12 Mayıs 2020

Göğüs Kaşınması Neden Olur ? Ne yapmalı

Son zamanlarda çokça şikayet edilen konulardan biri olan göğüs kaşıntısı ve meme ucu etrafında deri dökülmesinin neden olduğu ile ilgili birçok sebep sayılabiliyor. Özellikle genç kızlarda görülmeye başlayan meme kaşıntısı, sosyal hayatı da olumsuz etkileyebiliyor. Genellikle basit nedenlerden dolayı meydana gelen göğüs kaşıntısı, bazı durumlarda önemli hastalıkların habercisi de olabilmektedir. Bu nedenle önem arz eden bir durumdur ve mutlaka hiç olmazsa bir kere doktora muayene olunmasında fayda vardır.
Elle göğüs muayenesi yaparak kitle olup olmadığını kontrol etmeyi unutmayın.

Göğüs ucu veya Etrafı Neden Kaşınır ?

Göğüslerde kaşıntı ve deri dökülmesinin nedenleri arasında beslenme alışkanlıklarınızdan tutunda yaşam biçimine kadar birçok etken kaşıntıya neden olabiliyor. Bu nedenle kaşıntının neden olduğu tam olarak bilinemiyor. Tedavisi ; İlk olarak alerji testi yapılmalı ve göğüs muayenesi ile devam etmelidir. Genel olarak sebeplerine bakacak olursak ;
GÖĞÜS KAŞINTISI NEDEN OLUR

  1. Kullanılan şampuan, duş jeli veya sabun içerisinde yer alan maddeler kaşıntıya sebep olabilir.
  2.  Özellikle bayanlarda sütyen kullanıldığından çamaşırların yıkandığı deterjan kaşıntıya sebep oluyor olabilir.
  3. Alerjinizin olduğu birşeyler temas etmiş olabilir veya bulunduğunuz ortamda küçük böcekler yaşıyor olabilir. ( Tahta kurusu ve benzeri )
  4. Yediğiniz yemeklerden kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle Alerji testi yaptırmanızda fayda var.
  5. Eğer herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, kullandığınız bu ilaçlar Göğüs kaşıntısına veya deri dökülmesine neden oluyor olabilir.
  6.  Cildinizde meydana gelen bir enfeksiyondan kaynaklı olabilir. Mantar, Egzema ve benzeri deri hastalıklarının en önemli belirtisi kaşıntıdır.
  7. Giydiğiniz Sütyen türüne göre olabilir. ( Yünlü-Pamuklu Sütyenlerde Çok olmaktadır)
  8.  Meme Etrafının Terlemesinden Kaynaklanabilir.
  9. Meme ucu Deri Dökmesinden ( Kendini Yenileyen deri tabakası ) Olabilir.

Yukarıda yer alan sebeplere daha birçok sebep eklenebilir. Bunlar en çok karşılaşan sebeplerdir. Bazen önemli hormonal hastalıklarda Meme kaşıntısına sebep olabiliyor.

Unutmayın Meme kaşıntısı veya meme etrafında deri dökülmesi gibi durumlar psikolojik olabilmektedir. Bunlarla ilgili tam doğru bilgi almak için
-dermatoloji
– Endokronoloji
– Dahiliye
Gibi bölümlere giderek tahlil yaptırmanız da fayda vardır. Ayrıca bir kadın doğum uzmanına görünmeyi de ihmal etmeyiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir