8 Mayıs 2020

Hamilelik Döneminde Beslenme Nasıl Olmalıdır

Gebeliğin başlamasıyla birlikte annenin vitamin ve protein ihtiyacı normal zamanlara oranla çok daha fazla artmaktadır. Hamilelikte Yetersiz ve dengesiz olduğunda anne adayı bebeği için gerekli besinleri karşılayamaz . Bu durum sonucunda bebeğin gelişiminde olumsuz bir takım durumlar meydana gelebilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için Gebelik dönemindeki bir anne adayının yeteri ve dengeli beslenmesi gerekmektedir.

Hamilelikte Doğru Beslenme Nasıl Olmalı ?

gebelikte hamilelikte belenme nasıl olmalı faydalı yiyecekler neler yemeli hamilelikte yiyecekler yemeklerGebelik süresince hem sizin hemde bebeğinizin sağlığı için yediğiniz şeyler çok önemlidir. Sağlıklı bir hamilelik ve bebek için, hamilelik boyunca zaman zaman besin takviyesine ihtiyaç duyabilirsiniz. 2 kişilik beslenmenizi gerektiren bu dönemde, sağlıklı kalmak ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için aşağıda yer alan önerilere dikkat etmeniz gerekir;

HAMİLELİKTE BESLENME NASIL OLMALI

  • Meyve ve Sebze Tüketin : Gündelik beslenmenin yanında destek olması amacıyla bol bol sebze ve meyve tüketilmesine özen gösterilmelidir. Gebelik süresince vücuda alınan demir, tuz, iyot ve vitaminlere dikkat edilmelidir. Süt ve süt ürünlerinin kalsiyumu karşılamakta yetersiz kaldığı durumlarda ek besinlerle bu eksiklik giderilmelidir.
  • Demir Bakımından Zengin Gıdalarla Beslenin : Alyuvarların ( Kan ) oluşmasında demir önemli bir etkendir. Bebeklerde görülen aneminin (Kansızlık) temel sebebi annenin Gebelik dönemi boyunca demir yetersizliği yaşamasındandır. Gebelik dönemindeki anneler bu yüzden demir oranı yüksek besinler tüketmeli, eğer besinlerinde yetersiz kaldığı bir durum varsa doktor kontrolünde demir eksikliği ilaçları ile vucuttaki demir eksikliği giderilmelidir.
  • İyot Miktarına Önem Verin : Vücuda alınan iyot da oldukça önemlidir. İyot eksikliği hem annenin hem de bebeğin troid bezlerinde olumsuzlukların oluşmasına yol açabilir.
  • Protein Ağırlıklı Beslenin : Gebelik döneminde anne adayının protein ihtiyacı maksimum düzeydedir. Bu yüzden et ve et ürünleri, tavuk, balık , yumurta gibi protein bakımından zengin besinler bol bol tüketilmelidir. Yağ oranı peynir, krema gibi ürünlerden karşılanabilir. Ancak yağ ve yağlı ürünler çok kilo aldırdığından dolayı fazla tüketmemeye gayret edilmelidir. Baklagiller, ekmek ve şeker enerji sağlamak için gerekli gıdalardır.

Hamilelikte Beslenme : Kaçınmanız Gereken Durumlar

hamilelikte ne yememeli, hamiilelikte zararlı yiyecekler, hamilelikte bebeğe zarar veren şeylerHamilelik süresince almanız gereken besinler kadar uzak durmanız gereken şeylerde önemlidir. Özellikle bebek açısından ciddi sağlık sorunlarına neden olan Alkol, Sigara vb maddelerin tüketilmesi, riskli bir hamilelik süreci geçirmenizi ve bebeğinizin kalıcı sağlık sorunlarına maruz kalmasına neden olabilir.

HAMİLELİKTE UZAK DURULMASI GEREKEN ETMENLER

  • Gebelik döneminde yağlı , kızartılan ve Hazır gıdalardan uzak durulmalıdır. Mümkün olduğunca doğal beslenmekte fayda vardır.
    Ayrıca Gebelikte A ve d vitami ihtiyacını karşılamak için balık yağı tüketilebilir.
  • Gebelik öneminde sigara ve alkol, hem annenin hemde bebeğin sağlığını etkilediği için özellikle bu dönemde uzak durulmalıdır. Gebelik döneminde Kullanılan sigara bebeğin normal kilonun altında doğmasına sebep olmaktadır. Bu durum aynı zamanda bebeğin zihinsel gelişimi de etkilemektedir. Aşırı olmaksızın Çay ve Kahve tüketilebilir. Bu içecekler abartılmadığı sürece herhangi bir zararı olmaz.
  • Gebelikle beraber başlayan mide bulantılarını az ama sık beslenerek atlatabilirisiniz. Gebelik döneminde ilaç kullanımı sakıncalı olduğu için herhangi bir bulantı ilacı kullanmayınız. Ayrıca hem kilo artışını engellemek hemde doğumunun daha kolay olmasını sağlamak için Gebelik süresince yürüyüş yapın. Gebelik döneminde salgılanan hormonlardan dolayı oluşabilecek stresten uzak kalmak adına da yürüyüş yapabilirsiniz. ( Kendinizi Yormamak Şartıyla )

Yukarıda yer alan önerileri göz önünde bulundurduğunuz bir gebelik süreci geçirdiğinizde, beslenme anlamında hem hamilelik sürecinin hemde bebeğinizin sağlıklı olmaması için bir sebep olmayacaktır. Hamilelik süreci ve bebek sağlık durumunda genetik yapının da önemli bir yeri olduğunu unutmayın. Doktorunuza danışmadan, kendi başınıza hareket etmeyin. Mutlu Annelikler..

gebelik dönemi boyunca beslenme şekilleri gebelikte donem donem beslenme sekli unlulerin gebelikte beslenme sekilleri

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir