Gebelik Döneminde Beslenme Şekli Nasıl Olmalıdır

Gebeliğin başlamasıyla birlikte annenin vitamin ve protein ihtiyacı normal zamanlara oranla çok daha artmaktadır. Gebelik Döneminde beslenme Yetersiz ve dengesiz olduğunda anne adayı bebeği için gerekli besinleri karşılayamaz . Bu durum sonucunda bebeğin gelişiminde olumsuz bir takım durumlar meydana gelebilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşmamak Gebelik dönemindeki bir anne adayının yeteri ve dengeli beslenmesi gerekmektedir. Gündelik beslenmenin yanında destek olması amacıyla bol bol sebze ve meyve tüketilmesine özen gösterilmelidir.Gebelik süresince vücuda alınan demir, tuz, iyot ve vitaminlere dikkat edilmelidir. Süt ve süt ürünlerinin kalsiyumu karşılamakta yetersiz kaldığı durumlarda ek besinlerle bu eksiklik giderilmelidir.

gebelik döneminde beslenme, hamilelikte beslenme
Gebelik Döneminde Beslenme

Alyuvarların ( Kan ) oluşmasında demir önemli bir etkendir. Bebeklerde görülen aneminin (Kansızlık) temel sebebi annenin Gebelik dönemi boyunca demir yetersizliği yaşamasından kaynaklanmaktadır. Gebelik dönemindeki anneler bü yüzden demir oranı yüksek besinler tüketmeli, eğer besinlerinde yetersiz kaldığı bir durum varsa doktor kontrolünde demir eksikliği ilaçları ile vucuttaki demir eksikliği giderilmelidir. Vücuda alınan iyot da oldukça önemlidir. İyot eksikliği hem annenin hem de bebeğin troid bezlerinde olumsuzlukların oluşmasına yol açabilir.

Gebelik döneminde anne adayının protein ihtiyacı maksimum düzeydedir. Bu yüzden et ve et ürünleri, tavuk, balık , yumurta gibi protein bakımından zengin besinler bol bol tüketilmelidir. Yağ oranı peynir, krema gibi ürünlerden karşılanabilir. Ancak yağ ve yağlı ürünler çok kilo aldırdığından dolayı fazla tüketmemeye gayret edilmelidir. Baklagiller, ekmek ve şeker enerji sağlamak için gerekli gıdalardır.

Gebelik döneminde yağlı , kızartılan ve Hazır gıdalardan uzak durulmalıdır. Mümkün olduğunca doğal beslenmekte fayda vardır.
Ayrıca Gebelikte A ve d vitami ihtiyacını karşılamak için balık yağı tüketilebilir..

Gebelik döneminde sigara ve alkol, hem annenin hemde bebeğin sağlığını etkilediği için özellikle bu dönemde uzak durulmalıdır. Gebelik döneminde Kullanılan sigara bebeğin normal kilonun altında doğmasına sebep olmaktadır. Bu durum aynı zamanda bebeğin zihinsel gelişimi de etkilemektedir. Aşırı olmaksızın Çay ve Kahve tüketilebilir. Bu içecekler abartılmadığı sürece herhangi bir zararı olmaz.
Gebelikle beraber başlayan mide bulantılarını az ama sık beslenerek atlatabilirisiniz. Gebelik döneminde ilaç kullanımı sakıncalı olduğu için herhangi bir bulantı ilacı kullanmayınız. Ayrıca hem kilo artışını engellemek hemde doğumunun daha kolay olmasını sağlamak için Gebelik süresince yürüyüş yapın. Gebelik döneminde salgılanan hormonlardan dolayı oluşabilecek stresten uzak kalmak adına da yürüyüş yapabilirsiniz. ( Kendinizi Yormamak Şartıyla )

gebelik dönemi boyunca beslenme şekilleri gebelikte donem donem beslenme sekli unlulerin gebelikte beslenme sekilleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*