26 Nisan 2020

Ergenlik Sivilceleri Nasıl Geçer-Yok Edilir ?

Ergenlik dönemine girilmesiyle birlikte vücutta salgılanan hormonlarda değişimler oluşmaya başlar. Ergenlik döneminde hemen hemen herkesin karşılaştığı cilt problemlerinin başında Sivilce çıkması geliyor. Ergenlikte olmayanlarda görünen sivilce oluşumu ile ergenlik dönemi içerisinde ki genç kız ve erkeklerde oluşan sivilcelerin oluşum sebepleri farklılık göstermektedir. Ergenlik döneminde karşılaştığınız sivilceler için doğal çözümler uygulayabilirsiniz.

Ergenlikte Sivilce neden Çıkar?

ergenlikte-sivilce-neden-cikar-nasil-gecerErgenlik döneminde sivilce çıkmasının en öncül sebebi, hormon aktivitesinin artması. Bunun yanı sıra, gözeneklerin tıkanması sivilce oluşumuna neden olur. Tıkanan gözeneklerde biriken yağ, bakteri üretimine sebep olabilir. Bu yağ birikimi her zaman Sivilce oluşumuna neden olmaz. Bazı durumlarda siyah nokta oluşmasına da sebep olur.Temel olarak sivilce çıkma nedenleri ;

  • Cilt temizliğinin yeteri kadar yapılmaması
  • Kalitesiz cilt bakım ürünlerinin kullanılması
  • Makyajı temizlemeden uyumak
  • Yağlı besinler tüketmek
  • Cips vb hazır kızartılmış ürünler

Sivilce çıkması ; Hormonal aktivite, Stres, sağlıksız beslenme ( Cips, yağlı gıdalar, Kızartma yemek gibi..) ve cilt temizliğinin yeterince yapılmaması sonucu ortaya çıkmaktadır.

Ergenlik Sivilceleri nasıl geçer?

ergenlik-sivilceleri-nasil-yok-edilir ergenlik sivilcesi nasıl geçer ne yapmalıErgenlik sivilceleri geçici sivilceler oldukları için Evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemlerle geçirebilirsiniz. Bunun en etkili yolu da Limon ve Limon içeren maskeler kullanmaktır. Limonun asidik yapısı bakteri üretimini durdurur ve ölü cildin dökülmesini sağlayarak gözeneklerin tıkanmasını engeller.

Limonun içinde bulunan asit, tıpkı antibiyotik bir krem gibi işlev görür ve ciltte oluşan sivilcelerin sönmesini, kızarıklığının gitmesini sağlar. Ayrıca C vitamini açısından zengin olan limon, Cildinizin daha parlak ve canlı durmasını da sağlar.

Ergenlik Sivilceleri için Doğal Maskeler

Limon kullanarak evde hazırlayabileceğiniz bu maskeler sayesinde ergenlik boyunca oluşan sivilcelerin önüne geçmiş olursunuz. Her bir maskenin hazırlanışı yaklaşık 10 dakika gibi bir süre almakta ve evde kolaylıkla bulunan malzemelerle yapılmaktadır.

Limon ve tarçın Maskesi

limon-tarcin-maskesi-dogal-cozum-sivilceler-için-doğal-maskeTarçın ve Limonu bir arada kullanarak kendi antibiyotik kreminizi kendiniz evde doğal yollarla hazırlayabilirsiniz. Tarçın, cilt üzerinde oluşan ölü deri tabakasını soyar ve gözeneklerin açılmasını, cildinizin hava almasını sağlar. Limon tarçın maskesi tarifi;

Malzemeler

• 2 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu
• 1 çorba kaşığı tarçın

Hazırlanışı

Tarçını bir çay bardağı altlığına koyup üzerine sıktığınız Limon suyunu ilave ederek karıştırın. Krem kıvamına geldikten sonra cildinize uygulayın ve 15-20 dakika bekletip ılık su ile durulayın. Duruladıktan sonra Cilt nemlendirici krem kullanarak cildinizin yumuşamasını sağlayın.

Limon ve zerdeçal

sivilceler-icin-zerdecal-maskesi sivilceler nasil yok edilir kurutulurZerdeçal bir diğer doğal antibakteriyel bitkidir. Zerdeçal ile hazırlayacağınız maske sayesinde, iltihaplı sivilcelerin kurumasını sağlayacak ve sivilce derdinden kurtulacaksınız.
Zerdeçal renginden dolayı, maskeyi kullandıktan sonra cildinizde hafif sararma olabilir. Korkmayın. Bir kaçkez yıkadıktan sonra geçiyor..

Malzemeler
• 1 çorba kaşığı zerdeçal
• 1 limon

Hazırlanışı

Zerdeçal ve limon suyunu bir kapta karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı sivilcelerin oluştuğu bölgelere uygulayın. Zerdeçal yüzünüzde kurumaya başladıktan sonra maskeyi yüzünüzden yıkayın. 2 günde bir bu doğal maskeyi uygulayabilirsiniz.

Limon ve karbonat Maskesi

sivilceler-icin-karbonat-maskesi-tarifiKarbonat maskesini duymayanımız kalmamıştır. Doğal bir sivilce temizleyici görevi gören karbonat, içerisine limon ilave edilip maske haline getirilip kullanılıyor.
Karbonat içerisinde ki limon kurudukça cildiniz gerginleşir ve gözenekleri tıkayan kir, kurumuş yağ dışarı çıkar. Karbonat makesi tarifi;

Malzemeler

• 1 çorba kaşığı limon
• 1 çorba kaşığı karbonat

Yapılışı

Karbonatı bir çay bardağı altına koyun. Üzerine ıkılmış limon suyunu ilave edip hızlıca karıştırın. Karışım kıvama geldikten sonra yüzünüze sürün ve kurumasını bekleyin. Karbonat kuruyup dökülmeye başladıktan sonra ılık su ile durulayın. Cildinizin gerginleştiğini hissedeceksiniz.

Limon ve Yoğurt Maskesi

sivilceler-icin-limon-yogurt-maskesiYoğurt doğal bir cilt nemlendirici ve gözenek açıcıdır. Yoğurdu limonla karıştırdığınızda, evde doğal yollarla kendi cilt bakım kremini hazırlayabilirsiniz. Yoğurt cildinizi nemlendirip yumuşatırken, Limonda bakterilerin ölmesini ve sivilcelerin kurumasını sağlar.

Malzemeler

• Yarım limon
• Yarım fincan yoğurt

Yapılışı

Fincan içerisinde ki yoğurda sıkmış olduğunuz limon suyunu ilave edin. Güzelce karıştırıp sivilcelerin olduğu bölgelere sürün. Yoğurt yüzünüzde kuruyana kadar bekleyin. Daha sonra ılık su ile durulayın. Bu maskeyi 2 günde bir uygulayarak sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz.

Tüm bunların yanında sivilceler için uygulanabilecek birçok doğal yöntem bulunuyor. Şayet sivilce çıkmasının sebebi hormonlarda ki salgıdan kaynaklanıyorsa, bol bol su içmek, Spor ve egzersiz yapmak, sivilce oluşumunu azaltacaktır.

İbrahim Saraçoğlu Sivilceler için Bitkisel Kür

Bitki bilimci Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun ergenlik sivilceleri için önerdiği bitkisel kürü videon izleyip uygulayabilirsiniz.

Biliyorsunuz ki verilen bilgiler genel bilgilerdir. Bu maskeleri tüm yüzünüzde uygulamadan önce, yalnızca bir kısımda uygulayıp sizde alerjiye neden olup olmadığını kontrol edin. Şayet herhangi bir alerjik reaksiyon görmezseniz, o zaman tüm yüzünüze uygulayıp sivilceleri yok edebilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir