30 Nisan 2020

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer ?

Yaz aylarında bolca yüzünü gösteren güneş, içerdiği ultraviyole ışınlardan dolayı cildimizde hasara neden olabiliyor. D vitamini ihtiyacımızı gidermemize de yardımcı olan Güneşin sağladığı bu yararlar kadar cildimizde hasarlara da neden olabiliyor.

Güneş Lekeleri neden Olur ?

gunes-lekeleri-nasil-gecer-ne-iyi-gelir-evde-ne-yapmaliGüneşten dolayı oluşan cilt lekeleri, ciltte kahverengi beneklerin veya çil benzeri lekelenmelerin oluşması sonucu meydana gelirler.
Güneşten oluşan cilt lekeleri , derinin güneşle temas etmesi sonucu melanin (cilde renk veren yapı) pigmentinin bir noktaya toplanmasından dolayı oluşmaktadır.

Bu lekelenmeler yaz aylarında güneşin daha fazla görülmesi ve daha dik açılarla düşmesinden dolayı, özellikle hassas ciltlerde çok fazla görülmektedir.  Açık renkli tene sahip olan kişilerde güneşe daha çok maruz kalan yüz, kol, bacak, sırt ve boyun bölgelerinde çok sık oluşmaktadır. Güneş Lekesi tedavisi oluşan lekenin büyüklüğüne bağlı olarak değişmektedir.

Güneş Lekeleri Tedavisi

Küçük lekelenmeler Kimyasal Peeling ile lekeli bölgedeki derinin soyulmasıyla tedavi edilebilmektedir.
Güneş Lekeleri koyu ve fazla ise Lazer ile tedavi edilmesi istenilen sonucun elde edilmesi açısından daha doğru bir yaklaşım olacaktır..

Güneş Lekelenmelerine Karşı Güneşten Uzak Durun. Özellikle Güneşin dik açılara yakın derecede düştüğü 11:00-16:00 saatleri arasında güneşe çıkmaktan kaçının. Eğer bu saatlerde dışarı çıkmanız gerekiyorsa güneş koruyucu kremler kullanmanız da çok yararlı olacaktır.
Ayrıca Yaz aylarında güneşe maruz kalan cilt çok kuruyacağı için bol bol sıvı tüketilmeli ve deri sürekli olarak nemlendirilmelidir. Geceleri cilt besleyici kremler kullanmanız cildinizi besleyeceği için cilt lekelerinin oluşması da engellenmiş olacaktır.

Güneş Lekeleri için Bitkisel Çözümler

Güneşten dolayı oluşan cilt lekeleri için evde uygulayabileceğiniz Doğal yöntemler mevcut. Bu doğal çözüm yolları, genellikle yeni oluşmuş veya daha yüzeysel olan lekeleri gidermekte işe yarayabilir. Daha derin ve uzun süreli var olan lekeler için Peeling veya lazer tedavisi gereklidir.

Limon Suyu ile Cildinizi Temizleyin

lekeler-icin-yogurt-limon-maskesiLimon suyu asidik özellik taşır ve cildinizi hem temizler hemde kurutup parlaklaştırır. Kuruyan bu ölü derilerde zaman içerisinde dökülür ve leke kaybolur. Yoğurt cildinizi yumuşatır ve besler.

Bir yemek kaşığı yoğurdun içerisine bir adet limonun suyunu sıkıp güzelce karıştırın. Daha sonra bu karışımı krem sürer gibi cildinize sürün. Bunu sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa uygulayabilirsiniz.

Elma Sirkesi Kullanın

elma-sirkesi-cilt-lekeleri-tedavisiElma sirkesi cilt sağlığı için oldukça faydalıdır. Sadece leke tedavisi için değil, sivilce ve kırışıklıklar için de kullanabilirsiniz.

Yarım Çay bardağı suya 1 çay kaşığı Elma sirkesi ilave edip karıştırın. Daha sonra bir pamuk yardımıyla bu tonik ile cildinizi temizleyin. Zamanla lekelerin yok olduğunu ve cildinizin canlandığını göreceksiniz.

Aloe vera ile Cildinizi Besleyin

aloevera-cilt-lekeleri-tedavisi-maskesiAloe vera cilt için oldukça faydalı mineral ve vitaminler içermektedir. Hemen hemen her türlü cilt probleminde yarar saglayan Aloe vera bitkisi, güneşten dolayı oluşan lekelerin giderilmesi içinde oldukça etkilidir.

Bir adet Aloe vera  yaprağını ortadan 2’ye ayırın ve özünü bir meyve bıçağı yardımıyla sıyırın. Daha sonra bu özü lekeli olan bölgeye güzelce sürüp yedirin. Uzunca süre cildinizde durduktan sonra emilecektir ve sonrasında sürdüğünüz yeri durulayın.

boyunda güneş lekesi boyundaki güneş lekeleri boyundaki gunes lekesi nasil gecer boyundaki gunew lekesi boyunda olusan gunes lekesini nasi gecer boyunda oluşan güneş lekeleri yüzümüzün derinlerdeki lekeler boyunda güneş boyunda cilt lekeleri boyunda çikan güneş lekeleri nasil gecer

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir