilk oluşum belirtileri hamilelik oluşurken belirtiler hamileliğin ilk oluşumundaki belirtiler göz kararması gebelik belirtisi mi

“Hangi Belirtiler Gebelik Habercisidir ?” hakkında 5 yorum

 1. Merhabalar; sevgilimle en son haziranın ortası gibi korunarak ilişkiye girdik ara kanamam oldu 1 kez lekelenme gibi normalde 24ü gibi adet olmam gerekirdi fakat olmadım ve bugün temmuzun 24ü yani 2 aydır adet görmüyorum hamilelik belirtilerim yok 2 kere idrar testi yaptım 2si de negatif çıktı. İçime boşalmadığına eminim ve dediğim gibi condom kullanıyordu ne yapacağımı bilemiyorum yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba Betül Hanım. Durumunuz ile ilgili olarak, Kadın doğum uzmanına muayene olmanız da yarar var. Her adet gecikmesi gebelik belirtisi değildir. Yumurtalıklarınızda bir problem olduğundan dolayı adet göremiyor olabilirsiniz.

 2. merhaba;
  2 yıllık evliyim yaklaşık 10 11 aydır bebek istiyoruz fakat olmadı.yumurtalıklarım çatlama yapmıyormuş.ilaç tedavisiyle normale döndü ilk ayda bu ilk ayı takip eden 2 aydada ilaç kullanmaya devam ettim.adetlerim normalle döndü fakat 14,07,2014 de hasta olmam gerekiyordu kahve rengi bir leke geldi (ve inanılmaz karın ve bacak ağrım oldu 2 gün)ertesi günde aynı hafif kahvemsi akıntı idrarla beraber ama 3,gün biraz kanamam oldu oda pıhtı pıhtı bugün 4. gün yine yok gibi kanamam,bunun yanında bel ağrım ve bulantı,iştahsızlık ve yorgunluk var sizce hamile olabilirmiyim yoksa ramazandan mı
  🙁 cevaplarsanız sevinirim

  1. Merhaba Sevde Hanım. Ramazandan dolayı böyle bir durum ile karşılaşıyor olabilirsiniz. Ancak Gebelik olasılığını da göz önünde bulundurduğumuzda gebelik testi yaptırmanız yararlı olacaktır.
   Hamile kalmak için doktorunuzun Çatlatma tedavisinden sonra size önerdiği günlerde ilişki yaşamanız önemlidir.

 3. Merhaba.1 senelik evliyim.yaşım 40 olunca 7 ay kadardır bebek istiyoruz.FSH hormonum yükselti,soğan kürü ile normal seviyeye indi.prolaktin de yüksekti oda kürlerle indi.reglimin 21.günü progesteron testi 16,76 çıktı.geriye birtek rahim kanallarında daralma kaldı.en son 10 Haziran’da test yaptırdım negatif çıktı.yaklaşık 20 gündür aşırı halsizlik,ufak bir aktivitede bile yorgunluk ve kalp çarpıntısı ve uyku hali var.sürekli uyku istiyorum ve gözlerimi açamıyorum.bazen konuşamayacak kadar yorgun oluyorum.bu arada akıntımda koku oluştu.bazen iştahsızlık ve kusmaya varmayacak ufak mide bulantıları olabiliyor.birde pembe renge yakın ufak bir lekelenme oldu birkez…sizce bunlar hamilelik belirtisi midir ?.bilgilendirirseniz çok sevinirim.saygılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir