21 Aralık 2020

Hamilelikte Diş Röntgeni Çektirmek Zararlı mı

Hamilelikte Diş Röntgeni Çektirmek Sakıncalı mıdır?

Hamilelikle birlikte meydana gelen hormon salgılarındaki değişimler, ağız ve diş sağlığını da etkiliyor.
Kesin olarak, Gebelik süresi boyunca, özellikle de bebeğin organ oluşumunun başladığı ilk üç ayda, X-ışını radyasyonundan uzak durulması öneriliyor. Gebelik dönemi boyunca çok acil bir durum olmadığı sürece dişlerde de röntgen alınmıyor. Acil bir durumla karşılaştığı zamanlarda ise tanı veya tedavi için diş röntgeni çektirmek gerekiyorsa, koruyucu kurşun yelekler giyilerek ve çok düşük dozlarda röntgen ışını kullanan cihazlarla bu sorun giderilebiliyor.

Hamilelikte Sürekli Atıştırma Diş Çürüğüne Neden oLuyor.

Gebelik döneminde diş çürümelerinin artması, enerji ihtiyacını karşılamak için alınan karbonhidrat miktarındaki artış ile ilgili olabiliyor. Dişlerin üst katmanlarında biriken besin artıkları ve mikroorganizmalar (plaklar) kimyasal salgılar salgılayarak dişin çürümesine sebep olabilmektedir. Mikroorganizmalar yaşamlarını sürdürmek için ihtiyaç duydukları besinleri ise yenilen yiyeceklerden temin ediyor. Nişasta ya da şekerli besin yenildiğinde ağzın içinde çok güçlü bir asit ortam oluşuyor ve bunun normale dönmesi yaklaşık 20 dakika sürüyor. Gün içinde sürekli atıştırma yapıldığında bu güçlü asit ortamı nedeniyle dişler hızla çürüyor.

hamilelikte diş filmi çektirmek hamilelikte diş röntgeni çektirmek hamilelerde diş filmi çektirmek zararlımı hamilelikte röntgen cektirmek hamileyken rontgen cektirmek diş rontgeni zararlı mı hamilelikte diş çektirmek hamilelikte dis filminin zarari nedir hamilelikte diş çektirmek zararlımıdır filmçektirmeninhamileyezararı

Benzer Yazılar...

2 Yorum

  1. havva dedi ki:

    ben diş röntgeni cektirdim 5 aylıkken ama hamile oldugumu söylemeyi akıl edemedim ve bna yelek giydirilmeden diş röntgenii cektirdim. acaba bu hatam yüzünden bebeime zarar gelir mi çok korkuyorum bana yardımcı olurmusunuz. sizden yorum bekliyorum

    • admin dedi ki:

      Röntgen odalarında Radyasyon tehlikesi olduğu için bebek bundan olumsuz etkilenebiliyor. Ancak bebeğin bu etkilenme olasılığı ortamda bulunan radyasyon miktarıyla da alakalıdır. Birşey olur veya olmaz deme gibi bir lüksümüz yok. Ama bu konuyla ilgili doktorunuza gidip muayene olmaya ve durumu anlatmanızda büyük yarar var. ihmal etmemenizi öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir