17 Nisan 2020

Gözde Arpacık Neden Çıkar ?

Arpacık Mikrobik kökenli bir rahatsızlıktır. Bu enfeksiyon dışardan geleceği gibi vucut yorgunluğundan dolayı vucudumuzda bulunan bakteri ve virüslerin bizi enfekte etmesinden de oluşabilir.

Vucudumuzu ne kadar dezenfekte etsekte edelim vucudumuzun üzerinde her zaman Hücre sayımızın 10 ile 1000 katı kadar virüs ve bakterilerle beraber yaşamaktayız.Bu bakteri ve virüsler yıkanmayla yok edilemezler. Eğer direncimiz düşer ve bu vucudumuz da bulunan enfeksiyonlara karşı koyamadığımız da dışardan bir enfeksiyon almadan da arpacık çıkabilir. Örneğin yazın güneşte cok kaldıgımız da veya Gece uykusuz kalıp yordun düştüğümüz de ertesi gün gözümüz de Bir arpacık ile uyanabiliriz.

arpacik-nedir-nasil-gecer-ne-iyi-gelir

Temiz olmayan ortamlarda Arpacık oluşma ihtimali daha yüksektir.

Arpacık genetik midir ?

Arpacık Genetik değildir.Ancak ailenin aynı ortamda yasadıgı dusunulurse veya aynı besinleri tükettiği düşünülürse Evden birinde Arpacık çıktıgında Diğerlerinde de çıkma ihtimali yüksek olur.

Arpacık oluşumunu Engellemenin En önemli Yolu Vucut Direncini yüksek tutmaktır.

Arpacık Neden oluşur ? Göz Hastalıkları uzmanı Görüşü


arpacık neden çıkar gözde arpacık neden çıkar gozde arpacik Gözde arpacık çikmasi gözde gelincik neden çıkar gözde arpacık çıkmasının nedenleri gözde gelincik çıkması gelincik neden çıkar arpacık neden olur gozde arpacik nedeni

You may also like...

12 Responses

 1. sultan dedi ki:

  merbalar benim gözümde arpacık var ve 2 doktora gitmeme ragmen(ve ayrıca birsürü ilaç kullandım) gitmedi daha ne yapabilirim acaba?

 2. önemli bir insann dedi ki:

  gözümün altında arpacık çıktı fazla büyük deil ama gözümü her kapadığımda aşırı derecede yanma ve batma oluyor bu normal mi ve bu kaç günde geçer

  • admin dedi ki:

   Merhabalar. Yanma ve batma hissi oluşması normal. Gözünüz iltihap kapmış. Aile Hekimine muayene olun. Aktibiyotik damla kullanırsanız yaklaşık 3-4 gün içinde geçecektir.

 3. eylül dedi ki:

  Arpacık ust goz kapagımda kistlesti ve 3hafta once ameliyatla aldırdım. 3hafta gecmesine ragmen goz kapagimda hafif sislik ve kizariklik oluyor ara ara normal midir ?

  • admin dedi ki:

   Merhaba Eylül Hanım. Enfeksiyon ihtimaline karşın doktora gidip muayene olmanızda fayda var. Geçmiş olsun

 4. songül dedi ki:

  annemin gözünün hemen altında burun ile göz çukuru arasında oluşmuşta ve nohut tanesi kadar büyümüş .patlayacak gibi bi hal almış sarı olmuş iltihabı felan doktora gidince patlatacaklar ve gözünü zarar göreceğini düşünüyo acaba evde kendimiz ne yapabilirizz lütfen acil cevapp ……

  • admin dedi ki:

   Merhaba Songül Hanım. Anlattıkalrınız, annenizin gözünde çıkanın bir beze oldugunu gösteriyor. Annenizin gözüne herhangi bir zarar gelmez. Doktora gidip muayene olun.

 5. ELİF dedi ki:

  arpacık kaç günde geçer bırde gözü kapayacak kadar şişmesi normalmıdır

  • admin dedi ki:

   Merhaba Elif Hanım. Arpacığın geçme süresi bağışıklık sisteminizle alakalı bir durum ancak 4-5 gün içinde azgınlığı son buluyor ( sönmeye başlar ). ilk başlarda gözü tamamen kapatacak kadar büyümesi normal . iyileşmeyi hızlandırmak için antibiyotik içerikli göz damlası kullanmanız gerekir. Bunun için de doktora muayene olunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir