12 Mayıs 2020

Dudakta Uçuk Neden Çıkar ? Nasıl Geçer ?

Toplumda Uçuk olarak bilinen ancak tıp dilinde herpes simplex adlı virüsten kaynaklanan ve literatüre bu isimle yerleşmiş olan hastalık hemen herkesin, hayatı boyunca en az bir kez karşılaştığı rahatsızlıklardan biridir.

Uçuk virüsünün nasıl var olduğu veya yayıldığı ile ilgili henüz net bir bilgi bulunmuyor. Virüs ile ilgili bilinen tek şey, sinsice vücuda yerleştiği ve bağışıklık sisteminin zayıfladığı anlarda da aktifleşerek uçuğun çıkmasına neden olduğudur.
Yapılan araştırmalarda, uçuğa sebep olan Herpes Simpleks virüsünün kalıtsal olarak DNA da bulunduğu ve bu yolla yayıldığı düşünülmektedir.

Dudakta Uçuk Neden Çıkar ?

dudakta ucuk neden çıkar dudak ucuğu nasıl geçer uçuk nasıl geçer uçuk için evde çözüm uçuğa ne iyi gelirBağışıklık sisteminin zayıflamasıyla birlikte aktif hale gelen herpes Simpleks virüsü uçuk çıkmasına neden olmaktadır. Hastalık, Düzensiz beslenme, Uykusuzluk ve aşırı yorgunluk vücudun direncini düşürür ve bunun sonucunda virüs aktifleşerek uçuğa neden olur.
Bu sebeplerin yanında stresli yaşam, Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak, bayanlarda adet döneminde olmak ve gebelikte uçuğun çıkması için zemin hazırlamaktadır.

Uçuk virüsü, aktifleşmeye başladığı andan itibaren dudakta hafif kaşıntı ve sivilce şeklinde deri şişkinliğine neden olur. 24 saat sonra ise bu bölgede ufak su tomurcukları oluşmaya başlar. Bu su tomurcuklara zamanla kurur ve patlar.Patlama sonucu akan sıvının değdiği yerlerde virüs etkinliğini sürdürür ve bulaşmaya devam eder. Bu nedenle kendiniz kesinlikle bu su tomurcuklarını patlatmayın.

Uçuk Nasıl Geçer Bitkisel çözüm

Eğer dudağınızda uçuk çıktıysa ve elinizin altında hali hazırda bir ilaç bulunmuyorsa doğal yollardan virüsün yayılmasını engelleyebilirsiniz. Uygulayacağınız bu yöntemler tamamen doğal yöntemlerdir ve herhangi bir zararı da olmamaktadır.

  1. Buz Koyun : Uçuk çıkan bölgenin üzerine buz parçası koyup yaklaşık 5 dk kadar bekletin. Böylelikle o bölgede uçuğun yayılmasını engellersiniz. Buz ayrıca, uçuktan dolayı oluşan kaşıntının da geçmesini sağlayacaktır.
  2. Sarımsak Sürün: Doğal bir antibiyotik olan ve ilaçlarla hemen hemen aynı etkiyi gösteren sarımsak, uçuk tedavisinde oldukça etkilidir. 1 Diş sarımsağı soyup hafif ezerek sarımsak özünün dışarıya çıkmasını sağlayın. Daha sonra bu sarımsak dişini alıp uçuğun olduğu bölgeye fazla bastırmadan masaj yaparak sürün. Bunu günü içerisinde sık sık uygulayın. Sarımsağı ilk sürdüğünüzde hafif yanma yapabilir bu normaldir.

Uçuk için Kullanılan ilaçlar / Kremler

Dudak çevresinizde sürekli olarak çıkıyorsa, elinizin altında bu kremlerden birinin olmasında fayda vardır. Eczaneden satın alabileceğiniz bu kremlerle, Uçuk daha belirti aşamasındayken kullanıp çıkmasını engelleyebilirsiniz. Genelde uçuk çıkmadan önce, çıkacağı yerde hafif kızarıklık ve kaşıntı yapar. Böyle bir durumla karşılaştığınızda o bölgeye kremi sürer ve uçuk çıkmasını engellemiş olursunuz

Zovirax Uçuk Kremi

Uçuk tedavisinde kullanılan en etkili ilaçlardan biridir. Uçuk çıkmadan önce fark edip kullanırsanız, uçuğun çıkmasını engeller. Şayet uçuk çıktıktan sonra bu kremi alıp kullanıyorsanız 2-3 gün içerisinde uçuğun sönmesine sebep olacaktır. Günde 2 -3 defa Zovirax kremi dudağınıza sürebilirsiniz.

Vectavir Uçuk Kremi

Uçuk tedavisinde etkili olan bir diğer krem Vectavirdir. Zovirax ile benzer etkiler gösterir ancak etken maddesi farklıdır. Uçuk için kullanılan kremlerden en pahalısı olan krem vectavirdir. Dilerseniz eczaneden satın alıp, 2-3 gün içerisinde uçuktantan tamamen kurtulabilirsiniz.

Asiviral Uçuk Kremi

Uçuk tedavisinde en çok tercih edilen kremlerin başında Asivral krem gelmektedir. Uçuk virüsüne karşı oldukça etkilidir. Fiyatı diğer iki kreme göre daha ucuzdur. Gün içerisinde 4 defaya kadar uçuk çıkan bölgeye sürebilirsiniz. Asiviral krem de diğer kremler gibi uçuğu 2-3 gün içerisinde tamamen iyileştirmektedir.

Yukarıda yer alan bilgiler doğrultusunda uçuk iyileşmezse mutlaka doktora başvurun. Bazı durumlarda deri içerisinde kist oluşabilmekte ve bu duurm uçuk ile karıştırılabilmektedir. Olumsuz bir durum yaşamamak adına mutlaka doktora muayene olunuz.

Etiketler: Dudak Uçuklaması Neden Olur, Uçuğa Ne iyi Gelir, Uçuk doğal çözüm, Uçuk için Krem, Uçuk Nasıl Geçer Evde Çözüm, Uçuk nasıl Geçer Evde tedavi, Uçuk Neden Çıkar, Uçuk Neden Olur

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir