Gebelikte cinsel ilişki risklimi hamilelikte cinsel ilişki tehlikeli mi bebege zarar verir mi

Gebelik Döneminde Cinsel ilişki Tehlikeli mi ?

Gebelik döneminde pek Çok çift cinselliği tamamen bir kenara bırakıyor. Ancak durumun böyle olması gerekmiyor. Gebelik dönemi boyunca seks yapmanın sakıncalı olduğunu düşünen çiftlere Yeditepe Üniversitesi Hastanesinden Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu bilgi veriyor.

Kadının gebe kalmasıyla birlikte hem anne adayının hemde baba adayının cinsel ve günlük hayatında büyük değişimler olur. Bebeğin konforu için kendi hayatlarından büyük fedakarlıklar yaparlar. Bu fedakarlıkların içinde seks hayatıda bulunmaktadır. Genel olarak çiftler gebelik süresince ilişki yaşamamakta hatta öyle ki bir şey olur korkusuyla yatağın iki ucunda dahi uyumaktadırlar.

hamilelikte ilişki bebeğe zarar verirmi hamilelikte seks bebeğe zarar verir mi hamilelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verir miGebelik süresince annenin ihtiyaç duyduğu desteği bir şey olur korkusuyla kimseden alamamakta ve gebelik olması gerekenden daha çetin geçebilmektedir. Doktorlar Bu durumun aslında böyle olmaması gerektiğini, korkularını bir kenara bırakarak çiftlerin birbirine destek olmasını gerektiğini söylemektedirler.

Hamilelikte Döneminde Seks

Cinsellik,canlılığın temel ihtiyacı veya varlığın isteğine bağlı değildir. Tamamen içgüdüsel bir dürtüdür.  Bir çok ülkede cinsellik için bu durumun tersi düşünülmektedir ve çiftler gebelik döneminde birbirlerinden uzak kalmaktadır. Öyle ki anne ve baba adayı bu durumu doktora danışma gereğini bile duymaz. Normal fizyolojik bir gebelik dönemi geçiren anne adaylarının gebeliğinin son ayına kadar cinsel yaşantıda kısıtlamayı gerektirecek herhangi bir durum söz konusu değildir. Ancak son haftalarda, sperm de bulunan prostoglandin isimli maddenin, uterus kaslarında kasılmaya yol açıp erken doğuma neden olma ihtimalinden cinsel ilişki önerilmemektedir.

Hamilelikte Cinsel ilişkinin Tehlikeli Olduğu Durumlar

Gebelikte cinsel ilişki risklimi hamilelikte cinsel ilişki tehlikeli mi bebege zarar verir miHamilelikte Cinsel ilişki, genel olarak herhangi bir risk oluşturmasa da, bazı özel durumlarda ve kişilerde tehlikeli olabiliyor.
HAMİLELİKTE CİNSEL İLİŞKİ’nin Tehlikeli olduğu Durumlar

 • Daha önceden Düşük Yapmış Olmak : Daha önceden düşük yapmış anne adayları için gebeliğin ilk aylarında cinsel ilişki (seks) tehlikeli olabilir. Bu nedenle durumunuz stabil bir hal alıncaya kadar cinsellik yaşamamanız sağlığınız açısından önemlidir.
 • Hamilelikte Kanama Yaşayan : Hamilelik süresi içerisinde herhangi bir vajinal kanama yaşayan anne adaylarının cinsel ilişki yaşaması risklidir. Bu kişilerin ilişkiden uzak durması gerekmektedir.
 • Enfeksiyon Riski Taşıyanlar : Kadın yada erkek fark etmeksizin herhangi birinde genital enfeksiyon söz konusu ise, cinsel ilişki risk taşır ve tehlikeli olabilir. Bu durum tedavi edilip, enfeksiyon geçtikten sonra ilişki yaşanabilir.
 • Plasenta Previa’nın Konumu : Çocuğun eşi olarakda bilinen Plasenta previa’nın doğum kanalında ön tarafa gelmesi cinsel ilişki sırasında tehlike oluşturur. Bu durum kanama riski taşıdığı için gebelikte Cinsel ilişki yaşanmamalıdır.

Yukarıda yer alan bilgilerden farklı olarak, özel sebebiniz varsa mutlaka doktora danışmanız gerekir. Her gebelik süreci kendisine özeldir ve bu süreçte hormonların etkisi çok fazladır. Hamilelik süresi boyunca sizin tahlil ve takibinizi yapan doktorunuz, ilişkinin risk oluşturup oluşturmadığı konusunda size en net bilgiyi verecek olan kişidir. Bu tür konuları doktorunuzla konuşmaktan çekinmeyiniz.

hamilelikte cinsel ilişki tehlikelimi  hamilelikte cinsel ilişki ne zamana kadar tehlikeli değil gebelikte cinsel iliski tehlikeli midir  gebelik ihtimalinde cinsel ilişki tehlikeli

“Gebelik Döneminde Cinsel ilişki Tehlikeli mi ?” hakkında 4 yorum

 1. Merhaba, ben su an gebe degılım ama sıkıntımı paylasabılecegım baska uygun bır baslık goremedım. Ben bundan 3 hafta once esımle olan bır cınsel bırlesme sırasında ve sonrasında benı tum gun etkıleyecek bır rahatsızlık yasadım. 4 yıllık evlıyım bır dogum yaptım. Cınsel ılıskı sırasında bır kasılma ve agrı basladı. Agrı oldugu halde esımı yarıda bırakmak ıstemedım bısey demeden devam edıldı. Ilıskı bıttıkten sonra agrı va kasılma benı aglatacak kadar devam ettı. Vucudumda bır tıtreme basladı. Guc bela kendımı banyoya attım. Sıcak su rahatlatır dıye. O anda da bırden vucudum agırlastı halsızlestım mıde bulantısı ıle bırlıkte ıstıfra ettım. Gun boyu agrıyı cektım. Uzanıp dınlenırsem gecer sandım ama daha sonra ayakta ev ıcınde yuruyus yaparak rahatladıgımı hıssettım. Bunu boylelıkle gecırdık. Bunu kucuk caplı anlık olarak yasıyordum ama bu defa tum gun surdu ve benı korkuttu. Buna ne neden olmustur? Korkmamı gerekyıren buyuk bır sıkıntı olabılır mı?

  1. Merhabalar. ilişki sırasında yaşadığınız ağrı Vajinal bir ağrımıydı ?. Bu şekilde bir kasılma , kaslarınızın aşırı bir şekilde gerilmesine neden olmuş olabilir. Her ilişki sırasında bu veya buna benzer kasılmalar yaşıyorsanız sebebi Vajinismus olabilir. Bunun için Psikolojik destek almanız gerekebilir.

   1. Agrı Vajınal degıldı. Kasıklarımda ıc kısımlarda cıddı bır kramp seklındeydı. 4 yıllık evlıyım ve son bır yılda ara ara oluyor bu. Yınede vajınısmus olabılır mı?

    1. Elbette olabilir. Vajinismus Vajina kuruluğudur. Sizin yaşadığınız bu durum psikolojik nedenlerden dolayı da olabilir. Muayene olmanızda fay var. Geçmiş olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir