4 Mayıs 2020

Gebelikte Cinsel ilişki Ne zaman Tehlikeli olur

Hamilelikte cinsel ilişki sanıldığı gibi tehlikeli bir durum değildir. Özellikle sağlıklı bir gebelik geçiriyorsanız, cinsel ilişki normal rutininde devam edebilir.

Bazı durumlarda doğumu gecikmiş çiftlere cinsel ilişki dahi önerilebiliyor. Doğum zamanı gelmiş kadınlarda yaşanan bu ilişki neticesinde salgılanan hormonlar ve yaşanan kas kasılmaları, doğumu normal şekilde başlatabiliyor. Ancak bu, erken doğum olabilir anlamına gelmez.

hamilelikte-cinsellik-tehlikeli-miYapılan bazı araştırmalar sonucunda, 30 haftalık gebelikte, cinsel ilişki yaşanmasının bebeğe herhangi bir etkisi olmadığı gözlemlenmiştir. Yani ilişki yaşarsam düşük olur korkusunu yaşamanıza gerek yoktur (Sağlıklı gebeliğiniz var ise..)

Hamilelikte cinsel ilişki Tehlikeli mi?

Hamilelikte Cinsel ilişkinin herhangi bir tehlikesi bulunmamaktadır. Hamilelik sürecinde herhangi bir sorunla karşılaşmıyorsanız ilişki yaşamanızda da herhangi bir sorun çıkmayacaktır. Hamileliğinizin ilişki için risk oluşturup oluşturmadığını, gebelik süresince sizi takip edecek olan doktorunuza danışabilirsiniz..

Hamilelikte ilişkinin Riskli oldugu Durumlar

gebelikte-iliski-bebege-zararli-miHamilelik sürecinde herhangi bir sağlık sorunları yaşıyorsanız, sizin için ilişki riskli olabilir. Özellikle daha önce ki gebelikleri düşük ile sonuçlanmış kişilerin daha dikkatli ve özverili olması gerekiyor. Hamilelikte ilişkinin tehlikeli olduğu durumlar ;

 • Düşük riski taşıyan anne adayları. Düşük tehlikesine karşı herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, cinsellik sizin için riskli olabilir.
 • Erken doğum riski. Doktorunuz tarafından belirlenen tarih erken doğuma işaret ediyorsa, hamilelikte ilişkiden kaçınmalısınız.
 • Kanama. Herhangi bir sebepten ötürü aralıklarla da olsa kanama yaşamışsanız, ilişki için tehlikeli gruptasınız.

Yukarıda yer alan sorunlardan herhangi biri sizde bulunmuyor ve sağlıklı gebelik yaşıyorsanız, cinsel ilişki hamilelikte dahi normal rutininde devam edebilir.

İlişkinin tehlikeli olmaması, sizi tamamen özgür kılmaz. Hamilelik süresince ilişki yaşayabilirsiniz ancak buna uygun pozisyonlarda bunu yaşamalısınız.

Hamilelik süresinde, çiftler bebeğe baskı olmayacak pozisyonlarda birlikte olmalı, cinsellik sırasında eşi hamile olan erkek daha yumuşak davranmalıdır.

Bu kurallara bağlı kalınarak, hamileliğin hangi ayı olduğuna bakılmaksızın cinsel yaşam devam edebilir. Ancak eğer hamilelikte sorun varsa cinsellik ertelenmelidir.

hamilelikte ilişkiye girmek bebeğe zarar verirmi gebelikte ilişki bebeğe zarar verirmi hamilelikte cima hamilelikte ilişkiye girmenin zararları hamilelikte ne zaman ilişkiye girilir  hamilelikte cinsel ilişki ne zaman tehlikelidir

You may also like...

2 Responses

 1. serpil dedi ki:

  Kaçınçı ay’a kadar ilişkiye girile bilir hamilelikte

  • admin dedi ki:

   Gebeliğin her anında ilişki yaşanabilir. biz ilk 2 ay ve 7. aydan sonrasını tavsiye etmiyoruz. Ancak gebeliğinizde herhangi bir anormal durum yaşanması durumunda ilişkiye girmemeniz önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir