göbek eritmek için ne yapmalı göbek nasıl eritilir göbek eritme yolları göbek neden erimez

Göbek Yağlarını Eritmek için Ne Yapmalı ?

Halk arasında ‘Göbeğim çıktı’ diye en çok söylenen karın bölgesi yağlanması en çok korkulan yağlanma çeşididir. Çünkü bütün organlarınız karın bölgesindedir ve organ yağlanması demek birçok metabolik & kronik hastalıkların oluşmasında en temel sebeplerden biridir.
Bacakların ince, üst gövdenin yağlı bir görünümde olması (Ayva tipi) en sık karşılaştığımız yağlanma türüdür. Türk kadınlarının birçoğunda görülen bu yağlanmanın birçok farklı sebebi olabilmektedir.

Göbek Yağlanmasının Sebepleri

Göbek etrafında oluşan yağlanmaların sebebi alınan fazla kaloriler olabildiği gibi vücutta yağ emilimine ve yakılmasına yardımcı olan minerallerin eksikliğinden de kaynaklanabilmektedir. Bu nedenle karın yağlanmasını sadece bir sebebe bağlamak doğru değildir.

göbek eritmek için ne yapmalı göbek nasıl eritilir göbek nasıl erir göbek neden eriemez göbek eritmek istiyorumKarın yağlarını eritmek için öncelikle yağlanmanın sebebini belirlemek ve bu sebebi ortadan kaldıracak şekilde bir çözüm aranmalıdır. Göbekte yağlanma olmasının başlıca sebepleri ;

  • D vitamini yetersizliği : D vitamini eksikliğinde, tokluk hissi oluşması çok sonradan olduğu için, ihtiyaç duyduğunuzdan daha fazla yemek yersiniz. Bu nedenle D vitamini bakımından zengin besinler tüketmeli ve Güneşe çıkmalısınız.
  • İnsülin Direnci : En çok atlanılan ancak belkide en önemli sebeplerden biridir. Diyet yapıyorum ama zayıflayamıyorum diyenlerin sebebi insülin direnci olabilir.
  • Yanlış Beslenme: İster medyada olsun, isterse halk arasında, sağlıklı olduğu düşünülen birçok besin türü, kilo almanıza sebep oluyor.
  • Kortizol Hormonu: Koruma kalkanının devreye girmesi ve kan şekerinin yükselmesine neden olur.
  • Hareketsiz yaşam veya yanlış yapılan egzersizler..

D Vitamini Eksikliği Göbek yağı ilişkisi

D vitamini yetersizliği Türk toplumunda oldukça sık rastlanan tablolardan biridir. Yeterli D vitaminine sahip bir vücut beyninize ‘ARTIK YEME,DOYDUM!’ mesajını veren doygunluk hormonu dediğimiz leptin hormonunu gönderir.

D vitamini eksik bireylerde yeterli leptin düzeyi beyine ulaşamadığı için bu kişilerde sürekli olarak yemek yeme isteği olacaktır.Kan dolaşımındaki D vitamini yetersiz miktarda olduğunda yağ hücreleri yağ oluşturma ve depolama çalışmalarını artırır. Yani vücut, yağ depolamaya yönelik çalışır. Paratiroid (PTH) ve kalsitriol hormonlarınızın miktarları artar. Bu hormonların yükselmesiyle sürekli yemek yemek isteyen doymayan bir metabolizmayla karşı karşıya kalırsınız. Ve kısır döngü şeklinde yağlarınız depolanmaya devam eder

İnsülin Direnci ve Göbek Yağları ilişkisi

İnsülin direnci, tip -2 diyabetin (şeker hastalığı) bir önceki basamağıdır. Özellikle ailesinde tip 2 diyabet öyküsü olan varsa, aşırı basit karbonhidratlardan zengin besinlerle ( paketli ürünler, beyaz unla yapılmış herşey) tüketim varsa, yetersiz su tüketimi, dengesiz öğünler, uzun süren şok diyetler sonrasında şekerli besinlere yönelme gibi durumlarda insülin direnci riski artar. İnsülin direnci göbek etrafında yağlanmayı artırır. Doyma hissini azaltır. Şekerli besinlere yönelimi arttırır. Eğer böyle şikayetleriniz varsa tatlısız, çikolatasız yapamam diyorsanız mutlaka bir kan tahlili yaptırarak insülin ve kan şekeri değerlerinize baktırınız.

Glisemik indeksi yüksek besinlerle beslenmek (kan şekerini hemen artıran) sizin daha sık aralıklarla acıkmanıza neden olur. Böylece daha çok yiyerek yağlanma oranınızı artırırsınız. Glisemik indeksi yüksek besin gruplarında hazır gıdalar da bulunmaktadır. Burada önemli olan ‘diyet bisküvi’ lerinde kalorisi düşük diyerek bilinçsiz tüketilmemesi gerçeğidir. Bu ürünlerin içinde yüksek şeker içeriği bulunur.
Unutmayınız… Sizi yağlandıran kaloriler değil, bu ürünlerin içindeki şeker miktarıdır.

Kortizol Hormonu Göbek Yağlanması ilişkisi

Kortizol hormonu vücudunuzun böbreküstü bezinden salgılanan bir hormondur. Stresli durumlarda vücut, kortizol hormonunun salgılanmasını artırır. Böylece vücudu tehdite karşı savaşmak veya ondan kaçmak için kendini hazırlar. Bu durumlarda vücut aynı zamanda kan şekerini de yükseltir.Yoğun stres ortamı, yoğun yapılan egzersizler, aşırı düşük kalori ile beslenme kortizol hormonunu artırır. Kortizol hormonunun uzun süre yüksek seviyede kalması karın bölgesindeki yağlanmayı arttırabilmektedir. Vücutta kortizol hormonu normalden daha fazla salgılanan bireyler genellikle üst bedenleri geniş bacakları incecik olan bireylerdir. Bu tip bireyler bir kan tahlili ile vücudunuzdaki kortizol hormonu değerine baktırabilirler.

Hareketsiz yaşam veya yanlış yapılan egzersizler

Hareket yaparak, Beslenme düzeninizde hiçbir değişiklik yapmadan karın bölgesindeki yağ kütlenizi kasa çevirirsiniz. Bu durumda kilonuz aynı kalsa bile daha fit bir vücuda sahip olursunuz. Çünkü 1 kg yağ kütlesi ile 1 kg kas dokusu arasında büyük bir hacim farkı vardır. Beslenme alışkanlığınızı değiştirmeden istediğiniz kadar spor yapsanız bile her zaman yağlanmaya devam eden bir vücutla karşı karşıya kalırsınız. Yani siz sporla kasa çevirmeye çalışacak ama yediklerinizle yağ dokunuzu arttıracaksınız.
Bu nedenle öncelikle diyetisyenle beraber profesyonel bir destek alarak bu bölgedeki yağların parçalanması sağlanmalı daha sonrasında eğer sarkma olursa fiziksel aktivite düşünülmelidir.

Göbek Eritmek için Sadece Diyet Yapılmamalı

Klinik çalışmalar ve bilimsel yayınların hiçbirinde tek başına bölgesel yağ yakan bir diyetten veya besinden söz edilmemektedir. Tükettiğiniz her besin ,vücudunuzda biyokimyasal bir sürece girer. Her biri farklı bölgelere gidip oradaki yağların azalması veya kasların artması için uğraşmaz.
Eğer göbekle ilgili bir sıkıntınız varsa, yukarıda belirtilen 5 maddeden birinde sıkıntınız olabilir. Bu şekilde bir sorununuz var ise önce sorunun temel nedeninin saptanması çok önemlidir. Sorunun saptanması için endokrin bölümüne gidilmesi ve mutlaka bir diyetisyen eşliğinde bir beslenme programının hazırlanması gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir