15 Mayıs 2020

Gebelikte Coraspin Kullanımı

Hamilelikte karşılaşılan bazı sorunlarda ilaçlara başvurulması gerekebiliyor. Bu sorunlardan Bir tanesi de hamilelikte Kan pıhtılaşması. Bunun sonucunda kanı sulandırmak ve akışkanlığını arttırmak için Coraspin kullanılmasıdır.

Coraspin veya duşuk miktarda etken madde içeren bebek aspirini kullanımı gebelikte özellikle; daha önce düşük yapmış veya düşük yapma riski olan, rahim içi rahatsızlıkları ve preaklempsi gibi rahatsızlıkta kullanılmaktadır. Coraspin kullanılmasının sebebi, kan akışını hızlandırmak, bebeğe yeteri miktarda besin ve oksijen gitmesini sağlamaktır. Preaklempsi veya rahim içi gelişim geriliği durumlarında, göbek bağı içerisinde kan pıhtıları oluşabilmekte ve bu pıhtılaşmadan dolayı da bebekte ciddi sorunlar çıkabilmektedir. Öyle ki gebelik düşük ile sonuçlanabilmekte ve bebek yaşamını yitirebilmektedir.

Doktorlarımız bu durumun farkında olduklarından dolayı, ortadan riki kaldırmak adına hamilelikte Coraspin kullanımı tavsiye edebilmektedirler.

Gebelikte Coraspin ve Bebek Aspirini Kullanımı

hamilelikte coraspin neden kullanılır gebelikte aspirin ne işe yarar neden kullanılır

Hamilelikte Coraspin Kullanımı

Bebek aspirini diger aspirinlere oranla daha düşük dozda üretilen ( 80-100 mg’lık) aspirin çeşididir. Normal durumlarda aspirin ağrı kesici özelliğinden faydalanılır ancak gebelikte aspirin kullanılmasının amacı tamamen farklıdır. Coraspin kullanılmasının temel nedeni, kanın pıhtılaşmasını engellemektir.

Aspirin ne içerir ve ne işe yarar?

Salisilik asit” etken maddeli aspirin, önceleri ağrı kesici olarak kullanılan ancak son zamanlarda kanı sulandırma (daha akışkan) özelliğinden faydalanmak için de kullanılır oldu.
Özellikle hipertansiyon, diyabet hastalığı, obezite ve kilo artışı, yaşlılık ve hareketsiz yaşam biçimi sürdüren kişilerde inme (felç) riski meydana gelmektedir.  Aspirin kullanılması, oluşan bu riskleri ortadan kaldırmakta veya riski en aza indirmektedir..

Gebelikte aspirin neden Kullanılır ?

hamilelikte coraspin neden kullanılır hamilelikte coraspin ne zamana kadar kullanılır coraspin ne işe yarar

Gebelikte Coraspin Kullanımı

Düşük doz aspirin tedavisi hamilelikte genellikle; abort (düşük yapma), rahim içi gelişme geriliği veya preeklampsi gibi istenmeyen durumların olduğu durumlarda kullanılmaktadır. Burada asıl hedeflenen bebeği rahim içindeki gelişiminin devam ettirebilmektir. Çünkü preeklempsi veya rahim içi gelişim azlığı (IUGR) gibi durumlarda plasentada oluşan bir takım pıhtı maddeleri bebeğe giden kan akımını azaltarak bebeğin rahim içinde büyümesinin azalmasına veya ölmesine sebep olabilmektedir.

Hangi gebeler risk altındadır?

Daha önceki hamileliklerde bebek kayıpları, IUGR veya preeklempsi durumlarını yaşayan hamileler özellikle risk altındadırlar. Ayrıca diyabet (şeker hastalığı), hipertansiyon gibi sistemik hastalıkları olan gebeler ile yaşlı gebeler (35 yaş üstü) de aynı gebelik risklerini taşımaktadırlar.
Ayrıca gebeliklerinden önce damar içi pıhtı oluşumu öyküsüne sahip gebeler de yine risk altındadırlar. “Trombofili” adı verilen ve damar içi pıhtının (tromboz) kolay oluşması ile karakterize gebeler de gebeliklerinde düşük, erken doğum ve IUGR gibi risklere sahiptirler. Bu gebelerin gebeliklerinde aspirine ilave olarak kanın pıhtılaşmasını sağlayan bir takım iğneleri de kullanmaları şart olabilir.

Tek bir düşük (abort) yapan bir kadında bu düşüğün sebebi büyük olasılıkla (%90) bebeğe ait kromozomal problemler olup genelde araştırmaya gerek görülmez ve ailelere yeni bir gebelik daha denemeleri salık verilir.

Ancak iki veya daha fazla gebelik kaybı olan kadınlardaki nedenler daha farklıdır ve yeni bir gebelik öncesi genel bir araştırma şarttır.

Tekrarlayan Gebelik Kayıpları ile ilgili bilgiler >>>

Antifosfolipid sendrom nedir?

Trombofili sebeplerinin başında gelen antifosfolipid sendromda (aPL) ana problem kandaki pıhtılaşmanın artışıdır. Özellikle gebelikte plasenta içindeki damarlarda oluşan mikro-pıhtılar bebeğin gelişimini bozarak düşüğe veya rahim içi gelişme geriliğine (IUGR) sebep olabilmektedir.

Hatta preeklempside de mekanizma hemen hemen aynıdır. Buradaki ana nedenin gebeliğin oluşum döneminde ortaya çıkan plasentanın yerleşimi ile ilgili bir problem (“plasentasyon bozukluğu”) olduğu düşünülmektedir.

Trombofili tedavisinde veya proflaksisinde (hastalıktan koruyucu olarak) son yıllarda düşük doz aspirin ile birlikte düşük molekül ağırlıklı heparin iğneleri kullanılmakta ve oldukça iyi sonuçlar alınmaktadır. Bu şekilde trombofilili gebelerin gebeliklerinde tekrarlayan düşük, rahim içi bebek ölümü (intrauterin ex) veya rahim içi bebeğin gelişim azlığı (IUGR) gibi problemler önemli ölçüde azaltılabilmiştir.

Ayrıca bu etkin tedavi ile özellikle bacaklarda oluşan toplardamar içindeki pıhtı oluşumları (Derin Ven Trombozu) da oldukça azalmaktadır. Çünkü trombofilik gebelerin gebeliklerinde damar içi pıhtı oluşum riski de oldukça artmıştır.

Damar içi pıhtının doğurabileceği en ciddi komplikasyonlardan birisi de pıhtının damar içindeki yerinden kopup yine damar yolu ile akciğerlere kadar gelmesi durumudur (akciğer embolisi) ki bu durumda kişinin ani ölüm riski vardır.

Her gebeye aspirin tedavisi verilebilir mi?

Hayır. Gebelikte kesin endikasyon (gerekçe) olmadıkça aspirin tedavisinin kullanımına gerek yoktur. Aksi takdirde ilaç gereksiz yere kullanılmış yani “suistimal edilmiş” olur.

Yapılan pek çok araştırma sonuçlarına göre bu tür bir uygulamanın gebeliğin seyri üzerinde herhangi bir olumlu etkisi bulunmamaktadır.

Hatta işin diğer yanı düşüğü, preeklempsiyi ve rahim içi gelişme geriliğini engellemek amacıyla gebe kadınlara rutin aspirin kullanılmalarını önermeyi destekleyecek kadar elimizde yeterli bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Yine, bu uygulamanın uzun dönem etkileri konusunda da elimizde yeterli veri yoktur.

Hamilelikte Aspirin Ne zamana Kadar kullanılmalı ?

Aspirin ve ağrı kesici olarak kullanılan diğer Non-steroid antienflamatuar ilaçlar hamileliğin 32-33. haftasından sonra kesilmelidir. Aksi takdirde bebeğin kalbinde bulunan “ductus arteriosus” damarının doğumdan sonra kapanması önleyerek bebekte “doğuştan (konjenital) kalp hastalığı” oluşmasına zemin hazırlayabilir.

Bu yüzden hekim kontrolü olmaksızın olan üstün körü kullanımlar bebeğe zarar verebilir.

Sonuç olarak..

Riskli gebeliklerde düşük doz aspirin kullanımı bir takım faydalar sağlayabilir. Bu konudaki sonuçlar çelişkilidir ve bu konuda daha pek çok çalışmaya gerek vardır. Çünkü hangi hastada ve hangi gebelik haftasından itibaren tedavinin başlanması gerekliliği konusunda halen daha pek çok spekülasyon vardır.

coraspin ne işe yarar hamilelikte coraspin kullanimi hamilelikte coraspin neden kullanılır coraspin gebelikte coraspin kullanımı gebelikte coraspin ne zamana kadar kullanılır hamilelikte coraspin gebelikte coraspin coraspin ne için kullanılır coraspin nedir

You may also like...

248 Responses

 1. Esra dedi ki:

  Merhaba hocam bi tane oğlum var 2 yaşında gebeliğimde hiç sıkıntı olmadı gayet sağlıklıydı fakat ikinci gebeliğimde kesede şekil bozukluğu ve kesenetrafında kanama alanları vardı 7 hastalıkken hiç bebek görülmedi bile sağlıksız gebelik denilip kürtaj oldum sebebi ise araştırılmadı
  Bunun kan pıhtılaşması ile ilgisi olabilir mi

  • admin dedi ki:

   Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun.
   Gebelikte birçok etken rol oynuyor. Genetik yapı, sperm veya yumurta kalitesi, hormonal denge gibi sebepler olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Sizin yaşadığınız durum kan pıhtılaşmasıyla bağdaşmıyor. Sebeplerden biri olabilir ama tek sebebi kan pıhtısıdır denilemez.
   Sağlıklı gebelikler.

 2. Gülnur dedi ki:

  Merhabalar. 31 haftalik hamileyim ve genital bolgemde kaşıntı oldugunu nohut kadar sertlik olustugunu soyledim doktoruma bana coraspin verdi. Ama recetede son 3 ayinda kullanilmamamasi gerekteigini soyluyor. Kani sulandirmak ve pihtilasmasi icinmi verildi acaba kasaintiyi gidermede ise yararmı

  • admin dedi ki:

   Merhaba Gülnur Hanım.
   Coraspin’in kaşıntı giderme gibi etkisi bulunmuyor. Doktorunuz fiziksel muayene gerçekleştirdi mi yoksa sadece Şikayetleriniz doğrultusunda mı size Coraspini önerdi ?

 3. asu dedi ki:

  Iyi günler ilk evliliğimde 6 haftalikken kalbi atmadigi için Kürtaj oldum.patoloji temiz çıktı. Ikinci kez evlendim bundada 6 haftalik ken kalbinin atmadigini 2 hafta olarak geriden geliyor denildi sonra zaten düşük oldu.tekrar gebelik düşünüyorum. Coraspin kullanmalımiyim.yardim lutfen

  • Senem hasırcı dedi ki:

   Bazen manevi etkiler neden olabilir. Rukye ayetleri dinleyin. Çok ağır dırumlar yaşadıpım için biliyorum.

 4. ceyda dedi ki:

  Merhabalar daha onceden aciklanamayan iki dusugum oldu.testler yapildi ve kanimda pihtilasma oldugu anlasildi simdi 3. Ye hamileyim ve coraspirin kullaniyorum doktorum igneye baslatacagini soyledi bebegin kalp atislari duyulduktan sonraymis sanirim.acaba coraspirinin bir faydasi varmidir bu durumda yada igne daha mi etkili olur sizce

 5. semra dedi ki:

  Cok ozur dilerim 17 gundur coraspin kullaniyorum.E1MZ

 6. semra dedi ki:

  Merhaba.tekrarlayan dusuklerden sonra doktorum bana coraspin verdi gamile kaldigimda igneye gecilecek.yaklasik 27 gundur coraspin kullaniyorum fakat bugun adet gordum acaba ilaci adet doneminde birakmam gerekiyormu.tesekkurler.

 7. esra dedi ki:

  Mrb hocam ben 3 ay önce 6 haftalıkken bebeğin kalbi durdugundan dolayı kürtaj oldum şimdi tekrar 8 haftalık hamileyim kesenin üstünde 15 mm kanama alanı var doktorum hiç bir şey kullanmana gerek yok dedi çok tedirginim bu durumda napmam gerekiyo kanamam oldu ve kesildi

 8. Hatice dedi ki:

  Merhaba bende düşük tehlikesi varda hafif te kahve rengi lekeler geliyor koraspirin kulanana bilir miyim

 9. Saniye dedi ki:

  Coraspin ile folbiol aynı anda kullanılır mi

 10. Zeynep cd dedi ki:

  Merhabalar
  20+2 günlük hamileyim. Sağ elimde sıklıkla uyuşma var. Hareket halindeyken bile oluyor. Corasprin kullansam faydası olur mu
  Teşekkürler

 11. AYŞE dedi ki:

  merhabalar 7 haftalık hamileyim doktor coraspirin verdi kullanınca kanamam geldi coraspirinden olabilir mi ….birde cocugun düşmesi olabilir mi aspirinden

 12. Sebahat dedi ki:

  Merhaba ben 20 haftalık hamileyim ilk bebegimin kalbi durdu 8 haftalikken kaybettik doktorum da kan pihtilasmasinda olabileceğini düşünerek hibor ve coraspirin başladı hiçbir test yapilmadi ama şuanda işte problem şu 1 haftadır aralıksız burnum kanıyor hergün doktorumu aradım oda coraspirini bırak dedi şimdi de korkuyorum bebeğe bi zararı olur diye ne yapıçağımı bilmiyoRum.

 13. Hayriye dedi ki:

  Merhaba,
  ben 18 gün boyunca 2 gün arali süren adet kanamam oldu Bugün adettim biteli 18 gün oldu doktorum coraspin vermisti hale icmeye devam ediyorum eczaneden test aldim pozitif cikti . kan testi yaptirdim beta hcg 2.1 cikti. suan ben hamilemiyim degilmiyim adet günüme nekadar kalmis olabilir yoksa adet günüm gecmis olabilirmi onu anlamak istiyorum.lütfen acil cvb bekliyorum

  • admin dedi ki:

   Merhaba Hayriye hanım. Yeni bir Kan tahlili yaptırmanız da yarar var. Şayet Beta-HCG değeri yükselmeye devam etmişse hamilelik var demektir.

 14. banu dedi ki:

  5 haftalik hamileyim düşük yapmak istiyorum kesemin altında çok hafif bir kanama olmuş şuanda coraspirin kullansam düşük yaparmiyim

  • admin dedi ki:

   Hayır. Coraspin düşüğe sebep olmaz ama kanamadan dolayı Hayatınızı riske atabilir.

  • Nuran dedi ki:

   Birde düşük yapmak istiyorum demişsin utanmadan. Çık 1. kata atla 10 15 tane birden hap iç. Yol em iyisi kafana sık.

 15. Hamide dedi ki:

  hocam merhaba,
  ben ilki 6 haftalık, ikincisi 8 haftalık ve üçüncüsünü kimyasal gebelik olarak düşük yaptım. üçüncü gebeliğimi hiç anlamadım bile. mart ayının 12-16 tarihleri arasında adet oldum. 4 gün sonra ara ara leke gibi kahverenginde kanamalarım oldu. bu kanamalarımı düşüğe yormamıştım çünkü adetim biteli 4 gün olmuştu. adet olmadan hemen öncesinde idrarda gebelik testi yapmıştım ve negatif çıkmıştı. hangi ara hamile kaldım, hangi ara düşük yaptım anlamadım bile. kanamamın 2. günü yani adetimin bitiminden 5-6 gün sonra idrarda gebelik testi yaptım oda pozitif çıktı anlam veremedim. hemen acile gittim. kanda gebelikte 238 değerlerinde çıktı. igne yaptılar. ilaç verdiler. ertesi gün muayeneye çağırdılar. iğneye başlamamı söyledi doktorum. 2 gün sonrada kanda gebelik testi tekrar yaptırmamı istedi. 2 gün boyunca clexane kullandım sonra kanda gebelik değerlerimin düştüğünü ve bebeğin düşükle sonuçlanacağını, kimyasal gebelik yaşadığımı söyledi. ben bebeğimin olmasını çok istiyorum. hamile kalmayı düşündüğüm andan itibaren kullansam olur mu iğneyi dedim. doktorum sorun olmayacağını söyledi. siz ne düşünüyorsunuz. durumum ile ilgili yorum yapar mısınız rica etsem?

  • admin dedi ki:

   Merhaba Hamide hanım. Gebeliğinizin sonuçlanmasının sebebi Kan pıhtılaşması ise, Kanamalarınızın oldugu zaman dışında kullanabilirsiniz. Ancak ilk önce Kan testi yaptırıp pıhtılaşma sorunu olup olmadıgını öğrenin. Düşük düzeyde bir durum olursa, Coraspin yeterli olabilir.

 16. zeynep dedi ki:

  2009 Ekim ayında sağlıklı bebeğim oldu.2011 temmuz ayinda düşük ,2014 kasim ayında düşük. 2015 nisan 6 haftalik gebelik. Kahverengi lekelenme ile baslayip Kanamaya dönüşen sikintim var.progestan, folbiol ve ilk kez coraspirin 100 başlandı. İlk kez sun akşam coraspirin aldım bugün kanamam daha çok ama parça yok .Cmt Dr gidicem .kalp atışları duyuluyor mu kontrol edecekmis. Böyle sorun yaşayıp bebeğini kucağına alabilen oldu mu ? Yoksa sorunum gene hüsran mi?

  • admin dedi ki:

   Merhaba Zeynep hanım. Kanamnız varken Coraspin kullanılması doğru değildir. Pıhtılaşmayı engellediği için daha çok kan kaybına neden olabilir. Bu durumu mutlaka doktorunuza bildirin.

 17. enise dedi ki:

  Anladım teşekkür ederim ,yaşım 33.Peki hangi hormon testleri öneriniz ,ona göre doktorumdan talep ederim.Küçük bir ilçede yaşıyoruz olmazsa ciddi bir üniversite hastanesinde de yaptırabilirim.

 18. enise dedi ki:

  Merhabalar hocam.Ben on yıllık evliyim bir oğlum var 8 yaşında.Ondan sonra bir 2013te ,bir de 2015 te olmak üzere iki düşüğüm oldu.İlkinde kalp atışı vardı fakat aşırı kanamam oldu,plasentanın içi kan pıhtısı görünüyor demişti doktorum.Onda kürtaja gerek kalmadan 12.haftada ölü doğum yaptım.Hİçbir hekim de düşük nedeni araştırılmalı demedi ben de kimseden araştırıldığına dair bir şeyler duymadım.Bu yıl ise 10 haftalık gebeyim diye sevinirken 7+5te bebeğin kalbi durmuş kürtaj oldum.(Gebeliği öğrenince gittiğim doktorum folic,progestan,clexane iğne başladı ve ben kullandım.)Doktorum trombofili panel ,kromozom sayım ve birkaç rutin test istedi.Sonuçlar kromozom sayım hariç çıktı. MTFR C677T ile PAI(5G/4G)
  her ikisi de Heterozigot.Doktor düşük bundandır diyebilmek zor hafif bir mutasyon diyor.Şimdi yine bebek istiyorum ama çok korkuyorum doktorum altı ay sonrasında(Temmuz gibi) gebe kalmalısın ve bu süreçte başlayacağımız herhangi bir tedavi yok diyor.Gebeliği takip edeceğiz süreç olarak diyor.Sizce ne yapmalıyım yaşım ilerliyor ve oğlum bir kardeşi daha olsun istiyor bense neye kime güveneceğimi ya da ne yapacağımı bilmiyorum.Yardımcı olursanız çok sevinirim.İyi günler.

  • admin dedi ki:

   Merhabalar. Yaşınızı yazabilir misiniz ?

   Daha önce ki gebeliğinizde, düşüğe karşı alınabilecek önlemlerin hepsi alınmış ( Folic,Progestan ve Clexan kullanmışsınız zaten). Düşüğün sebebi Kan pıhtılaşmasından kaynaklanmıyor gibi. Gebeliği düşünmeden önce Hormon tetkikleri yaptırmanızda fayda var. Bazı durumlarda hormon salgısından dolayı gebelik düşük ile son bulabiliyor.

   • enise dedi ki:

    Teşekkür ederim hocam şu an 33 yaşındayım.Hormon tetkiklerimi doktorumdan yönlendirme talep ederek yaptırabilirim bunların hangileri olduğunu belirtirseniz sevinirim.

 19. hatice dedi ki:

  Peki bunu illaki bizimmi söylememiz gerekiyor neden doktor istemedi internetten arastirdiklarima gore sperm testi rahim filmi falan istiyorlar benden istenmeyince durumumla alakası yoktur diye soyleme geregi duymadım cevabınız icinsimdiden teşekkür ederim

  • admin dedi ki:

   Merhaba Hatice hanım. Bu durum tamamen doktorunuz ile ilgili. Bizim birşey söylememiz bir anlam ifade etmiyor.

 20. nilay dedi ki:

  Merhaba ben bir dis gebelik bir de normal dusuk yasadjm.doktorum bunlarin gorulebilecegini normalbir durum.oldugunu bunu hemen kan.pihtilasmasi problemine baglamaya gerek olmadigini soyleyerek testi yapmaya uygun gormedi am.tedbir olarakta coraspin 100 mg verdi.yaklasik 1aydir kullaniyorum biraz arastirdigimda icime kusku dustu.ben bu ilaci kullnmayi biraktigimda bana herhangibir zarari olabilir mi?

  • admin dedi ki:

   Merhaba Nilay hanım. Kan pıhtılaşması söz konusu ise ilacı bıraktıgınızda pıhtılaşma meydana gelebileceğinden gebelik olumsuz sonuçlanabilir ( Kan pıhtılaştıgı zaman bebeğe oksijen ve besin gitmez.)

 21. Leyla dedi ki:

  merhabalar…hamileliğimin başından beri coraspin kullanıyorum.şu an 30+1 günlük hamileyim ne zaman clexan a başlamalıyım.gittğim doktorlar bırakma tarihlerini farklı söyledi çok endişeliyim kaç gün daha kullanmalıyım,cevaplarsanız memnun olurum

  • admin dedi ki:

   Merhaba Leyla hanım. Coraspin’i hamileliğinizin son dönemlerine kadar kullanmalısınız. Pıhtılaşma sorunu çok büyük değilse Clexan kullanmanıza gerek yoktur. Doğum yaklaştıgında Coraspini bırakmanızı doktorunuz size söyleyecektir.

 22. derya dedi ki:

  Merhaba ben 29 haftalık hamileyim ve pihtilasma olduğu için 100 mg coraspin kullanıyorum.coraspini ne zaman birakmaliyim teşekkürler

  • admin dedi ki:

   merhaba Derya hanım. Herhangi bir kanama olmadıgı sürece Coraspin’i sürekli olarak kullanmalısınız. Doğuma yakın zmanlarda doktorunuz bırakmanız gerektiğinde size söyleyecektir.

 23. ezel dedi ki:

  Ben 9 haftalik gebeyim 2013 yilinda 24 haftalik erken dogum yaptim dusuk ve erken dogum yapmami engelliycek progestan ve coraspin kullaniyorum coraspine baslayali 15 gun oldu ama karin agrisi yapiyor bebegime zarari olurmu dra gitmeme 2 hafta var daha

  • admin dedi ki:

   Merhabalar. Coraspin kullandıgınızda mı Karın ağrısı yapıyor ? ( Farklı sebeplerden olabilir mi ? )

   • ezel dedi ki:

    Suan 19 haftalik olduk ama karin agrim kesildi demekki coraspinle ilgili degilmis karin agrim ama aklima takilan baska bir soru var coraspin kullanimi amniyon sivisinimi azaltiyor kac litre su icmem lazim gunde cevaplarsaniz sevinirim tesekkur ederim

 24. meryem dedi ki:

  Iyi gunler 7haftalik hamileyim coraspin kullaniyorum bugun yanlislikla 2tane kullandim bi zarari olurmu

 25. meryem dedi ki:

  Merhaba 7haftalik hamileyim coraspin kulluniyorum yanlislikla 2 tane ictim bi sakincasi olurmu

  • admin dedi ki:

   Merhabalar. Hayır herhangi bir sakıncası yoktur ancak mümkün oldukça dikkat edip 1 tane içmeye özen gösterin.

 26. buket dedi ki:

  7 haftalik hamileyim kan uyusmazligi var doktorum coraspin i verdi kan uyusmazliginda nasil bir tedavi uygulamaliyim

 27. buket dedi ki:

  Hocam bende kan uyusmazligi var ne yapmam gerekiyor doktorum bu ilaci verdide 7 haftalik hamileyim

  • admin dedi ki:

   Doktorunuzun talimatlarına uyun. Coraspin kan sulandırmak amacıyla kullanılıyor. Korkmanızı gerektirecek bir ilaç değildir.

 28. hatice dedi ki:

  merhaba yeni evliyim 6 ay arayla 2 defa dusuk yaptim kendiliğinden dustu doktor kimyasal gebelik yasamissin diyor bi takim testler Verdi yaptırdık sonucunda cok az kan pihtilasmazi sorunu var hamile kalinca gel kan sulandirici ilac verecem dedi fakat soyle bir sorun var benim adet duzensizligim var her geciktiginde hamilemiyim diye doktora gidemem hic belirtide olmuyo gidincede ikisindede kese oluşmadı kan değerim dusuk cikti dusecek birsey yapamam dedi hamile kalmaya korkuyorum tekrar hamile kalmadan once bir tedbir alinamazmi kesenin olusmamasina neden nedir doktora gidince hersey cok gec oluyor ne olur bir akil verin

  • admin dedi ki:

   Merhaba Hatice hanım. Eşiniz sperm sayımı yaptırdı mı hiç ? Sperm kalitesi gebeliğin oluşması konusunda önemlidir. Gebelik tahlilini yaşadığınız ilişkiden sonra 1 hafta içinde yapabilirsiniz ( kan tahlili ). Genel olarak yumurtlama dönemi içerisinde yaşanan ilişkilerde gebelik meydana gelmektedir.

 29. sevil dedi ki:

  Ben 18 haftalık hamileyim plesentanin belirli yerlerinde biraz kanamam var ve düşük önleyici verdi doktor coraspirinde kullanıyorum onları artik birgün iç bir gün içme dedi brakmayada korkuyorum aspirini biraz pihtim var her gün içmemek zarar vermez mi

  • admin dedi ki:

   Merhaba Sevil hanım. Kan pıhtılaşma tehlikesine karşın, sizde birde kanama söz konusu. Kanama durana kadar ilacı bu şekilde kullanmaya devam edim. doktorunuzun tavsiyesine uyun ve kontrollerinizi aksatmayın. geçmiş olsun. Mutlu gebelikler..

 30. Ayten dedi ki:

  Selam,
  ben 3 Düsük yaptim bunun sonrasinda gittigim doktor bana coraspin ve Decavit pronatal yazdi ve bunlari kullan hamile kal sonra Yanima gel igne baslayacaz dedi . Fakat 4 aydir kullanmama ragmen halen hamile kalamadim . bunun sebebi neye bagli olabilir . coraspin hamila kalamamami etkiliyor olabilirmi ?

  • admin dedi ki:

   Merhaba Ayten hanım. Coraspin kan sulandırıcı bir ilaçtır. Gebe kalmanız ile bir ilgisi yoktur. Doğru zamanda ilişki yaşarsanız gebelik oluşacaktır. Kan pıhtılaşmasına karşı da doktorunuz büyük olasılıkla clexane iğne başlatacaktır.

   • Ayten dedi ki:

    Slm, ben coraspini biraktim ve hamile kaldim sonra hamileligi ögrendigimde yeniden coraspini ictim ve aksami kanamam oldu , ve bu kanamalar 18 gün sürdü. acaba nolmus olabilir coraspini biraktigimdan dolayi hamile kalip coraspin ictigimde düsmüs olabilirmi. gebe kalmayla alakasi yoktur dediniz ama genede böyle olunca aklimda soru isareti kaldi.

    • admin dedi ki:

     Merhabalar. Kese oluşurken ve rahime yerleşirken duvarda yırtıklara neden olur. Coraspin kullanıldığında kan pıhtılaşmaz ve kanama sürekli hale gelir. Sizde de böyle birşey yaşanmış olabilir.

     Kanama oldugu dönemlerde Coraspin kullanmak doğru değildir. Doktor kontrolünde bu dönemlerde Kan sulandırıcı ilaçları kullanmayı bırakmak gerekir. Kanama durduruldugunda tekrardan başlanabilir.

 31. hilal doğan dedi ki:

  Meraba hocam 6 aylik hamileyim bobrek sorunum var bebek bobregi sıkıstiriyormus normal doguma engelmidir ?

  • admin dedi ki:

   Merhaba Hilal hanım. Bunun için şu an bir şey söylemek için erken. Normal doğuma engel olan sebeplerin başında Bebeğin ters pozisyonda oluşudur. Şayet bebek ters pozisyonda değilse normal doğuma engel olacagını sanmıyoruz.

 32. Özdal yanlıç dedi ki:

  Hocam saygılar eşim 2010 yılında beyin kanaması geçirdi tedavi sonucunda gözü ilgilendiren kılcal damar tıkalı bu sebepten dolayı ecopirin 300 kullandı 2014 yılında hamile kaldı bu zamandan sonra kadın doğum doktoru kan sulandırıcıyı değiştirdi coraspin 100 kullandı 2014 yılında bi oğlumuz oldu ama doğumdan sonra çocuk doktoru coraspin kullanmasının iyi olmadığını çocuğuna zarar vereceğini söyledi hocam kan sulandırıcıyı kullananalımmı yoksa keselimmi bide bebek 25 günlük emzirme konusunu ne yapalım kan sulandırıcı kullanalım mı kullanmamalı mı hürmetler ve saygılar

  • admin dedi ki:

   Merhaba Erdal Bey. gebelik ve emzirme döneminde ilaç kullanılması çok tavsiye edilen bir durum değildir. Ancak çok gerekli ise elbette eşiniz Coraspin’i kullanmalı. Bu tür durumlarda göz önünde bulundurulması gerekn şey şu ; Eşiniz Coraspin Kullanmazsa olumsuz etki ve risk Ne durumda, Eşiniz Coraspin kullanırsa bebeğe ne derecede etki edecek.?
   Bu iki durum göz önünde tutulup, riskin daha az oldugu tarafın seçilmesi gerekir. Eşinizin durumunu bilemediğimiz için birşey söylemek yanlış olur. Ancak Aspirinin çokta zararları oldugu söylenemez. Herhangi bir kanama durumu söz konusu değilse, doktor tavsiyesi ve kontrolünde kullanılabilir. Geçmiş olsun

 33. esra dedi ki:

  Merhaba hocam 20 haftalik hamileyim 15gun oncesine kadar clexane 0.4 ve coraspin 100mg kullaniyordum. Burun damarim catladi ve siddetli burun kanamasi yasadim gerekli tedaviler yapildi ve duzeldim umarim tekrari olmaz fakat dr. Kan sulandirici ve coraspini biraktirdi hemotoloji bolumunde kan testi yaptirip gerektigi dozda sulandirici kullanmami tavsiye etti. 15 gun sonra bu testi yaptiracagim. Korkum bu zaman zarfi icerisinde kan sulandirici kullanmadigim icin bebegime bir zarar gelir mi pihtilasma problemim var. Birakmis oldugum 15 gun suresince kontrollerimde bebegin sagliginin gayet iyi oldugu soylendi. Bir 15 gun daha bekledigimde zarari olur mu bebegim icin endiseleniyorum yoksa yersiz bir endisemi? bilgilendirir misiniz. Tesekkurler saygilarimla…

  • admin dedi ki:

   Merhaba Esra Hanım. Kanamalı durumlarda bu tür ilaçlar kullanmak sizin hayatınızı tehlikeye atabiliyor. Doktorunuz yerinde bir karar almış. Yapılacak olan test sonucunda, Kan pıhtılaşma probleminizin hangi seviyede oldugu belirlenecek ve bu doğrultuda bir doz uygulanacak. ilaç kullanmadıgınız süre boyunca düzenli muayene olmanızda fayda var. Doktorunuza danışarak bu süre içinde belki sadece coraspin 100 mg kullanılabilir ( Kanam durumu ortadan kalktıysa şayet ).

 34. perihan eric dedi ki:

  Hocam mrb benim üç yaşında bır kızım var 1900 grm doğdu şimdi yine hamileyim 10 haftalik coraspirin başladı doktorum bü sefer bebeğim biraz daha kilolu dogar mi acaba

  • admin dedi ki:

   Merhaba Perihan Hanım. Bebeğinizin kilosunu etkileyen bir çok durum vardır. Bunlardan biri de kalıtsallık. Şayet anne-baba fiziksel olarak iri değilse, bebeğin de iri olması pek beklenmez.
   Ayrıca gebelik döneminde beslenmeniz ve bu besinlerin bebeğe aktarılması konusunda bir sorun olmazsa ideal kilo da doğum yaparsınız. Sizin odaklanmanız gereken yer, bebeğinizin sağlığı. Kilosunu şimdilik pek sorun etmeyiniz.

 35. başak dedi ki:

  Merhaba.ben yeni gebeyim ve onceden bir dusugum vardi.suanki gebeligimde coraspin 100mg kullaniyorum ve kanan oldu sizce coraspin kullaniyorum diye bu kanama normalmi.cok tedirginim ve heycanla cevabinizi bekliyorum.simdiden tessekkurler.

  • admin dedi ki:

   Merhabalar. kAç haftalık hamilesiniz ? Kanama olan durumlarda Coraspin kullanılması sakıncalı olabilmektedir.

 36. yesım dedi ki:

  Mrb. Hocam ben 26 haftalık hamileyken bebegimin kalbi durdu 5 aydan sonra gelismedi bebeğin omurgasında zedelenme varmış bir sürü tahlil çektim hiç bisey çıkmadı ve doktorum coaspirin verdi bana her onemlemi alalım diye ama içimden sonra sık lavaboya gidip bide idralımı yaparken kan geliyo du bende o ilacı bıraktım ve şimdi hamileyim ama korkuyorum ayni şeyi yaşamakdan çok

  • admin dedi ki:

   Merhaba Yeşim Hanım. Kanama ilaç içtiğinizde mi oluyor ? Gebeliğinizin kaçıncı haftasında kanamanız oldu ?

 37. gülay dedi ki:

  hocam mrb ben 2010 yilinda 5 haftalikken düşük yaptim sonra tekrar 3 ay sonra hamile oldugumda kana baktiklarindafibrinojen -455 G~A heterozigot mutadyon MTHFR A1298C heterozigot mutasyon cikti coraspirin kullandim saglikli bebegim oldu yalniz 2014 yilinda tekrar bebek istedim doktora bu sonuclari gosterdim coraspirine gerk duymadi bebegin kalbi durdu düşük yaptim tekrar hamileyim kasık agrım var ne yapmam gerekiyor

  • admin dedi ki:

   Merhaba Gülay hanım. Coraspin kullanmanız gerekir. Aksi halde bebek gelişimi ve yaşamı son bulabilir. Dğşğk riskine karşı Progeston kullanmanız gerekebilir. Farklı bir doktora gidip muayene olun mutlaka.

   • gülay dedi ki:

    progestonu nasil kullanilir
    tereddüt ediyorum hangi amacla kullanilir

    • admin dedi ki:

     Merhaba Gülay Hanım. Progestan, Düşük riski olan kişilerde, düşüğü engellemek amaçlı kullanılmaktadır. Progestan kullanan her kişide düşük riski vardır anlamına gelmez. Bazen Bu riskin olmaması için de kullanılmaktadır.

     Kullanımı ise özeldir. Bu yüzden doktorunuzla görüşmeniz gerekir. Genellikle, ilk bir kaç gün alıştırma amaçlı kullanılıp, daha sonra ki günlerde 1 adet olarak devam edilmektedir.

 38. esila dedi ki:

  merhaba hocam ilk hamile kaldığımda bebeğin kalp atışını duyamadık kürtaj oldum tekrar hamile kaldım ikiz ama iki aylıkken birinin kalp atışı durdu ayrı yumurta ikizleri hemen doktorum clexane 0.6lık iğneye başladı ve ben doğum yaptım bebeğimin kulak kepçesi gelişme
  miş olarak dünyaya geldi gayet sağlıklı şimdi ikinci bebeğimi doğurdum aynı tedavi yöntemiyle yine kulaklarında sorun var normalden
  küçük olması bu neyden dolayı olduğunu ve bunun için neyi araştırmam gerektiğini öğrenmek istiyorum tekrar aynı şeyi yaşamak istemiyorum çok üzülüyorum bu duruma teşekkür ederim şimdiden

  • admin dedi ki:

   Merhaba Esila Hanım. Bebeğinin kulağının gelişmemeiş olması tek bir sebepten kaynaklanmaz. Daha doğrusu özel bir sebepten kaynaklanmaz. Hamilelik dönemi boyunca yaşağıdınız ve yaptığınız herşey bebek üzerinde bir etkiye sahiptir. Hamileliğiniz esnasında yetersiz besin veya oksijen gitmemiş olması bu tür olumsuzluklara neden olabilir. Bundan sonra ki gebeliklerinizde mutlaka Kan sulandırıcı ilaç kullanmalısınız.

 39. banu dedi ki:

  Kan sulandirici igne ve coraspirin birlikte kullanimi erken dogum riski olustururmu.3 gebeligimde kalp atisi olmadi kan pihtilasma testim normal cikti buna ragmen gebeligimin basindan itibaren sulandirici igne ve coraspirin kullaniyorum ve 16 haftalik hamileyim.suyun erken gelmesini tetikleyebiliyormu kullandigim bu ilaclar.

  • admin dedi ki:

   Merhaba Banu Hanım. Kullandıgınız ilaçlar kanın sulandırılması içindir. Düşük ile alakalı değildir ( Ne düşüğü önler, nede düşük yaptırır ). Kan pıhtılaşmasında gebeliğin sonlanmasının sebebi, bebeğe yeterince oksijen ve besin gitmemesidir.

 40. ayse dedi ki:

  Merhaba bi sorum olacak iki kez düşük yaptim birincisi5 ikincisi 10 hafta kan pihtilasmasi teşhisi konuldu.doktora bana coraspirin foliciod bide tribeksol diye ilaçlar verdi.birkaç aydir coraspirini birakmistim.smdi tekrar hamileyim ve doktorun bana gunasiri protestan ignesi vuruyor.daha iğneye baslamdim küçük oldugu için keseye birkaç gün sonra bakacak faket coraspirin birak dedi bende o anki heyecanla demeyi unutmusum coraspirini uzun suredir icmedgmi.şuan birakmalimiyim icmelimiyim emin olamadim.

  • admin dedi ki:

   Merhaba Ayşe Hanım. Kan pıhtılaşması söz konusu ise mutlaka Coraspin veya benzeri etkiye sahip ilaç kullanmalısınız. progestan gibi ilaçlar bebeğin düşmesini engeller. Kan pıhtılaşmasından kaynaklanan düşüklerin temel sebebi, bebeğe yeterince oksijen ve besin gitmemesidir. Bu yüzden bu durumu mutlaka doktorunuza bildiriniz.

 41. buse dedi ki:

  Merhaba hocam,
  Yasim 30 3 yillik evliyim. Akraba evliligi degil. Daha önce 2 gebelik geçirdim. Birinde bhcg 979 a kadar cikti kese görüldü kalp atisi gorulmedi ve düşük yaşandı diğerinde ise 7 günlük gecikme( lekelenme oldu) de b hcg 35 e kadar çıkabildi ve düşüşe geçti. Dr um şimdiden coraspin kullanmaya başlamamı yumurtlama tarihinden itibaren de progestan kullanmami önerdi. Düşükler in sebebi hakkında herhangibir tahlil yapılmadı. Gebeliğin oluşması fakat gelişmeme si kan pıhtılaşma siyla alakali olabilir mi? Ben aynı şeyleri yaşamaktan çok korkuyorum. Birde erkek kardeşim de yıllar önce faktör 7 düşüklüğü teşhisi konulmuştu bununla bir alakası var mıdır?

  • admin dedi ki:

   Merhaba Buse Hanım. gebeliğin sonlanmasında birçok etken bulunuyor. Ancak bunların içinde en çok karşılaşılan ise, Kan pıhtılaşması. Bu rahatsızlığın akraba evliliği ile herhangi bir ilişkisi yoktur. Bu tamamen sizinle alakalı bir durumdur. Doktorunuzun tavsiyesine uyun ve ilaçları kullanmaya başlayın. Coraspin kan pıhtılaşmasını engellerken, Progestanda olası düşük tehlikesini ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır.
   Kanama, Regl olma vb durumlarda Coraspin kullanımını bırakın. Bunun dışında Coraspin’i kullanabilirsiniz.

 42. Serhan dedi ki:

  Merhaba Hocam,
  Eşim hamileliğinin 23. haftasında. Detaylı ultrason yaptırdık. Doktor, plesenta içinde ufak hava kabarcığı olduğunu ve bu nedenle coraspirin kullanılmasını söyledi. Ayrıca bebeğimiz ve eşim için bir risk olmadığını söyledi. Bu konu ile ilgili biraz endişelendik çünkü internette baktığımızda coraspirinin, hep riskli durumlarda kullanımından bahsedilmiş. Bu konu hakkında bilgi verebilir misiniz?
  İyi çalışmalar dilerim.

  • admin dedi ki:

   Merhaba Serhan Bey. Coraspin Kanın sulanması için kullanılıyor. bebek aspirini ile aynı şey diyebiliriz. Yani öyle önemli bir hastalık vb durum ile ilgisi yoktur. Bazı durumlarda kan pıhtılaşması meydana gelir. Bu pıhılaşmadn dolayı bebeğe kan ( Dolasıyla Oksijen ve Besin ) gitmez. Bu pıhtılaşmayı önlemek içinde herhangi bir yan etkisi olmayan bir ilaç olan Coraspin kullanılıyor ( ilerlemiş kan pıhtılaşmasında enjeksiyon yapılabiliyor ). Sizde durum önemli bir noktada değil. Bu güne kadar bir problem yaşamadıysanız bu günden sonra yaşama olasılığınız oldukça düşük. Doktorunuz önlem amaçlı Coraspin önermiş. ilacınızı kullanın. Korkmanızı gerektirecek bir durum şu an için yok.

 43. feride dedi ki:

  Merhaba hocam. Dun kan tahlili yaptirdm beta HCG 533 cikti ama ultrason da bebegin kesesi görünmedi. Öncelikle bu beni tedirgin etti. Ve doktor coraspin 100mg ile minoset 500mg yazdi. Kullanmali miyim ne için kullanacağım? 25 yasindaym ve ilk gebeliğin. Şimdiden tesekkurler

  • admin dedi ki:

   Merhaba Feride hanım. Yeni bir kan tahlili yaptırmanızda fayda var. BETA HCG değerinizin Bin’lerin üstüne çıkması ve sürekli olarak artması gerekmektedir.

   Coraspin ; Olası kan pıhtılaşması rahatsızlığında bebeğe oksijen ve besin gitmez. Coraspin kan pıhtılaşmasını engelleyerek, bebeğe daha fazla oksijen ve besin gitmesini sağlar. Bu tableti Kanama oldugunda kullanmamanız gerekmektedir. Bunun dışında her gün kullanmanız gerekir.

   Minoset ; Ağrı kesicidir. Bunu ağrınız olduğunda kullanmanız yeterli olacaktır.

 44. Nur Artan dedi ki:

  Merhaba 17 haftalık hamileyim geçen hafta kontrole gittiğimde bebeğim 150 gr dı buhafta 156 gr. 1 haftada hiç kilo almamış doktorum 1 1 hafta geriden geliyor dedi. corasprin verdi bebeğe temiz kan gitmesi gitsin kilo alımında yardımcı olur ve beslenmene dikkat et dedi üzüntüden soramadım acaba ilerleyen zamanda kilo aralığı kapanırmı ya da hep yaşıtlarından düşük mü devam eder Çok endişeli ve üzgünüm

  • admin dedi ki:

   Merhaba Nur Hanım. Endişelenmenize gerek yok yok şimdilik. ilerleyen zamanlarda tekrardan durumu kontrol etmenizde yarar var.

 45. zelis dedi ki:

  Hocam merhaba 2 asilama 1 tup negatifinden sonra Rabbin bebisimizi nasip etti. 5 haftalik hamileyim plt 108 cikti sonucu gosterecegiz doktor corasprin yazdi ama testi tekrarlatti. Sonuca gore baslatacak ilaca. Anlamadigim plt pıhtılaşma azligi anlaminda değil mi. Corasprin kani iyice sulandirmaz mi biz mi yanlis anladik. tesekkur ederim cvp icin

  • admin dedi ki:

   Merhaba Zeliş Hanım. Değeriniz Normal. Kan pıhtılaşmasına karşılık doktorunuz hazırlık yapmış. Değeriniz yüksek çıkarsa, ilaç kullanmaya başlayacaksınız ancak görünen buna gerek kalmayacak. Gayet sağlıklısınız.

 46. halime karaman dedi ki:

  7 yasinda bir kizim var.Allaha sukur hamileleginde hicbir sorun yasamadan dunyaya geldi.kizim 2yasindayken bos gebelik gecirdim.7haftalikken kurtaj oldum.yine kizim 4 yasindayken bir hamileligim oldu.6-7haftalikken daha kalp atisini duymadan( lekelenmem oldu.dr dusuk baslamis dedi) kurtajla alindi.en son bu hamileligimden 7ay sonra hamile kaldim.bu seferkide kimyasal gebelikti.2.kurtajla birlikte alinan embriyo patolojiye gitti temiz cikti.Allahiminda izniyle 2.kez anne olamk istiyorum.ama korkuyorumda.ne yapmaliyim sizce.kan pihtilasmasi durumu sonradan olabilirmi.(kizimin hamileliginde sorun yoktu ya ondan sofuuorum. )simdiden cok tesekkur ediyorum

  • admin dedi ki:

   Merhaba Halime Hanım. Kan pıhtılaşması sonradan söz konusu olabilir. Ancak sizin daha önce dış gebelik yaşamış olmanız, bunu tekrar yaşama riskinizi arttırıyor. gebeliği düşünmeden önce doktora gidip gerekli kontrolleri yaptırın. Özellikle rahim ve fallop tüplerinin muayene edilmesi gerekir. Olası daralma veya tıkanma var mı bakılmalıdır.
   Doktor kontrolünde hamile kalırsanız, bu tür riskler yaşamadan gebe kalır ve allahın izniylede doğumunuzu yaparsınız.

 47. bengü dedi ki:

  merhaba hocam,
  16 haftalık hamileyim tüp bebek yöntemiyle hamile kaldım.geçen 3 hafta boyunca haftada 1 olmak kaydıyla damla şeklinde kanamam oldu malesef mahrumiyet bölgesinde zorunlu görev yapıyorum doktor bulmam çok zor burda nadir gidebiliyorum doktora kanamam olunca bir dr.bebek iyi gelişimi iyi dedi fakat plesantada boşluklar var dedi 1 aya kadar kendiliğinden kapanabilir dedi fakat bana hiç bir ilaç vermedi 8 yıl sonra gelen mucizemi kaybetmekten korkuyorum acaba proluton depot iğne alıp kullansam mı hafta da bir ?bir daha ki kanamamda dr.bile bulamıyabilirim çok endişeliyim

  • admin dedi ki:

   Merhaba Bengü Hanım. Kanamalar yerleşmeden dolayı oluyor olabilir. kendi başınıza kesinlikle ilaç kullanmayın. Doktor bulamıyorum demişsiniz ancak gebelik süresince hem sizin hemde bebeğinizin düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Bu yüzden doktora gitmenize engel olan herneyse, bu engeli bir an önce aşın.

 48. AYÇA dedi ki:

  merhaba hocam 25 yaşındayım bir sene evvel 7 haftalık gebeliğim kalp atışı alınamadığı için sonlandırıldı. Şuan 17 haftalık gebeyim. Coraspin verdi hekimim 15 gün kullanmamı eğer fayda görmezsem iğne vereceğini söyledi. Suyunu az gördüm birazcık dedi ben o heyecanla sormayı unuttum suyunu derken amniyon sıvısından bahsetmiş olabilir mi yoksa kan miktarındaki sudan mı bahsetti 15 gün bekleyemeyeceğim bu Yüzden yazmak istedin teşekkür ederim

 49. rahime dağ dedi ki:

  Merhabalar. Ben 22 yasindayim.ilk hamileligim 9 haftalikken sona erdi. Daha sonra 2 ay normal adet gordukten sonra hormon testlerim temiz cikti.gecen hafta yumurtaliklarim catlamasina rağmen döllenme olmamis.sizce bu neden kaynaklanmakta.

  • admin dedi ki:

   Merhabalar Rahime Hanım. Her yumurtlamada Hamilelik gerçekleşecek diye bir durum söz konusu değildir. Sizin Yumurtlamanız kadar eşinizin sperm kalitesi ve yaşanılan ilişkinin zamanıda önemlidir. Önceki hamileliğiniz doğal olarak gerçekleştiyse ( Herhangi bir yumurta çatlatma tedavisi görmediyseniz) yeniden hamile kalmamanız için bir neden yoktur.
   Yumurtlama döneminde ilişki yaşamanız gebe kalma ihtimalini yükseltir. Ancak hiç bir ilişkide hamile kalma olasılığı %100 değildir. Bu yüzden strese girmenize gerek yok. Önümüzde ki aylarda yumurtlama döneminde ilişki yaşayarak gebe kalabilirsiniz.

 50. Şeyma gülşen dedi ki:

  mrhblr ben 31 aralıkta sekiz haftalıklen bir düşük yaptım yedi ay sonra hamile kaldım progestan 200 mg ilaca başladım kanamalarım oldu bu sefer progestan 50 lilik iğneye başladık kanamalarım dönem dönem artınca iğneyi iki doza çıkardık devamlı istirahatle 21.nci haftaya ulaştım gecen hafta kontrolümde kasılmalarım olunca doktorum progestan ilaca döndük günde iki tane vajinal kullanıyorum doktorum artık normal doğumun zor olduğunu söylüyor bu tedavi normal mi fazla mı birde hamile kalmadan iki ay önce coraspine başladım ve hala devam ediyorum devam etmeli miyim ?

  • admin dedi ki:

   Merhaba Şeyma Hanım. Gebeliğinizin devam etmesi için, düşük tehlikesine karşı progestan kullanmak zorundasınız. Coraspin’e gelince, şayet kanamalarınız yoksa kullanmanızda bir sakınca yoktur. Ancak kanama oluyorsa daha fazla kan kaybetme olasılığı oldugu için Coraspinin bu dönemlerde kullanılmaması gerekir. Geçmiş olsun

 51. elfida dedi ki:

  merhaba hocam;
  25 haftalık hamileyim ilk gebeliğim daha önce herhangi bir düşük yaşamadım 6 haftalıkken kanama nedeniyle progestan başlandı 15.haftaya kadar kullandım ve doktorum artık ihtiyaç duymadı 20.haftamda erken doğum olabileceğinden proluton depot iğne kullandım 23.haftamda kasılma nedeniyle doktoruma başvurdum ve rahim ağzı yetmezliği teşhisiyle acil serklaj yapıldı,prepar başlandı yine aynı dönemlerde doktorum pıhtılaşmadan süphelenip coraspin başladı ve test istedi nitekim pıhtılaşma problemi çıktı doğuma kadar hem aspirine hem cleaxane 0.4 iğneye devam etmem söylendi benim sorum ilaçlar kesilmeden erken dogum olursa acilen doğuma girmem gerekse kanama problem olur mu ayrıca bu durumlarda normal doğum yada spinal veya epidural anestezi ile doğum yapilabilir mi?şimdiden teşekkür ederim saygılar

  • admin dedi ki:

   Merhabalar Elfida Hanım. Kontrolünüz dışında gerçekleşen kanamalarda Bu tür ilaçlar aşırı kan kaybına neden olabiliyor ( Kanı sulandırdıkları için ; Pıhtılaşmayı engellerler). Ancak kanama olmayan durumlarda herhangi bir sakıncası yoktur. Hele ki Kan pıhtılaşması söz konusu ise kesinlikle kullanmanız gerekir. Doğumun yaklaşması ile birlikte, gebelik durumunuza göre doktor ilaçların kullanımını durdurabilir ( Doğum esnasında kan kaybı yaşanmaması için ).

   Doğum şekli ilacınızı ne zamana kadar kullanacağınızla alakalı değişkenlik gösterecektir. Normal doğumda iç kanamalara mudahele edilemediği için uzun süre kanamalar yaşanabilir. Bu durumda Epidural Tercih edilebilir.

 52. saliha dedi ki:

  Merhabalar ben iki kez dusuk gecirdim ve bi tanidigim riskli hamilelikte cocuk dusunmeye basladiginda bu ilaci kullanabilecegimi soyledi onunda basindan gecmis tekrarlayan dusukler ve bu ilacin cok faydasini gormus sizcce de kullanmamda bi sakinca yokmudur ?Bir de dusugun sebebi genetikse kullanmaliyiz diyebilir miyiz ?

  • admin dedi ki:

   Merhaba Saliha Hanım. Coraspin kullanabilirsiniz ancak, kanama olması durumunda çok kan kaybetmenize neden olabilir. Heterezigotluk yani kan pıhtılaşması söz konusu ise, tahlil yaptırıp ilaç kullanımına başlamanız gerekir.

 53. SNY dedi ki:

  Merhaba ben 21 haftalık gebeyim bu hafta genel taramaya gittiğimde bebeğime giden 2 damarda da daralma olduğu tespit edildi, ilerde doğabilecek herhangi-bir problem oluşmaması için Coraspin verildi aynı zamanda tuzlu yiyeceklerden uzak durmam tavsiye edildi,kilolu biri değilim çok yemeğe düşkün de değilim fakat eğer damarlarımda tıkanma devam ederse bebeğime yeterli besin gitmeyeceğinin bu nedenle zayıf dünyaya gelme olasılığının olduğunu söylediler bu konu beni çok rahatsız etti,sizce ne yapmam gerekiyor.Sizin genel görüşünüze ihtiyacım var.

  • admin dedi ki:

   Merhabalar. Daralmadan Kasıt, Pıhtılaşma mı söz konusu yoksa Çap mı küçük ? şayet Çap küçükse yapılacak pek birşey yoktur. Ancak olası pıhtılaşma söz konusu ise, Coraspin kullanmanız gerekir. Kontrollerinizi de aksatmayın kesinlikle. Geçmiş olsun

 54. ela dedi ki:

  Merhabalar , bundan 5 ay önce 2 kere düşük yaptım biri 7 haftalik ti diğeri 4, ilkinde kese hiç gorunmedi kan değerlerimde hep düşük çıkıyordu bu sırada Dr hiç bir ilaç onermedi bana bana ve kürtaj yapmamız gerekiyor dedi ertesi gün kendiliğinden kanamam oldu ve düşük yaptım. Şimdi yine hamilelik ilk kan testim 97 çıktı 2 gun sonra yine istedi Dr ve 217 çıktı ama ultrasyonda gorunmedi erken olduğunu söyledi. folik asit ve coraspin 100 mg verdi dün başladım . Basından beri beline ve kasiklarim da çok ağrı var adet sancısı gibi. Haftaya yine gidicem kesesi görebilirmiyiz o zaman. Ve başka ilaç kullanmam gerekir mi sizce progestan gibi. Teşekkürler

  • admin dedi ki:

   Merhaba Ela Hanım. Test yaptırmaya devam edin. Beta-HCG değerinizin yükselişi devam ederse kesin gebelikten söz edebiliriz. Şayet gebelik oluşmuşsa yaklaşık 2 hafta sonra keseyi görmeyebaşlarsınız.
   Düşük ve Kan pıhtılaşmasına Karşı doktorunuz size ilaç vermiş zaten. Bunun dışında ilaç kullanmanıza gerek yoktur. Mutlu bir gebelik gecirmeniz dileğiyle..

 55. Ece dedi ki:

  Merhaba hocam,

  Ocak 2014’te 23 haftalık erken doğum yaptım. bebeğimi kaybettim. Bunun üzerine yaptırfığım trombofili panelinde: FV (Leiden): Normal, FII (Protrombin): Normal, mthfr c677t:normal , mthfr a1298c: heterozigot. Şu anda hamile değilim. Bu sonuçlara göre yaptırmam gereken başka testler var mı? Gebelik öncesi kullanmam gereken ilaç var mı?

  • admin dedi ki:

   Merhaba Ece Hanım. Kanınızda Pıhtılaşma sorunu yaşıyorsunuz. Gebelik düşündüğünüz dönemlerde coraspin kullanmanız gerekebilir. Ayrıca, doktorunuz muayene sonrası uygun görürse düşük riskine karşıda ilaç kullanmanızı isteyebilir.

 56. sezen dedi ki:

  merhaba ben 8 haftalık hamileyim.35 yaşındayım.7 ay önce 9.haftada düşük yaptım.Bu üçüncü hamileliğim.İlkinde tansiyonum 13-14 oluyordu.İlk çocuğum sağlıklı dünyaya geldi (10 yıl önce).Şimdiki hamileliğimde 5.haftada çok az kanamam oldu lekelenme şeklinde.Doktor Proluton ve crinone jel verdi.10 gündür lekelenme yok.Doktorum tansiyonum yükselebilir diye coraspin 100 mg verdi.Prolutonu bırakmamı söyledi.Ama ben ilaç kullandıkça içimde hep bi şüphe var.Bu ilaçlar bebeğimin fiziksel ve bedensel gelişimine etki yapabilir mi?

  • admin dedi ki:

   Merhaba Sezen Hanım. Coraspin 100 mg kullanılmasının sebebi olası Kan pıhtılaşmasının önüne geçmektir. Etken madde olarak zararsız bir ilaç olup, size veya bebeğinize herhangi bir zararı olacağını sanmıyoruz. Daha önce düşükle sonuçlanan bir gebelik yaşadığınız için, ilk 3 ay düzenli ve sık sık kontrole gitmenizde yarar var.
   Yaşadığınız kanamalar ile ilgili olarakta, hamilelik esnasında rahim duvarında yırtılmalar meydana gelir. Bu yırtılmalardan ortaya çkan kanama sonucunda da lekelenmeler oluşur. Kanamalar uzun sürmedikçe ve bundan sonra tekrarlamadıkça bir problem teşkil etmez.

   Şayet kanamanız olursa Coraspin kullanmayı bırakın ve ivedilikle durumu doktorunuza bildirin.

 57. Gamze dedi ki:

  Merhaba hocam, ben 27 yaşındayım 2 yıllık evliyim. Eylül 2013te gebeliğimin 6.haftasında düşük yaptım ve kürtaj oldum. Kasım 2013 te tekrardan hamile kaldım progestan ve haftada bir iğne verdi dr um ama bu gebeliğim de 8.haftada düşükle sonuçlandı kürtaj yapıldı. Her iki gebeliğimde de kalp atışlarını duymadık ultrasonda sadece kese görünüyordu. ikinci gebeliğimde 6.haftada lekelenmelerim başlamıştı ama 8.haftaya kadar kalp atışların duyabilmek için bekledik 8.haftada artık kesenin şekli de bozulmaya başlamıştı kürtaj yapıldı. ilk düşüğümden sonra dr um coraspine başlamıştı. ikinci düşükten sonra genetik testlerimiz yapıldı herhangi bir problem çıkmadı. adetin 3.gününde hormon testlerim de yapıldı onlar da normal değerlerde. eylül ayında operatif histeroskopi yapıldı sol yumurtalıklara yakın bir yerde yapışıklık görülmüş o açıldı ayrıca poliplere rastlanmış onların da temizlendiği yazıyor raporda. şuan yaklaşık 1 yıldır coraspin ve folbiol kullanıyorum son 2 aydır da b12 başladı dr um. en son ikinci bir dr a daha gösterdik sonuçlarımızı durumumuzu anlattık o dr da coraspin kullanmama gerek olmadığını söyledi pıhtılaşma sorunum olmadığı için. sadece folik asit yeterli dedi b12yi de bırakmamı söyledi. coraspine devam etmeliyim bırakmalı mıyım karar veremedim. sizin öneriniz nedir acaba?

  • admin dedi ki:

   Merhaba Gamze Hanım. Coraspin 100 mg’ı günlük hayatta bir çok kişi kullanıyor. Kanı sulandırdığı için tansiyonu düzenlemeye de yardımcı oluyor. Herhangi bir kanamanız yoksa sizde kullanabilirsiniz. Bunun herhangi bir zararı yoktur. Ancak adet dönemlerinizde ( 1 hafta öncesinden ) veya kanama olan dönemlerde kullanmamanızı öneririz. Aksi taktirde Kan kaybı fazla olabilir.

 58. sema dedi ki:

  mrh ben şu an 18 haftalık hamileyim kan pıhtılaşmasından dolayı coraspin, clexan iğne ve folbiol kullanıyorum. geçen hafta doktor folbiolu kesip decavit verdi vitamin ancak decavitin prospektüsünde kan pıhtılaşmasını engeleyyici ilaç kullananların dikkatli kullanması gerektiği decavitin bu ilaçların etkisini azaltabileceği gibi bi yazı okudum. Böyle bir durum sözkonusu mu? Kullanırsam bebeğime kan akışı azalır mı daha önce bu nedenle bi düşüğüm oldu bu yüzden kaygılanıyorum. Teşekkür ederim.

 59. Coraspin gebelikte dedi ki:

  Merhaba hocam. 36 yaşındayım. 7.5 yaşında oğlum var. ElhamduliLlah. Geçen sene antibiyotik kullandım ve 7 haftalık düşük oldu.. Kaç yıl dır moim var. Şimdi de ElhamduliLlah 3 haftalık hamileyim. Doktora gittim, ultrason baktı, HCG için kan verdim ve idrar tahlil yaptırdım. HCG – 439.87 çıktı, idrarda – 8-10 lökosit, 2-3 eritrosit, bol epitel, ve Protein eser çıktı. Doktor bana şu ilaçları yazdı – Crinone %8 vaginal jel, Coraspin – 100 mg, Folic iod, Progestan 200 mg, Endol 100 mg fitil. Benim korkum bu Coraspin ve Endol ilaçlar. Ne kadar okudum ikiside yasak ilk üç ayda. Çok korkuyorum düşük olmasın diye. Ağrılarım var, elhamduliLlah kanama yok. Coraspin kullanım mi yok mu? Teşekkürler. Ayşe.

 60. sevim dedi ki:

  Merhaba ben catlama ignesi yaptım göbekten doktorum bana arti progestan verdi adetimin 20. günü kullan dedi progestan ile hamile kalır miyim

  • admin dedi ki:

   Merhaba Sevim Hanım. progestan yumurtalıklarınızı uyarmak için kullanılmış. Doktorunuz Size ilişki tarihi verdi mi ?

 61. demet kurt dedi ki:

  Merhaba hocam ben 11 haftalik hamileyim, son haftalarda alerjik rinitim arttiği ve ateşim yükseldiği için parol , allergodil sprey ve zyntec hap kullandim bebeğe zarari olmuş mudur ?

  • admin dedi ki:

   Merhaba Demet Hanım. Kullandığınız her ilaç, almış oldugunu her besin kana karıştığı için doğrudan bebeğinize de geçer. Bu yüzden ilaç kullanılmasını tasvip etmiyoruz. Sadece bir kereliğe mahsus bir zararı olmamış olabilir ancak dikkatli olmalısınız. ilaç kullanmak yerine sağlıklı beslenerek doğal yollarla bu problemlerden kurtulmaya çalışın. Geçmiş olsun

 62. şerife dedi ki:

  İyi g7nler hocam ben 34 haftalık hamileyim. Benim dört aylıkken kanamalarım oldu az az bunun için progestan ve iğne kullandım .Şuan iğneye devam ediyor um.Çok bir sıkıntım yoktu .Dün kontrole gityim bebeğim 2.960 gr olmuş fakat suyu azalmış karnımda ćok gergindi doktor bana coraspirin verdi ben bırak diyene kadar kullan dedi .Bende olurya erken doğum falan olursa diye korkuyorum kanamadan diğer kontrol de iki hafta sonra bsns ne önerirsiniz .Birde bebeğin suyunu artırmak için bir yol varmı bol bol su içmem söylendi Teşekkür ederim.

  • admin dedi ki:

   Merhaba Şerife Hanım. Amniyon sıvısında meydana gelen azalma bebekte bir rahatsızlık veya sizin aşırı sıvı kaybetmenizden kaynaklanır. Bebeğinizin kilosu normal. Doğuma yaklaştıkça bebeğinizin kilo artışı hızlanır ve rahim içinde ki yeri daralır. Karnınız çok genişlemediği için de amniyon sıvısında azalma olmuş olabilir ( Bu Sıvı bebeğin idrarı ile oluşuyor ). Doktorunuzun önerilerine kulak asın. Kanama olması halinde Coraspin kullanmayı bırakıp hemen durumu doktorunuza bildirin. Mutlu gebelikler

 63. hediye dedi ki:

  hocam benim ilk çocuğumda hiçbir sorun yaşamadım normal bir doğum gerçekleşti kızım şimdi 2.5 yaşında ama 2. çocuk düşündüğümüzde geçen yıl 7 hafta 6 günlükken bebeğimin kalp atışı durdu kürtaj oldum bu sene yine 8 hafta 2 günlükken kalp atışı durdu.doktorum 2 düşüktede folik asidi kullanmamı söyledi coraspin kullandırmadı bu erken düşüklerin genelde kromozomda bozukluktan kaynaklandığını söylemişti. şimdide birdahaki hamilelikte coraspin kullanmamızı ilaveten progesteron ile desteklememizi söyledi.sorum şu eğer benim hamileliğimde bebekte kromozom bozukluğu varsa coraspin ve progesteron düşüğü engelleyip problemli bir bebeği dünyaya getirmemi sağlamaz mı?(iki düşüktede kromozom incelenmesi yapılmadı)

  • admin dedi ki:

   Merhaba Hediye Öncelikle olumsuz yaşanan gebeliklerinizden dolayı geçmiş olsun. Herhangi bir tahlil yapılmadan düşük olması bir nedene bağlamak doğru değildir. Son dönemlerde bir çok gebelik kan pıhtılaşmasından dolayı olumsuz birşekilde sonlanmaktadır. Yaş ilerledikçe de gebelikte bu tür problemlerin görülme sıklığı artıyor.

   Sonlanan gebeliklerde Kalp atışının durmasından dolayı değilse, doğrudan düşük gerçekleşmiş olsaydı olaya farklı bakılabilirdi. Ancak kalp atışının durması Büyük olasılıkla Kan pıhtılaşması kaynaklı. Yani Coraspin kullanmanız durumunda sorun ortadan kalkabilir. Ancak sebep tek başına bu olmayacğı için Mutlaka Tahlil yaptırın. Şu an ki goktorunuz Yapmıyorsa başka bir doktora gidin ve kan pıhtılaşmanızın olup olmadıgını öğrenin.

 64. duygu dedi ki:

  Mrb 6 haftalik gebeyim 2dusuk 1mol gebelik gecirdim 8yasinda saglikli bir oglum var drum coraspin baslamadi ilk gebeligimde pihtilasma sorunu yasamadim dusuklerimin sebebi bundan dolayi olabilir mi

  • admin dedi ki:

   Elbette olabilir. Tahlil yaparak kan değerlerinizden böyle bir rahatsızlığınızın olup olmadıgını anlayabilirsiniz.

 65. esha dedi ki:

  Merhabalar
  9 haziranda kürtaj oldum 9 haftalık hamileydim ancak 7+1 7+2 de bebeğimin kalbi durmuş pataloji yapıldı sözde ama doktor daha yapılmadan ilk gebeliklerde normal olduğunu sonucun düşük olarak görüleceğini söyledi nitekim test sonuçlarından sonra da aynı şeyleri tekrarladı ben pıhtılaşma olabilir mi diye sorduğumda da net bir cevap alamadım şimdi tekrar bebek düşünüyoruz ve folik asite başladım doktorum o zaman söylemişti ancak yeniden kontrole gitmedim acaba coraspirin kullanmaya başlasam bi sakıncası olur mu aynı şeyleri tekrar yaşamak istemiyorum nasip tabi ama yine de korkuyorum öneriniz nedir acaba?

  • admin dedi ki:

   Merhabalar. Kontrole gitmenizde fayda var. Coraspin yan etkisi olmayan bir ilaç ancak Kanama durumlarında kanın pıhtılaşmasını engellediği için aşırı kan kaybına neden olabiliyor. gebelik gerçekleşmemesi durumunda Adetiniz yoğun ve daha uzun sürebilir Örneğin

 66. sevim dedi ki:

  Merhaba benim 2 düşük oldu 2 senedir evliyim bebek istiyorum bugün sat 4 dün doktorum tedavi ye başladı şu ilaçları verdi klomen coraspin decavit kullan 10 gün sonra gel dedi yumurtlama takibi yapmak bu ilaçlar faydali mi?

 67. e-mine dedi ki:

  2 yaşında bir çocuğum var.3 ay önce 8 haftalık kalp atışı olmayan ve gelişmeyen bir gebelikten kürtaj oldum.doktorum kullanmam için coraspin verdi.ilk çocuğumda böyle bir durumla karşılaşmamıştım.şu an ise 8 haftalık hamileyim ve bebeğin kalp atışları var.2 haftadır lekelemelerim var prolutan ve progestan iğneleri vurulmama rağmen lekelenmelerim hala devam ediyor.coraspin de kullanıyorum.acaba lekelenmeyi devam ettiren coraspin olabilir mi?

  • admin dedi ki:

   Lekelenme ve kanama ile ilgili olarak doktorunuzla görüştünüz mü ? Coraspinden kaynaklı bir kanama olduğunu düşünmüyorum. Sebebine gelince ise, Coraspin var olan kanamanın sürekli olmasına neden olabilir. Ancak kesilen bir kanamayı başlatmaz. Şayet Rahimde kapanmayan bir çatlak söz konusu ise sebebi Coraspin olabilir. çünkü coraspin Kanın pıhtılaşmasını engeleyerek çatlak ve yara oluşan bölgede sürekli bir kan akıntısına sebep olarak hücrelerin doku oluşturmasını engeller.

 68. melis dedi ki:

  mrh hocam.ilk bebegım 9 haftalıkken kalbi durdu ve gebeliğim sonlandı.şimdi ise 8 hafta 5 günlük hamileyim ve doktorum ilk önce folidoce ye başladım hergün tok 1 defa kullanıorum.bunun yanına ise coraspin ekledi.muayene hersey normal oldugunu soledı ama kafamda şüphe war tabi sizce sorun warmıdır.

  • admin dedi ki:

   Merhaba Melis Hanım. Önce ki gebeliğinizde Coraspin Kullanıyor muydunuz ?

   • melis dedi ki:

    HAYIR KULLANMADIM.

    • admin dedi ki:

     Büyük olasılıkla önce ki gebeliğinizin olumsuz sonuçlanmasının sebebi kan pıhtılaşması. Bu yüzden doktorunuz size Coraspin önermiş. Düzenli bir şekilde kullanmaya özen gösterin

     • melis dedi ki:

      tşr ederim.ılk doktorum corasprin vermemişti.şimdi değiştim doktorumu.şimdi düzenli olarak içiorum bir sıkıntı yaşarmıyım.

     • admin dedi ki:

      Herhangi bir sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum. Kanamanız olursa durumunuzu mutlaka doktora bildirin.

 69. Emine KOÇAL dedi ki:

  Merhaba ben 3 tane düşük yaşadım kalp atislarini hiç duymadık 6 cı hafta da gelişimi durmuş dedi doktorum sonra eşime ve bana genetik test yapıldı ve bende MTHFR AC Homozigot mutasyon saptanmıştır Ve PAI-1 5G-4G Homozigot mutasyon saptanmıştır 4G/5G çıktı. Doktorum kan pihtilasmasi olduğunu söyledi hamile kalmamı istedi hemen hamile kaldım.CORASPIRIN 100 mg PROFESYONEL 100 mg ve HIBOR 3.500 iğne kullandım ama 8 hafamda kalp atislarini duymadık 10 haftaya kadar bekledik olmadı gelişimi durmuş dedi ve kürtaj oldum ilaçlarla olmuyor ne yapacağımızı bilmiyoruz şimdiden teşekkürler

  • admin dedi ki:

   Merhabalar. Kan pıhtılaşması Kan proteinlerinin Deaktif olmasından kaynaklanıyor. Coraspin 100 yerine Coraspin 300 ve Farklı iğnelerle tedavi gerçekleştirilebilir. Kan pıhtılaşması dışında herhangi bir sağlık sorunu ortada yok ise tekrardan gebeliği düşünebilirsiniz. Coraspini gebelik öncesi de kullanabilirsiniz.

 70. züleyha aksoy dedi ki:

  13 yaşında çocuğum var. 3 yıl boyunca hamile kalmaya çalıştım ,6 ayda 2 hamilelik geçirdim, 5 haftalık ve 8 haftalık gebelik yaşadım, kanda gebelik düşük çıktı, ulturasonda hiç bir şey gözükmedi,bu kimyasal gebelikmi , sol overde kist 40mm×35, beni doktorlar tedavisi için yönlendirmiyorlar.Ben şimdi 5 haftalık düşük yaptım tüplerim sizce açıkmı?rahim filmi çektireyimmi? Yoksa şimdi corasprin kendim kullanmaya başlayımmı? Bacaklarımda ve kollarımda bazen uyuşma ve karıncalanma oluyor,bu kan pıhtılaşmasından dolayımıdır.ACİL BANA YARDIM EDİN!!!

  • admin dedi ki:

   Merhabalar. Kimyasal gebelik söz konusu olabilir. Kontrol amaçlı hem tahlil hemde rahim filmi çektirmenizde fayda var. Coraspin kullanmanızı gerektirecek bir durum şu an için görünmüyor.

 71. filiz dedi ki:

  İyi günler ben 1.5 yıl önce birkez kimyasal gebelik yaşadım şu an ilk gebeliğim 5 hafta 6 günlük hamileyim.doktorumla kimyasal gebeliği paylaştım benden bir çok tahlil istedi.
  Antikardiolipin Ab.IgM 6.9 normal
  Antikardiolipin Ab.IgG 7.2 normal
  Homodistein 8.27 normal
  Protein c aktivitesi 62.3 düşük
  Protein s aktivitesi 28.4 düşük
  Faktör II G20210A Mutasyonu : Homozigot normal
  Faktör V Leiden Mutasyonu : homozigot normal
  MTHFR C677T Mutasyonu : homozigot normal
  Doktor aspirin vr düşük dozda kan sulandırıcı iğne başladı karından. Sizce kullanmak için geç kalmış mıyımdır ve bu şekilde hamileliğim sağlıklı yürür mü?
  Daha önemlisi net üzerinden fikir alışverişi yaptığım kimi doktorlar pıhtışama sorununuz yok tedavi gereksiz demiş.Kafam allak bullak oldu protein s ve c düşüklüğü nedeniyle bu iğne ve asprini kullanmam eğer gereksizse gebeliğim için risk yaratır mı?

  • admin dedi ki:

   Merhabalar. protein C ve S aktivitesi, Dolaylı olarak kan pıhtılaşmasında rol almaktadır. Protein C ve S aktivitesi ; Diğer proteinlerin aktifleşmesini sağlamaktadır.

   Genel olarak tahlil sonuçlarınızda Herhangi bir kan pıhtılaşmasını probleminiz olmamasına rağmen , Protein C ve S aktivitesinin düşük olması, risk yaratmaktadır.

 72. seniye dedi ki:

  Merhaba hocam;ben iki tane bebeğimi kaybettim. Biri 15 haftalık diğeri 8 haftalık olmak üzere. 1. bebekten sonra homozigot ve heterozigot olmak üzere pıhtılaşma problemim olduğu ortaya çıktı.2.bebekte corasprin ve clexen kullandım ama yinede bebeğimizi kaybettik. Eşimin ve benim genetik sonuçlarımızda gayet iyi çıktı. Şuanda metioninden sınırlı diyette yapıyorum. Tekrar bebek düşünüyoruz. Benim sormak istediğim gebelik öncesinde corasprin kullanmama gerek varmı? Dün gittiğim hematolog gebelikte corasprini bebek açısından ve anne açısından önermediklerini belirtti. Biraz kafam karıştı açıkcası yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  • admin dedi ki:

   Merhabalar. gebelik süresince zorunlu olmadığı sürece hiç bir ilaç kullanımını doğru bulmuyoruz. Ancak gerekli ve zorunlu hallerde de ilaç kullanılması gerekir.
   Gebelik öncesi Coraspin kullanabilirsiniz. Gebelik esnasında da Risk olacağından yine iğne ve coraspini kullanmanız gerekebilir. Gebelik öncesi Coraspin kullanmanızda bir zarar yoktur ( Açık yara ve kanama ihtimali söz konusu ise, Kullanmamanız gerekir)

 73. Derya dedi ki:

  Hocam merhaba.Ben 7 Aralık 2013’te bir düşük yaptım. Aslında bebeğin kalbi durduğu için (9 haftalık) kürtaj oldu. Trombofili endişesi ile test yaptırdım. Test sonucunda MTHFR 677C>T POLİFORMİZMİ : heterozigot yazıyor. Doktorum geçen ay coraspin başlattı. Hamile kaldığımda da hem coraspin hem de her gün iğne kullanacakmışım. Siz bu test sonucunu nasıl yorumlarsınız? Şimdiden teşekkür ederim.

  • admin dedi ki:

   Merhaba Derya Hanım. Kan pıhtılaşması sonucu gebeliğiniz sonlanmış. Bundan sonra ki gebeliklerde bu problemi yaşamamanız için Doktorunuz size Coraspin önermiş. Kullanacağınız iğne de büyük olasılıkla clexane olacaktır.

 74. Hulya dedi ki:

  Hocam merhaba…ben 2010 ekim ayında 5 haftalıkken düşük yaptim.ardından ocak ayinda hamile kaldim,bu gebelikte de uzun bi sure leke geldi.düşük tehlikesi teşhisiyle protestan kullandum.çok şükür kizim dünyaya geldi.ardından kasim 2013 te hamile kaldim.ama b HCG değerleri ve ultrason geriden takip ediyordu.geç döllenme veya sorunlu gebelik dedi doktorum.2aylik kalp atisini aldik. Ama ben agir ,eklem agrili grip atlattim ve doktorum bi kez serum yapti.o an iyiydim…sonrasinda ilaç kullanamadigim için 4-5 gun cektim bu hastaligi…3.ayda organlarına bakalim dedi doktorum.3.ayda gittiğimde,en son kontrolden birkaç gün sonra kalbi durmus.kürtaj oldum..doktorun 2 düşük varsa % 90 kan pihtilasmasi vardır dedi.ve tahlil istedi 1 dakika 04 saniye geldi sonucun…pihtilasma kesin..hamile kalir kalmaz iğne kullanacaksin dedi doktorun….şuan kafam çok karisik ve moralin bozuk…4 temmuz son adet tarihin…6 temmuzda b HCG 5,37 geldi.8 temmuzda b hcg 21 geldi.başka bi doktora gösterdim sonucumu ve durumumu anlattim.değer çok güzel dedi…düzenli ilerliyor.hemen iğne ve coraspirin protestan baslayalim.bir hafta sonra gel dedi.bir hafta sonraki b HCG degerim 95 ,ertesi gün 115,iki gun sonra ise 135 geldi.iğneye başlamadan önce b HCG çok güzel ilerliyordu.gereksiz yere kan sulandirici ilaç kullanmak sorun yaratir mi.sizin önerimiz nedir?şimdiden teşekkürler…saygilarimla…

  • admin dedi ki:

   Merhaba Hülya Hanım. Son dönemlerde Kan pıhtılaşmasından dolayı gebeliklerin sonlanması oldukça arttı. Kullandığınız ilaçlar ne size nede bebeğinize zarar verebilecek ilaçlar.
   Kan pıhtılaşması kesin olarak belirlenmişse, mutlaka doktorunuzun verdiği ilaçları kullanın. Aksi taktirde Allah korusun bu gebeliğinizde düşük ile sonuçlanabilir. Mutlaka kullanın ilaçları.

 75. ibrahim aydogdu dedi ki:

  HOCAM FERRUMFORD SON 1 AYDIR ICILIYORMUS
  TESEKKURLER

 76. ibrahim aydogdu dedi ki:

  MERHABA HOCAM(ACİL YARDIM LÜTFEN)EŞİM 22 HAFTALIK HAMİLE BU GUNE KADAR HERGUN
  CORASPİN 3 ADET
  PROGESTAN 3 ADET
  FOLİC 1 1 ADET
  DEVACİD 1 ADET
  FERRUMFORD 1 ADET
  CLXAN 400 İGNE 1 ADET
  HOCAM BU ILACLARI HERGUN KULLANDI FAKAT 1. AY VE 3. AYDA KESİLMESİ GEREKEN İLACLAR VARMIS OZELLIKLE CORASPIN MAALESEF DOKTORUMUZ BIZE SOYLEMEDI BIRDE KANAMA OLSAYDI DURDURAMAZDIK DEDI BIZ ŞOK OLDUK VE SU ANDA NE YAPMAMIZ GEREKTIGINI BILEMIYORUZ BEBEGE ZARARI OLMUSMUDUR COK ZOR DURUMDAYIZ LUTFEN BIZE YARDIMCI OLURMUSUNUZ COK TESEKKURLER (TELEFON NUMARAMI YAZAYIM ACIL BI DURUM VARSA LUTFEN HABERLESELIM 0530 348 **** )

  • admin dedi ki:

   Merhaba ibrahim bey. Kullanılan ilaçların bebeğinize bir zararı yok.
   Coraspin, Clxan iğne Kanın pıhtılaşmasını engellemek için kullanılıyor. ( Bir çok gebelikte 34. Haftaya kadar kullanılabiliyor her iki ilaç)
   Progestan tablet düşük tehlikesine karşı kullanılıyor. Gebelik süresince kullanılabilir.
   Decavit, Ferrum Fort Gebelikte meydana gelen vitamin eksikliği ve Kansızlık için kullanılmaktadır. Gebelik süresince kullanılabilir.

   Doktorunuzun 1. ve 3, ayda ilaçları kesmenizi istemesinin sebebi, bu ilaçları kullanmanızı gerektirecek bir durumun olmamasıdır. Ancak Coraspin ve Clxan iğne kanı sulandırdığı için kanama olması durumunda eşinizin aşırı kan keybetmesine neden olabilirdi ama böyle bir durum yaşamadığınız için korkmanızı gerektirecek bir durum söz konusu değildir.

 77. eslem dedi ki:

  Hocam merhaba. Su anda 10 hafta 3 günlük hamileyim. 6 ay kadar once biyokimyasal bir gebelik yasadim. 4 haftalikken kanama oldu kendiliginden düştü bebek. Doktorum daha once bir düşük yasadigim icin corasprin ve progestan verdi.bebege giden damarların acik olmasi için asprin kullanmalisin dedi. Hergun kullaniyorum. Ancak karnimda arasira agrilar oluyor ve acik kahverengimsi sarimsi akinti geliyor. Surekli degil akintilar arada bir geliyor. doktor dusuk tehlikesi var dedi igne verdi 3 gun arayla iki tane vurdurdum.baska bir doktora da gittim kontrol amacli o da kanama belirtisi olan hastalara corasprin vermiyoruz dedi. Simdi cok kararsiz kaldim icmelimiyim icmemeliyim??

  • admin dedi ki:

   Merhaba Eslem Hanım. Doktorunuzun size vermiş olduğu iğne, Aspirin ile aynı etkiyi gösteren ancak Aspirine göre daha etkili olan bir ilaç. Bu ilacın kullanılmasının sebebi, kanın daha akışkan olmasını sağlayarak olası kan pıhtılaşmasını önlemektir.

   Kontrol amaçlı gittiğiniz doktorunuzun size “Kanama riski olan hastalara Aspirin vermiyoruz” demesinin sebebi ise, oluşabilecek bir düşükte sizin aşırı kan kaybetmenizi önlemektir. Önünüzde 2 risk bulunuyor.
   1. Aspirin veya iğne kullanmazsanız, bebeğinizi kan pıhtılaşmasından kaybedebilirsiniz.
   2. Aspirin veya iğne kullanmanıza rağmen, gebelik düşük ile sonuçlanırsa bu sizin daha çok kan kaybetmenize sebep olur.

   Bunların kararını kendiniz vermelisiniz. Seçeneklerden birini seçmelisiniz.

 78. canan dedi ki:

  Merhaba Hocam. Ben 29 Yaşındayım 5 yaşında bir kızım var. Fakat 2.ve 3. Gebeligimde bebeklerimin kalbi durdugu için kürtaj olmak zorunda kaldım. 3. gebeligimin 7 haftasında tsh degerim 13.65 çıktı. Ilaca başladıgımızda bebek neredeyse 8 haftalık olmustu. Bebeklerimi troid yüzünden mi kaybettim. Yoksa başka bir sorunda olabilir mi?

  • canan dedi ki:

   Her iki gebeligimdede 9.haftada kalbi durdu

  • admin dedi ki:

   Merhaba Canan Hanım. TSH değeriniz biraz yüksek çıkmış ancak Bu gebeliklerinizin tek başına son bulmasına neden olacak bir durum değildir. Kan Pıhtılaşması söz konusu olabilir. Bunun ile ilgili olarak tahlil yaptırmanız da fayda var.

 79. sema dedi ki:

  İyi günler hocam ben 6 ay önce düşük yaptım korunmamama rağmen olmayınca bu ay klomen dostinex tedavisi gördüm akrabalarımda kan pıhtılaşması yüzünden düşük yapanlar var iğne kullanıyorlar bana test yapılmadı fakat çok uğraştım ilk gebelikte eşimde sorun vardı şimdide bende prolaktin yüksek çıkınca tedavi gördüm coraspin kullanmak istiyorum çoğu doktor 3 düşük diyor ama benim psikolojim çok bozuldu zaten uğraşarak hamile kalıyorum yine düşük yaparsam kaldıramam coraspin kullanmalımıyım zararı yoksa kullanmak istiyorum doktor şimdi başlasam olurmu yoksa gebe kalmayımı beklemeliyim yardımcı olurmusunuz teşekkür ederim şimdiden

  • admin dedi ki:

   Merhaba Sema Hanım. Vucudunuzda herhangi bir Açık yara veya Kanama ihtimali olan bir rahatsızlığınız yok ise Coraspin 100 kullanabilirsiniz. Bunun için gebeliği beklemenize gerek yoktur. Ancak ilaç kullanmaya başlamadan önce tahlil yaptırmanızda fayda var. Şayet herhangi bir olumsuz durum söz konusu değilse, boş yere vucudunuza ilaç almamış olursunuz.

   • sema dedi ki:

    teşekkür ederim peki hangi tahlili yaptırmalıyım birde bebe aspirinide aynı etkiyi gösteriyormu

    • sema dedi ki:

     pıhtılaşmaya baktırmak istedim ama bakmadılar tahlil yapmıyoruz 3 düşükten sonra yapıyoruz dediler

     • admin dedi ki:

      Kan pıhtılaşması Şüpheniz var ise içiniz rahat bir şekilde Bebe aspirini veya Coraspin kullanabilirsiniz.

    • admin dedi ki:

     trombosit ve Fibrinojen değerlerinize baktırmalısınız.

     • sema dedi ki:

      çok teşekkür ederim

     • sema dedi ki:

      iyi akşamlar daha önce sorularımı yanıtlamıştınız çok teşekkür ederim bugün hamile oldugumu öğrendim size daha önce yazmıştım sanırım ilk gebeliğim düşükle sonuçlandı evde idrar testiyle öğrendim bugun yalnız kasık ağrısı ve batmalar olması normalmi muhtemelen 2 yada 3 haftalık coraspine bugun başladım şuan coraspin ve folbiol kullanıyorum ek olarak progestanda kullanayımmı korkuyorum bu kasık ağrılarından lütfen acil cevaplarmısınız

     • admin dedi ki:

      Merhaba Sema hanım. Coraspin kullanımı için geç kaldığınız söylenemez. Progestan için doktorunuzla görüşmeniz ve muayene olmanız daha doğru olacaktır. Umarız ki gebeliğinizde herhangi bir sorun yaşamazsınız. Mutlu ve sağlıklı bir gebelik geçirmeniz dileğiyle..

     • sema dedi ki:

      hocam iyi günler sanırım sorum yayınlanmamış daha öncede yazmıştım size düşük yapmıştım ilk hamileliğimde şimdi 2.gebeliğim coraspine yeni başladım zaten yeni öğrendim hamileliğimi henüz doktora gitmedim kasık ağrılarım batmalar ve ara ara bel ağrıları ilk haftalarda normalmi birde kan pıhtılaşması için testi şuanda yaptırabilirmiyim coraspinden dolayı yanlış sonuç çıkarmı şimdiden teşekkür ederim

     • sema dedi ki:

      teşekkür ederim

 80. xxx dedi ki:

  Merhaba hocam. ilk Gebeliğim düşükle sonuçlandı.su an 15 haftalık gebeyim corasprini gebeliğin başından beri kullanıyorum. yanlız sürekli lekelenme tarzında kanamam oluyor sebebi corasprin olabilir mi? bu tür lekelenmelerden korkmalımıyım?

 81. nalan dedi ki:

  Merhaba hocam 37.haftamdayim dogumum 2 agustos homozigotum clexan 0,4 kullaniyorum doktorum dun ignemi kesti yani dogumuma 14 gun var.korkuyorum.sizdencevap bekliyorum hocam.tesrkkurler..

  • admin dedi ki:

   Doğum esnasında oluşacak olan kanamanın fazla sürmemesi ( Daha çok kan kaybetmemeniz) için doktorunuz bu kararı almış. Aldığı karar doğru ancak kontrollerinizi devam ettirin

 82. zekiye dedi ki:

  Merhaba hocam şuan 5-6 arası haftalık gebelik var bundan önce kürtaj oldum şuanki gebelikte sadece kese var ama bebek gözükmüyor şu an decavit ve coraspin kullanmaya başladım ne yapacağım bilmiyorum cevap yazarsaniz sevinirim

  • admin dedi ki:

   Önce ki gebelikte Kürtaj Olmanızın Sebebi Neydi ? Kesede Ceninin görülmemesi normal değildir

 83. sngl dedi ki:

  Merhaba
  ben 37 yaşındayım hamile kalmak istiyorum.. yumurta rezervimin sinyal verdiği söylendi.. bebek sahibi olma olasılığım nedir…
  birde Deltacortril kullanıyorum coraspinle etkilesimde bulunurmu.. doktora gittiğimde coraspin
  biosteron
  folio
  Kullanmami söyledi..

  • sngl dedi ki:

   Coraspinin yerine başka bişey kullanabilirmiyim

   • admin dedi ki:

    Maalesef coraspin etken maddesi muadili bulunmamaktadır. Coraspin Kanın sulanması için kullanılıyor.

  • sngl dedi ki:

   Normal yolla hamile kalma ihtimali varmi

  • admin dedi ki:

   Merhaba Songül Hanım. Yumurtlama Konusunda Sıkıntınız olmadığı sürece hamile kalma ihtimaliniz her zaman olacaktır. Doktorunuzun önerdiği ilaçlarda yumurtalıkları kontrol eden hormonlar üzerinde etkili olan ilaçlar. Bu ilaçlar gerekli görülmüşse kullanmanız gebelik olasılığını arttırır.

 84. EMİNE dedi ki:

  meraba. ben 39 haftalık hamileyim.MTHFR 1298 HOMOZİGOT pıhtılaşma bozukluğundan dolayı clexan0,4 kullanıyorum.son tahlil sonucumda,PLTdeğerim 138,mcv değerim 102 çıktı. doktorum iğneyi kesmeden normal doğum yapabileceğimi söyledi ama benkorkuyorum.plt değerim çok düşük mü
  doğumda risk olur mu
  teşekkürler….

  • admin dedi ki:

   Merhaba Emine Hanım. Değeriniz Çok düşük olmasa da Düşük. Genelde doğum öncesinde bu tür ilaçların kullanımı bırakılır ( Fazla kanama ve kan kaybı olmaması için ). Ancak sizin değeriniz düşük olduğu için bebeğinizin sağlığı açısından doktorunuz kullanıma devam ettirmiş. Doğum esnasında Bebeğiniz açısından bir risk görünmüyor ancak, sizin kanamalarınızın kontrol altında tutulması gerekiyor.

  • Emilin dedi ki:

   Hocam, hesaplama sırasında bunu ben de dfcşfcnmfcştfcm ama 1000 mb’dan helapsanmış şekilde dfcşfcnfcnce bu sefer yf6ntem e7oğu kez devredışı kalıyor, e7fcnkfc sis noktasının yer seviyesine gf6re helapsanması ve potansiyel ıslak hazne sıcaklığının 1000 mb’daki seviyeye inilerek bulunması, yfcksek rakımlı yerler ie7in yf6ntemi tutarlılıktan bir hayli uzaklaştırmakta, e7fcnkfc ikisi arasındaki fark kae7ınılmaz şekilde artıyor. Mesela, Ankara ie7in sis noktasını -5 civarında buldum, Tw850 yi 1000 mb’a e7ekip o değerden hesaplama yapınca (Tw850 1000 mb’dan hesaplayınca -1 e yakın e7ıktı) sonue7 3 ten bfcyfck, yani zayıf ihtimal sis olarak e7ıkıyor. Ben de yf6ntemin deniz seviyesine gf6re geliştirildiği kanısına vararak değiştirdim, şike yaptım. Bf6yle yapınca yf6ntem Ankara ie7in tutarlı hale geldi. Yani yf6ntem orijinal Fog Threat Index olmaktan e7ıktı, 500-1200 metre rakımlı yerlere cevap veren White Fox Modified Fog Threat Index(WFMFT) oldu, Ankara’da her sis oluştuğunda, denemesini de yapıyorum. d6bfcr tfcrlfc tw850 nin 1000 mbdaki hali ile hesapladığımızda, bugfcn Ankara’da zayıf sis ihtimali vardı. Ama benim modifikasyonum bugfcnkfc sise cevap verdi. Siz de deneyin. Ya da başka tfcrlfc de değiştirme yoluna da gidilebilir. Sis noktasını da 1000 e e7ekebiliriz, ama bunu hie7 denemedim! Ama yf6ntem literatfcrdeki saf haliyle Ankara ie7in kesinlikle sorunlu, e7fcnkfc yer seviyesine gf6re hesap edilen sis noktası ile 1000 mb’a gf6re hesaplanan potansiyel 850mb ıslak termometre sıcaklığı arasındaki fark bfcyfcdfcke7e bfcyfcyor. Sis varken bile zayıf sis ihtimali e7ıkarıyor yf6ntem! .Başka tfcrlfc modifikasyon da yapabiliriz, mesela Ankara ie7in 850mb değil de 700 mb’dan potansiyel ıslak hazne sıcaklığı Ankara’nın yer seviyesine indirilebilir. Yeni, bir aralıkla yeni bir indeks oluşturulabilir. Sonue7ta bunu insanlar yaptı, değiştirerek daha iyi sonue7 ie7in denemeler yapabiliriz. Yalnız şu haliyle benim yf6ntemim, WFMFT daha tutarlı mesela bugfcn Ozan, White Fox’un yf6ntemi var mı diye yazınca ben de modifikasyonlu kendi yf6ntemimi sf6yledim. Siz de inceleyin, f6bfcr tfcrlfc orjinal haliyle mi tutarlı yoksa, şike yapan WFMFT mu tutarlı ? FSI orjinal yalnız, ona da vaktim olunca tutarlılığını arttırmak ie7in modifikasyon denemeleri yapacağım.

 85. Sibel Ömer dedi ki:

  Geçen sene 39 haftalık gebeliğim bebeğimin kalp atışlarının olmaması nedeniyle sonlandırıldı. Suni sancı ile vajinal doğum yaptım. Doğum sonrası yapılan tahlillerde FVL Heterozigot Mutant olduğumu öğrendik.
  7 ay sonra tekrar hamile kaldım, şuan 25+4 teyiz. Hamilelikten 3 ay önce folik aside başlamıştım. Hamile kalır kalmaz da kan sulandırıcı iğne ve Coraspine başladık. Ayrıca B12 ve kan hapı da kullanıyorum. 1 ay önce B12 yi bıraktık. Coraspini 34. haftaya kadar, kan sulandırıcı iğneyi de doğumdan 1 hafta – 3 gün öncesine kadar kullanmaya devam edeceğiz.
  Ben ayrıca hipotiroid hastasıyım. 11 yıldır ilaç kullanıyorum, yani kontrol altındayım. Hamilelik sürecinde ise 1-1,5 ayda bir değelerime baktırıyorum.
  Merak ettiğim konu ise, benim durumumda olan anne adayları normal doğum yapamazlar mı? Ayrıntılı USG bakan doktor 38.haftada elektif sezeryan önerdi. Kendi doktorumda 38.haftanın sonu gibi sezeryan olacağımı söyledi. Kanama riskinden dolayı normal doğumu önermedi.
  Sizin yorumunuz nedir?

  • admin dedi ki:

   Merhaba Sibel Hanım. Doktorlarınızın sezaryen önermesinin sebebi Kullandığınız kan sulandırıcı ilaçlar. Bunun dışında Normal doğum yapmanıza herhangi bir engel Yok. Sezaryen doğumda, kanamaya müdahele edilebiliyor ancak normal doğumda böyle birşey pek mümkün olmuyor. Kullandığınız ilaçlar Kan akışkanlığını arttırdığı için olası kanamalarda fazla kan kaybedebilirsiniz. Bu durumda bir risktir. Doktorunuz risk almamak için Sezaryen doğum önermiş. Riskli olmaması açısından Sezaryen doğum tercihiniz olabilir. Bu doğum şeklinde de bebeğinizde herhangi bir anormal durumun söz konusu olmaz

   Mutlu Gebelikler..

 86. sibel dedi ki:

  meraba hocam,1 çocuk annesiyim.ilk gebeliğimde herşey normal geçti ,doğumumda normal oldu.bebeğim 7 aylıkken hamile kaldım ve bebeğin kalp atışları hissedilmeyince kürtaj olmak zorunda kaldım.doktorum gebelik öncesi mutlaka coraspin kullanmamı önerdi.kürtajın ardından 3sene geçti.3aydır coraspin ve folik asit kullanıyorum,korunmamamıza rağmen hamile adet düzenim devam ediyor.hamile kalamamdaki sebep,ilaç tedavisi veya başka ne gibi nedenler olabilir acaba???

  • admin dedi ki:

   Merhaba Sibel Hanım. Kullandığınız ilaçlar Gebeliğe engel olacak ilaçlar değil. Adetlerinizi düzenli oluyorsanız, bir kadın doğuma muayene olun ve Yumurtalıklarınıza baktırın. Yumurta oluştuğu zamanlarda ilişki yaşamanız gebelik olasılığını yüksekltir. Bazı durumlarda yumurta çatlatma tedavisi gerekebilir. Gebe kalmamak için bir neden görünmüyor. Sadece Doğru zamanda ilişki yaşamanız gerekiyor.

   • sibel dedi ki:

    adet döneminin 11. ve 18. günleri arası ilişki olması gerektiğini sölemişti doktorum.ama normal doğumdan mı,yoksa rahim şeklinden kaynaklı mı,gebelik olması halinde rahim ağzında dikiş olması gerektiğini sölemişti.tutmama sebebi bu olabilir mi acaba.ilginize çok teşekkirler.iyi çalışmalar dilerim…

    • admin dedi ki:

     Gebelik oluşmamasının söylediğiniz nedenden kaynaklandığını düşünmüyorum. Sürekli ilişki yaşamak sperm kalitesini düşürür. Bu yüzden aslında önemli olan en doğru zamanda ilişki yaşamaktır.

     Doktorunuza gidip yumurtalıklara bakın. Yumurta oluştuğu zaman ilişki yaşamaya çalışın.

     • nihal s. dedi ki:

      hocam meraba ben 2 düşük yaptım kan pıhtılaşması çıktı şu anda coraspirin ve folikasit kullanıyorum bide 4.5 santim bi miyomum var coraspirin den dolayı mide problemi yaşıyorum ne yapmam gerekir yardımınız için teşekkürler..

     • admin dedi ki:

      Şuanda gebelik durumu söz konusu ise, durumu doktorunuza bildirin. Coraspin ile aynı etkiye sahip iğneler mevcut. Bunları kullanabilirsiniz. Şayet henüz bir gebelik yok ise Coraspin ile birlikte bir Mide ilacı kullanmanız sorunu ortadan kaldıracaktır.

 87. Meral dedi ki:

  Merhaba hocam iki gün önce hastaneye gittim ultrasonda bakarak dört haftalik oldugumu söyledi agriniz falan var mi dedi hafifbelim karnim ve kasiklarim agriyo dedim ve bana folbiol progestan ve coraspin verdi ama hiç kanamam çok fazla akintim yok kullanmam sart mi acaba ve zarari olur mu kilo yapar mi ???

  • admin dedi ki:

   Merhaba Meral hanım. ilaçlarınızı bir süre kullanın. Verilen ilaçlar olası düşük tehlikesini engellemek için verilmiş. ilk Aylarda düşük riski yüksek olduğu için de ilaçları kullanmanızı öneriyoruz. Kan değerlerinizde herhangi bir sorun çıkmazsa ilerleyen zamanlarda Coraspini bırakabilirsiniz.

 88. mehmet dedi ki:

  merhaba hocam iyi calışmalar, tüp bebek tedavisi gördük 5. gün 2 adet iyi kalitede blastokist transferi yapıldı. 5. gün östradiol değerimiz 1300, progesteron 13,2 cıktı doktorumuz progesteron dozunu artırdı coraspinne devam ediyoruz herhangi bir kanama da yok sonuclar nasıl, östardiol ve progesteron değerleri veya oranları gebelik konusunda bir bilgi verir mi mtskler..

  • admin dedi ki:

   Merhabalar Mehmet Bey. Estradiol değerleri, Plasenta tarafından salgılanır. Estradiol testi içinde bir çok hormon ölçümü bulunur. Progesteron ise, yumurtalıklardan salınır ve rahim duvarını embriyoların tutunması için uygun hale getirir. Düşük ihtimalini azaltır. Kanama ilerleyen dönemde görülebilir ( Tutunma esnasında). Kontrollerinizi düzenli ve aksatmadan yapın.

 89. nihan ektik dedi ki:

  Merhaba,
  Ben tüp bebek tedavisiyle 6 haftalık gebeyim progestan folik asit estrofem oksapar 4000 anti-Xa ıu/0.4 ml iğne oluyorum hergün coraspinde kullanıyordum ama doktorum bana bu gün bana coraspini kesmemi söyledi iğneyle aynı görevdeymiş dediğine göre sizce coraspini kesmelimiyim? kullanmaya devam etsen bir zararı olurmu?

  • admin dedi ki:

   Merhaba Nihan Hanım. Coraspin ve Anti-Xa kanın pıhtılaşmaması için kullanılıyor. Bunun için doktorunuz doğru karar vermiş. Kullanmaya devam etmenizde bir zarar yok ancak, kullanmanız için bir neden de yok. Mutlu gebelikler geçirmeniz dileğiyle iyi günler

 90. Özlem dedi ki:

  Ayrıca coraspin kullanmamı önerirseniz kaç mg.lıktan kullanmalıyım..

 91. Özlem dedi ki:

  Hocam Merhaba.. Ben iki düşük yaşadım.. İlkinde 6,5 haftalıkken bebeğin kalbi durduğu içindi diğeri de boş gebelikten kürtaj oldum.. Sonrasında genetiğime bakıldı. Raporda şu şekilde diyor: Moleküler genetik analiz raporu: Faktör V Leiden G1691A Mutasyonu: Mutasyon saptanmamıştır. Prothrombin G20210A Mutasyonu: Bir allelde (heretozigot) mutasyon saptanmıştır. Metilentetrahidrofolat Redüktaz(MTHFR) C677T Polimorfizmi: Bir allelde (heterozigot) polimorfizm saptanmıştır. Metilentetrahidrofolat Redüktaz (MTHFR) A1298C Polimorfizmi: Polimorfizm saptanmamıştır. Bu rapor sonucunda hematoloji uzmanına göründüm, kan testleri yapıldı, hem hematoloji doktoru hem de kadın doğum doktoru hamile kalır kalmaz kan sulandırıcı iğne ve coraspin kullanacağımı söylediler.. Ancak endişem şu ki bu durumumdan dolayı hamileliğimi öğreninceye kadar bir sıkıntı yaşama olasılığım var mı? Var ise ne yapabilirim? Şimdiden Coraspin kullanmaya başlayabilirmiyim? Bebek düşünüyoruz belkide hamileyim bilemiyorum.. Çok teşekkürler..

  • admin dedi ki:

   Merhaba Özlem Hanım. Raporunuzda Kan pıhtılaşmasına neden olabilecek bulgular bulunmuş. Bu Kan pıhtılaşması göbek kordonunda meydana geldiğinde bebeğe yeteri kadar oksijen gitmez. Bunun sonucunda da gebelik sonlanmaktadır. Gebeliğin ilk oluşumunda önemli sorunlara neden olmaz ancak gebelik ilerdikçe çok büyük önem kazanır. Adetinizin gecikmesi durumunda hemen gebelik testi yaptırın. Sonucun pozitif çıkması durumunda da hemen doktorunuza durumu bildirin ve gerekli ilaçları kullanmaya başlayın.

   Coraspin’i şimdilerde de kullanabilirsiniz ancak gebelik yoksa boş yere vucudunuza ilaç almış olursunuz.

 92. sumeyye balkan dedi ki:

  Yazmayı unutmusum çift rahim var bende uterus didelfis

 93. sumeyye balkan dedi ki:

  Merhaba ben 2012 yılında agir preeklamsi geçirdiğim için 27 haftalik sezeryanla dogum yaptim bebegim dört gün yaşadı sadece. Tekrar hamile kaldim koraspin kullanmama rağmen gecen ay bebegimin kalp atimi durdu on haftalij düşük yaptim bana doktorlar hic bir tedavi onermedi hamile kaldiginda görüşürüz dedi ben üçüncü gebeligimdede bisey olacak diye cok korkuyorum doktora sordum kan pihtilasmasi testi niye yapmiyosunuz diye iki ve daha fazla bebek kaybi olmasi lazim dedi beni tatmin eden bir cevap degildi Dusugun nedenini bile bilmiyorum simdi ben napmaliyim bebek istiyorum fakat ayni olumsuzluk olacak diye korkuyorum bana yol gosteririmisiniz napmaliyim cok tesekkur ederim

  • admin dedi ki:

   Merhaba Sümeyye Hanım. Kan değerlerinizin kontrolü için bebek düşürmeniz gerekir diye birşey söz konusu olamaz. Farklı bir doktora muayene olmanızda yarar Var. Çift Rahim olması fizilsel bir rahatsızlık olduğu için herhangi bir tedavi söz konusu olmamaktadır. Problemli gebelikler yaşamanızın büyük sebebi de bu var olan çift rahimlilikten kaynaklanmaktadır. Gebelik dönemi içinde sürekli kontrol olmanız ve kendinize dikkat etmeniz oldukça önemlidir.

   Ancak kan ölçümü yaptırmak için doktorunuzla tekrardan görüşebilir veya farklı bir doktora muayene olabilirsiniz

 94. zeynep aral dedi ki:

  Merhaba hocam, daha önce 2 kez düşüğüm oldu.
  6 haftalık hamileyim doktorum bana hergün 1 kere
  clexane 4000anti-Xa IU/0.4 ml verdi sizce ilaveten coraaspirn kulanmalimiyim 2. Gebeliğimde sadece coraaspirn kullandım başka bir doktor tarafindan
  Biraktim 1 hafta içerisinde gebelik düşük ile sonuçlandı. Ne yapmalıyım .

  • admin dedi ki:

   Merhaba Zeynep Hanım. 4000anti-Xa ile coraspin benzer etkiler göstermektedir. Ek olarak Coraspin kullanmanıza gerek yok. Kanınıza pıhtılaşma sorunu olduğu için gebeliğiniz düşük ile sonuçlanmış. Bu yüzden kontrol ve ilaç kullanımlarına mutlaka dikkat edin ve aksatmayın.

 95. nurevşan dedi ki:

  Merhaba hocam, ben 5 ay önce plansız bir gebelik sonucu düşük yaşadım. bu düşüğün önemli bir nedeni yoktu, doktor malzemeden çalmışsınız gibi şaka yapmıştı. şimdi isteyerek gebe oldum. şuan 6 hafta 5 günlük gebeyim. yaklaşık 1 aydır bel ve kasık ağrılarım oluyor hatta bu ağrılar baldırlarıma kadar iniyor. dün doktora gittim bebeğin ilk kalp atışlarını duyduk. bana coraspin ve demir hapı verdi. folik asit zaten kullanıyorum. akşam ilaçlarımı tarif edildiği şekilde kullandım, sabah çok açık renkte ve çok az kanamam olduğunu gördüm. devamı gelmedi henüz. Acaba aspirinden mi yok düşük riskim olduğundan mı bu kanama oldu? Ayrıca bel ağrılarım şuan hafifledi. Doktora söyledim hemen düşük önleyici progestan kullanmamı söyledi. günde 3 defa. bu durumda benim durumum hakkında bir yorum yapabilir misiniz? kendimce nasıl bir önlem almalıyım? bu ilaçların hepsini kullanmam gerekiyor mu? bilemiyorum.yardımcı olursanız sevinirim. Ayrıca bu durumda cinsel birleşmenin sakıncası olur mu? korkumdan eşimden uzak duruyorum. Teşekkürler.

  • admin dedi ki:

   Merhabalar Nurevşan Hanım. Kanamanız ile ilgili olarak doktorunuza gidip, keseye baktırmanızda fayda vardır.
   Coraspin : Gebelikte olası kan pıhtılaşmasını engellemek için kullanılmaktadır. Doktorunuz size tavsiye ettiyse kullanmanızda bir zarar yoktur.
   Demir ilaçları : Gebelik döneminde Anne’de besin ihtiyacı artar. Beslenme ile bu ihtiyaç karşılanmadıgı zaman demir ilaçları kullanılmaktadır. Bir çok gebelikte bu ilaçlara ihtiyaç duyulmaktadır.
   Folik Asit : Progestan vb ilaçlar, düşük tehlikesini ortadan kaldırmak için kullanılır. Özellikle gebeliğin ilk aylarında kullanılması önerilir.

   Gebeliğinizin ilk 2-3 ayı içinde sizi yoracak ve zorlayacak herşeyden uzak durun. Bol bol dinlenin. Gebelik döneminde cilsel ilişki ilk 2 ay ve son 2 ay tehlikeli olabilir. Bu dönemler arasında, fazla hareketli olmadığı sürece zararı olmamaktadır.Ancak gebelik kişiye özel oldugu için doktorunuzla bu durumu konuşmanızda fayda vardır.

 96. şükran dedi ki:

  hocam bugün doktora gittim 25 mm kistim bulunuyor bununla ilgili 7-8 yil boyunca Diane-35 isimli ilaci kullandim.3ay once kullanmayi biraktim hamile kalmak istiyorum ancak doktor uzun sure ilaci kullandigim icin yumurtaliklarimin tembel oldugunu soyledi ve folbiol ile coraspin 100mg ilaclarini yazdi.yapilan kan testinde FSH-9.36 LH-13.88 Estradiol-109
  TSH-1.29 T4-0.88 Prolactin-6.82 T3=3.28 Glukoz-102 degerler bu sekilde..baska doktorlar klomen isimli ilaci oneriyolar ama bizim doktorumuz yazmadi yumurtaliklarim tembel oldugu icin faydasi olmaz dedi 6 ay ile 1 yil arasi yumurtaliklar anca kendini toparlayabilir dedi.sizce hamile kalmam icin ne yapmaliyim degerlerim normalmi??

  • admin dedi ki:

   Merhaba Şükran Hanım. ilacı bıraktıktan sonra normal bir şekilde adet olursanız herhangi birşey yapmanıza gerek yok. Klomen Yumurtlamak (Çatlatma tedavisinde) kullanılan bir ilaç. 2 ay boyunca doktorunuzun tavsiyesine uyun. Sonuç almazsanız, Yumurta çatlatma tedavisine başlayabilirsiniz.

 97. Melek dedi ki:

  Merhaba bugün öğrendim 5 hafta 4 günlük hamıleyım doktorum corasprıne başladı bırde vıtamın verdı 1 hafta sonra kalp atışları ıcın gıtcem sizce duyulurmuş bir hafta sonra ve asprın verdıgı ıcın rısk varmıdır

  • admin dedi ki:

   Daha önce bir gebelik yaşadınız mı ? gebelikte ilk 2 ay çok önemli. Bu süreç içinde kendinizi yormayın ve kontrol altında olmaya özen gösterin. Muayeneleri aksatmayın.

 98. sonay dedi ki:

  Tesekkur ediyorum…

 99. sonay dedi ki:

  Merhaba hocam25 yasindayim. iki defa mecburi kurtaj oldum 9. Ve 12 haftalarda.Genetik test yapildi ve Kan pihtilasmasi cikti.yalniz benim ki Mthfr c677t ve mthfr a1298c heterezigot mutasyon cikti.suan tekrar hamileyim 9. Hafta girdim gecen hafta kalp atisini da dinledik.tedavi olarak da 5 mg folic asit ve Ass diye 100 mg bir aspirin kullaniyorum testleri yapan merkez belirledi.34. Hafta sonuna kadar diye.ben cok arastrdim homozigot olanlar yada farkli faktorde olanlar clexane de kullaniyor.uzman israrla bnm ihtiyacim olmadigini aspirin yeterli oldugunu soyledi.ama yine de korkuyorum siz ne dusunuyorsunuz sadece aspirin yeterli midir?bir de bn almanyadayim normal jinekologlar insiyatif kullanmıyor raporda ne yaziyorsa o onun disina cikmiyorlar.Mthfr olduğun da aspirinden ziyade onrmli olan yuksek doz folic asit denildi.fikirlerinize ihtiyacim var şimdiden tesekkur edrim.

  • admin dedi ki:

   Merhaba Sonay Hanım. Homozigot’luk kalıtsal olduğu için ne aşamada olduğu önemlidir. Bu yüzden Sadece aspirin kullanmanız yeterli görülmüş olabilir. Bu sayede kanınızın akışkanlığını arttırarak pıhtı oluşmasını engellemeye neden olur. Folik asit kullanımı ile de hormonal kontrol sağlandığı için düşük riskine karşı önlem alınmış oluyor. 34. haftaya kadar kullanılmasında ki amaç, doğumun yaklaşmasıdır. Doğum esnasında fazla kankaybı olmaması içinde aspirin kullanımı kesilir. ilaçları kullanmayı aksatmayın. ve Sık sık kontrole gidip durumunuzu kontrol edin. Olumsuz bir durum oluşması durumunda gerekli adımlar atılacaktır.
   Mutlu Gebelikler…

 100. Hilal dedi ki:

  Merhabalar yaklaşık 6 ay önce gebe kaldım 8. Haftada bebegimi kaybettim gelişmedigindwn dolayı diye söylendi vakumla kurtaj oldum doktorum patolojode temız cıktıgını 3 ay sonra tekrar gebe kalabılecegimi söyledi ve 32. Haftaya kadar coraspırın kullanıcagımı ve doguma kadarda folık asıtı bırakmamam gerektıgını önerdi ne düşünüyorsunuz…

  • admin dedi ki:

   Doktorunuzun dediklerine mutlaka kulak verin. Coraspin kanınızın akışkan olmasını sağlayarak göbek bağında oluşabilecek herhangi bir pıhtıyı engeller. 32. haftada kesilmesinin sebebi de doğumun yaklaşmasıdır. doğum da kanama olacagı için coraspin kesilir. folik asitte düşük tehlikesini ortadan kaldırmak için kullanmanız gerekiyor.

 101. selime dedi ki:

  Hocam benim iki Düsugum oldu Genel arastirma yapilamadi şimdi hamile kalmak istiyorum hiç çocuğum yok Düşuklrmin üstünden onbeş ay geçti üç ay önceden folikasit kullanmaya başladım daha önce bi doktor muayene etmeden d u s uklerimin kan pihtisindan dolayi olduğunu söyledi ve coraspin 100 mg kullanmamı önerdi şimdi de kullanmalı miyim henüz hamile Değilim

  • admin dedi ki:

   Evet kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak hamile kalmaya karar vermeden önce muayene olup buna hazır olup olmadıgınızı görün. Herşey yolunda ise hamile kalmayı düşünebilirsiniz ve gebelik boyunca kontrol altında kalarak ilaçları kullanabilirsiniz. ( Lütfen bütün yorumlara göz atın, hepsinde ayrı bir bilgi bulunmakta)

   • Cyn dedi ki:

    Şimdi ilk konu mini buzul e7ağından bahsediliyor.İkinci konu ise; İngiliz farmulorında yine konusulan durum şu: NAO negatif olacak ve soguk bize akacak ard arda 4. soguk kış gelecek diyorlar. Şimdi mini buzul e7ağı olursa kuzeybatı avrupanın cok daha fazla etkilenecegi aşikar cunku gecmişte bf6yle olmuş. O zaman İngiltere ile bizim aramızda ters orantı olduguna gore , o zaman boyle bır durum soz konusu olursa, bize etkisi ılık kışlar olarak mı degerlendırmelıyız yoksa butun avrupa mı aynı anda soguktan etkılenır? Bi rde bu kış ie7in İngiltere soguk kış bekliyorsa o zaman bu beklenti cıkarsa bız de tam ters orantı ile yine kar yagamayan ama nıspeten soguk bir kış mı bizi bekliyor? Dostlar ve ustad yorumlarsa sevınırım.

 102. ayse dedi ki:

  merhaba geçen sene bir düşük yaşadım bu sebeple ikinci hamileliğimde coraspirin kullanıyorum.. 33+5 teyim.. 34. hafta kesicez dedi doktorum.. bir sıkıntı olmaz değil mi bebeğimde.. bugün itibariyle sonuncuyu içtim.. son 2 gün içmicem..

  • admin dedi ki:

   Coraspin kanınızın sulanmasını sağlamak için kullanmaktadır. Doğumunuz yaklaştığı için doktorunuz ilacınızı kesmiş olabilir. ( Doğum anında Kanama olacağı için Coraspin kesilmezse daha çok Kan kaybedersiniz). Ancak mutlaka kontrolleri sıkılaştırmanız da fayda var. Doktorunuzun dedikleri dışında birşey yapmayın. Mutlu doğumlar şimdiden.

 103. sibel babacan dedi ki:

  Hocam merhaba.6 gebelik kaybım var.Genetik tanıda kan pıhtılaşması çıktı.Biz aynı şeyleri yaşamamak adına gebe kalmadan çnce tedaviye başladık.Doktorum corasprin(32.haftaya kadar)-b12-folibol-clexan 0,6 hergece eenjekte olmak üzere verdi.Fakat şuan 9 hafta 4 günlük gebeyim.2 gün önce şiddetli kanamam oldu pıhtı düşürdüm ve 1 gece hastanede yattım.Öncesindede lekelenmelerim hergün oluyordu.Devlet hastanesindeki dr.da corasprini kesmemi artık kullanmamaı söyledi.Gerekçe belirtilmedi.Acaba niçin kesilmiş olabilir asprin bugün yutmadım korkuyorum….

  • admin dedi ki:

   Merhabalar Sibel hanım. Coraspin bildiğiniz üzere kanın akışkan olmasını sağlamak ( Kanı sulandırmak) için kullanılıyor. Doktorunuzun an itibariyle ilaç kullanımını kesmesi bebeğinizden çok sizin sağlığınızla da ilgisi olabilir. Kanamalar yaşadığınız da ve kanamanın oldugu yerin pıhtılaşmaması sizde kan kaybını arttırabilir. Bu yüzden böyle bir karar vermiş olabilir. Ancak daha sonra tekrar size kullanılması konusunda tavsiyede bulunabilir. Bu tür durumlarda önemli olan tahlillerde sonuçlarınızın nasıl olduğudur. Gebelikte gereksiz ilaç kullanımı da zararlıdır. Sürekli kontrole gitmeyi ve doktorunuzun söyledikleri konusunda ihmallere yer vermeyiniz. Tavsiyelerini uyunuz. Geçmiş olsun

 104. yeliz dedi ki:

  meraba hocam 26 yaşındayım çoğaltma iğnesi ile hamile kaldım. üçüz gebelikti. 9. haftasında bebeklerden birinin kalbi durdu doktorum coraspirin ve progestan 200 ml verdi progestanı fitil gibi vajina dan kullanıyorum. kalbi duran bebeğin diğerlerinin gelişimine ve bana bi zararı olurmu coraspirine biraz terettütlü başladım. korkuyorum bi zarar verecek diye yanı sıra decavit kullanıyorum gebelikte yapılan tüm kan testlerim ve idrar testlerimde normal çıktı. şimdiden teşekkür ederim..

  • admin dedi ki:

   Kulandığınız ilaçlar hemen hemen her gebenin kullandığı ilaçlardır. Korkmanıza gerek yoktur. Kalbi duran bebeğiniz ile ilgili olarak buradan birşey söylemek doğru olmaz ancak doktorunuzun durumunuzu kontrol altına aldığı izlenimi verdiniz bana.
   Coraspin gebelikte özellikle kanın pıhtılaşmasını engellemek için kullanılır. Yapılan tahlilerde de bir sorun çıkmaması sevindirici bir haber. Herşey yolunda gözüküyor. Bu yüzden doktorunuzun tavsiyelerinin dışına çıkmayın. Mutlu Gebelikler. iyi günler

 105. nazlı dedi ki:

  hocam merhaba. 19. hafta ıtıbarı ile coraspıne basladım. bende toksolazma çıktı. değeri hep 0.72 idi. hiç değişmedi. doktorum artık geçerliliğini yitirdiğini söyledi. su an 26. haftadayım. ilerde coraspını kesip ığne olabılrsın dedı. erken doğum da olabılır dedı. su an kafam karmakarışık. tansıyonum etkılenırse erken alabılırız bebeği dedı. ne yapmalıyım?

  • admin dedi ki:

   Erken doğum ihtimali varsa hormonlar ile ilgili tedavi gerekebilir. Zaten doktorunuzun bahsettiği iğnede büyük olasılıkla bunun içindir. Tansiyon ile ilgili şu ana kadar herhangi bir rahatsızlığınız söz konusu olmadıysa korkmanızı gerektirecek bir durum yok. Bebeğiniz kadar sizinde sağlık durumunuz önemli olduğu için gerektiğinde erken doğum yaptırılması gayet normaldir. Bu yüzden kesinlikle doktorunuzun tavsiyesi dışına çıkmayın. Ancak bir karar alacağınız zaman başka bir doktora da muayene olmanızda fayda vardır.

 106. Özge dedi ki:

  Merhaba . Gebeliğimin daha başındayım. 6. Haftam. Iki gün önce doktorum coraspirin ve folbiol yazdi. Lakin annem ikisini de kullanmami istemiyor. Çok gerekli ise folik asiti kullanmaliymisim ama coraspirine kesinlikle hayır diyor. 2 düşük yaptım. Çok kısa gebeliklerdi. Lafin kisasi iki hapida kullanayim mi yoksa kullanmiyim mi ? Simdiden teşekkür ederim.

  • admin dedi ki:

   Doktorunuz size yazmışsa mutlakka kullanın. Coraspin Kan pıhtılaşmasını engeller. Bazı gebeliklerde Kan kıvamının yoğun olması veya göbek kordonunda oluşabilecek herhangi bir pıhtıdan dolayı bebeğe oksijen ve besin gitmez. Oksijen ve besin gitmediğinde de bebeğinizi kaybetme tehlikesi yaşarsınız. Folbiol ise Folik asit içermektedir. Bu sayede gebelik dönemi boyunca salgılanması gereken hormonların kontrolü sağlanır. Kesinlikle doktorunuzun dediklerine uyun.

 107. selin dedi ki:

  mrb hocam ben 3 ay önce düşük yaptım.İlk gebeliğim ve ilk düşüğüm.Doktor testler yaptırdı ve test sonucunda antitrombin-3 80-120 olması gerekirken 24 çıktı.Doktor coraspin kullanmam gerektiğini söyledi.Bu ilaç günde kaç kez ve yutularak mı yoksa emilerekmi alınır hocam?

  • admin dedi ki:

   Doktorunuz size bir kullanım belirtmedşyse gunde 1 adet tok karna içilmektedir. Coraspin Kanın sulanmasını sağlamaktadır.

 108. gbashan dedi ki:

  Merhaba hocam,Gebeliğin 22.haftasındayız 14.haftadan beri coraspirin kullanıyorum.Kan akımındaki yavaşlıktan dolayı bebeğimiz şuan 1 hafta geriden geliyor coraspirin bu gibi durumlarda fayda gösteriyor mu?

  • admin dedi ki:

   Merhabalar.
   Coraspin Kan pihtılaşmasından dolayı oluşan risklerin ortadan kaldırılması amacı ile kullanılmaktadır. Doktorunuzun Size bu ilacı önermesinin de temel sebebi budur. ilacınızı düzenli olarak doktor kontrolunde kullanmaya devam edin. Kesinlikle ilaç kullanımını terk etmeyiniz.

   Hamilelikte Coraspin tam olarak bu rahatsızlıkta kullanılmaktadır. Büyük faydasını görürsünüz. Bunun yanında mutlaka doktor kontrollerinizi düzenli olarak yaptırın.

 109. asd dedi ki:

  Mrb, hocam ben 22 yasnda genc kizim 3 haftadr adet grmuyorum gecikme yasadm hc bu ksdr olmazdi coraspin icsem adet grmeme yardmci olr mu ? Doktrdan randevu aldm fakat daha 10 gun var gtmeme.kizlik bozlmadn uzerine bosalirsa hamile kalinir mi ?

  • admin dedi ki:

   Coraspinin adet olma üstüne hiç bir etkisi yoktur. Coraspin kanın sulanması için ve kalp basıncını kontrol altında tutmak için kullanılmaktadır. Boşalma konusuyla ilgili ise bakire olsanız bile vajina içine sperm girmesi, durumunda gebelik yaşanması muhtemeldir.

   • asena dedi ki:

    Hocam peki bir sorum dha olacak bosalma sirasinda ayaktaydik once ic camasrma ordanda vajinama geldi direk tenime degdimi degmedemi anlamadadm.3 gundr tarlusal iciyordm bugn adet grdm ynede risk altindamiyim. Birde adet grdgum icin tarlusali kesmelimiyim devammi etmeliyim ?? Tesekrler

    • admin dedi ki:

     Adet olduysanız sorun yoktur. Tarlusal adet söktürme amaçlı kullanılıyor. Adet olduysanız kullanımı kesebilirsiniz

     • asena dedi ki:

      Cok tesekkur ederim.tarlusal tablet Hamile ikende kanama yapabilir diye bir yazi okumustumda o yuzden tereddutte kaldim. Tekrar tesekkur ederim saglikli gunler.

 110. gülşen dedi ki:

  iyi günler ben 10 haftalık gebeyim. ilk hamileliğim sorunsuzdu. hiçbir hastalığım yok 34 yaşındayım ve 2. hamileliğim. inr:1.22 ptz:15.1 çıktı. bu durumda coraspin kullanmam gerekir mi.

  • admin dedi ki:

   Bunun en doğru cevabını muayene olacağınız doktor verebilir. Coraspin tek bir duruma bağlı olarak kullanılmamaktadır. Bunun için doktorunuz hem sizin durumunuzu hemde bebeğinizin durumunu göz önünde bulundurması gerekir.
   PTZ normal değerleri 10-14 arasıdır. 19-20 civarı ve üstü Kritik değer olarak görülmektedir.

 111. aynike dedi ki:

  Merhaba. 11 kasımda tüp bebek transferim oldu. Ikiz gebelikti. 8. Haftaya kadar herşey normal gidiyordu. Kanamam olduğundan coraspini kestik. Fakat birinin kalp atışı bozulunca tekrar baslandi. Dünkü kontrolünde 1 hafta önce kalp atisinin durduğunu öğrendik sağlıklı bebek 10 haftalik. Transfer istanbulda oldu. Ordaki doktorum ilaca devam etmeye gerek yok diyor buradaki 9. Aya kadar karından iğne olacaksın diyor. Kalan bebeğin zararı olur mu. Lütfen yardım edin.

  • admin dedi ki:

   Durumunuz çok özel olduğu için Sürekli kontrol ve muayene edilmeden birşey söylenmez. Sizin için önemli olan şu anki doktorunuzun söylediğidir. Çünkü tüp bebek tedavinizi şu an o yürütmekte ve muayenesini şu anki doktorunuz yapmaktadır. Bebeğinizin gelişimini sürekli kontrol altında tutmalı ve herhangi bir olumsuz duruma karşı gerekli tedbirleri zaten doktorunuz alacaktır. Sizin yapmanız gereken doktorunuzun tavsiyesine uymaktadır. Sağlıklı bir bebek ile mutlu annelikler şimdiden.

 112. balık dedi ki:

  hocam iyi günler..bebeğimizi 3 aylıkken kan pıhtılaşmasından dolayı kaybettik..eşimin plt değeri 642 cıktı..şuan coraspin 100 kullanıyoruz..hamileliktede hergün clexane kulanacaz dediler..2 ay sonra gebelik düsünüyoruz..sizce yapmamız gereken birşey varmı? şimdiden teşekkürler

  • admin dedi ki:

   Sizin yapmanız gereken ilk iş eşinizi sürekli kontrol altında tutmak. Yani doktor tarafından sürekli izlenmeli. PLT değerinin yüksek olması kanın pıhtılaşmasını sebep oluyor. Unutmayın ki gebelikten etkilenen sadece bebek değildir. Anne adayı da aynı oranda etkilenmektedir. Gebelik düşünüyorsanız bunu yamadan önce eşinizin tahlilleri, kontrolleri yapılmalı. Doktorunuz gebelik açısından sorun yaratacak bir şey olmadığını söyledikten sonra bebek düşünün. Aynı şekilde gebelik oluştuktan sonra da mutlaka doktor kontrolü şart.
   Sorunsuz bir gebelik geçirmeniz dileğiyle iyi günler.

 113. hilal dedi ki:

  mrh hocam iki düşükden sonra doktorum coraspin ve folbıo verdı ve 5aydır kullanıyorum gebelık olmadı bu ılaclardan olabılır mı….sımdıden tesekkurler

  • admin dedi ki:

   Durumunuzun kullandığınız ilaçlar ile bir alakası yok. Folbiol veya Folic Plus düşük yapma ihtimali olan Hamilelerde bu ihtimali minimize etmek için kullanılmaktadır. Gebe kalma konusunda en ideal zamanı gittiğiniz kadın doğum uzmanından ögrenebilirsiniz. Ayrıca size tavsiye olarak eşinizin sperm testi yapmasını isteyin. Bu arada Doğum Kontrol yöntemlerinden herhangi birini Kullanıyor musunuz ? Geçmiş olsun Şimdiden

 114. Anne Adayı dedi ki:

  Merhabalar Hocam. 26 Haftalık hamileyim. Hamileliğimin 14cü haftasından beri coraspin kullanıyorum. Benim bu hapı ne zamana kadar kullanmam gerekiyor acaba. Çünkü çevremde ki insanlar hamilelikte ilaç kullanmanın da sakıncalı olduğunu söylüyor. Bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim. sağolun hocam iyi günler şimdiden.

  • admin dedi ki:

   Öncelikle merhabalar. Yorum yazma cesareti gösterdiğiniz teşekkür ediyorum.
   Hamilelikte coraspin kullanılmasında ki amaç kan dolaşımının düzenli olmasını sağlamaktır. Hamilelikte coraspin kullanımı doktorunuz tarafından zamanı geldiğinde sonlandırılacaktır. Bu yüzden doktorunuz size aksi bir şey söylemedikçe coraspini kullanmaya devam edin. Büyük olasılıkla düşük tehlikesi yaşadığınız için doktorunuz bunu uygun görmüş.
   Coraspin hamilelikte ne zaman kadar kullanılır derseniz bu bazen doğuma kadar gidebiliyor. Gebelikte ilaç kullanımı elbette iyidir. Sadece gebelikte değil herhangi bir insanın da gereksiz yere ilaç kullanması doğru değildir. Ancak sizin için gerekli görüldüğü için doktor tarafından kullanmanız gerektiği söylenmiş. Mutlu Anne’likler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir