22 Nisan 2020

Gebelik Belirtileri Nelerdir ? Hamilelik

Normal Zamanlarda düzenli ve sağlıklı bir şekilde adet olan kadınların cinsel ilişkiden sonra adet görememe veya adet gecikmesi gebelik belirtisi olabilir. Ancak her gecikme gebelik belirtisi değildir. Mevsimsel hava değişimlerinde de adet gecikmesi görülebilir.
Âdet gecikmelerinde hava sıcaklıklarında değişim,seyahat, yaşam tarzında değişiklikler ve psikolojik sebeplerde rol alabilir.

Enfeksiyona bağlı hastalıklar, şeker hastalığı vb durumlarda da adet düzensizliği görülebilir..
Cinsel ilişki sonrası psikolojik yapınızda bir değişiklik olmayıp hava değişimi de yaşamıyorsanız bu sizin için gebelik habercisi olabilir.

Vücudun gebeliğe hazırlanması

gebelik-belirtileri-ortaya-cikan-degisimGebelik oluşurken kadın vucudunda bazı değişimler olmaktadır. Bu değişimlerin sebebi vucudun gebeliğe hazırlanmasını sağlayan östrojen ve “Beta HCG” hormonlarının salgılanmasıdır.
Bu hormonların salgılanması vucutta ani değişikliklere sebep olur. Beta HCG’nin temel görevi, anne ve cenine ait iki dolaşım sistemini birbirinden ayıran plasentanın tam anlamıyla fonksiyonel hale gelip hormon üretimine başlayana kadar progesteron hormon üretiminin devam etmesini sağlamaktır.

Hamilelik döneminde progesteron, bebeğin rahim içine yerleşmesini ve buraya tutunmasını sağlayan önemli bir hormondur. Az salgılandığında düşük yapma ihtimali doğurur.

Âdet gecikmesi Dışında ki gebelik belirtileri:

  • Âdet görmeme veya lekelenmeler şeklinde âdet olma
  • Yorgunluk, Kendini bitkin hissetme
  • Uyku Hali ; Sürekli uykunun gelmesi
  • Baş dönmesi
  • Göğüslerde dolgunluk ve hassasiyetin oluşması
  • Göğüs uçlarında koyulaşma ve karıncalanma hissinin oluşması
  • Göbekte Dolgunluk veya şişkinlik hissi.
  • Bulantı veya Kusma
  • Vajinal akıntı ve miktarında artma

Bu Belirtileri Gösteriyorsanız Doğru bir sonuç için Kan tahlili , idrar tahlili veya ultrasyon ile gebe olup olmadıgını ögrenebilirsiniz.

gebelik belirtileri hamile olduğumu nasl anlarım dis gebeligi hamilelikten ayiran belirtiler hamilelik belirtileri nelerdir 2020 eylül bireysel gebelik belirtileri hamile olabilmek icin adat gecikmesi Hamile ihtimalini doğuran belirtiler nelerdir betahcgnin arttigini nasil anlariz bireysel gebelik belirtileri nelerdir adet ile gebeliği ayıran özellikler

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir