dogum neden gecikir dogum gecikmesinin nedenleri

Doğumun Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir

Normal zamanlarında doğum yapamayan kadınların coğu paniğe kapılmaktadır. Bu Paniğin haklı bir panik  oldugunu söylemekte yarar var. Doğum gecikmesi Bazen yanlış algılanabilmektedir. Bu algılama doğum süresinin yanlış tahmin edilmesidir.

Normal Doğum Süresi Neden Gecikir ?

dogum-gecikmesi-nedenleri-normal-dogum-suresiDoğumun normal sürede gerçekleşmemesinin temel olarak açık bir sebebi yoktur. Daha çok anne yada bebekteki rahatsızlıklardan dolayı hesaplanan doğum süresi gecikebilmektedir. Anne karnında ki bebeğin gelişimi ve Annenin hormon salgıları doğum süresini değiştirebilmektedir. Unutulmamalıdır ki erken doğuma sebep olan her şey doğum süresinin gecikmesine de neden olabilmektedir. Bu konu hakkında en doğru bilgileri gebelik boyunca sizi ve bebeğinizin sağlık durumunu sizde ki ve bebeğinizde ki değişim ve gelişmeleri takip eden doktorunuz Tarafından alabilirsiniz.

Neler Yapılabilir ?

Her olumsuz durumda olduğu gibi, doğumun gecikmesi durumunda da çeşitli yeni yollar ve çözümler aranır. gebelik boyunca sizin durumunuzu takip eden doktorunuz, doğum gecikmesi durumunda elinde ki verilerle yeniden bir değerlendirme yapabilir. Bu değerlendirmeler başlıca;

 • Doğum süresinin Tekrar Hesaplanması gerekebilir.
 • Anne karnında bebeğin içinde bulunduğu sıvının tahkiki istenebilir.
 • Bebeğin sağlıklı olup olmadığı gelişimini tamamlayıp tamamlanmadığına bakılır.
 • Anne rahminden alınan sıvı örneğinin incelenmesinden sonra doğum süresinin gecikip gecikmediği yüksek oranda belli olur. Eğer seffaf sıvı rengini değiştirmeye başlamışsa doğum zamanının geldiği kanısına varılabilir.

Doğumun Gerçekleştrilmesi

dogum-gerceklesme-suresiDoğum süresi düşünülen zamanı 10 günden fazla geçmişse, doğumu dışarıdan başlatmak gerekebilir.. Bunun için annenin doğuma hazırlanmasını sağlamak için çeşitli ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlardan sonra da doğum gerçekleşmezse cerrahi müdahele ile bebek alınmalıdır.

Doğum Süresinin gecikmesinin Bebek üzerinde ki etkisi nedir ?

Normal doğum süresinin uzaması bebek sağlığı açısından çok önemlidir. Bu Süre uzadıkça bebek anne karnında oksijensiz kalmaya başlar ve bebeği kaybetme tehlikesini yaratır. Normal dogum süresini aşmış bebeklerde bazı sağlık problemleri görülebilir. Bu problemler derilerde pullanma normal kilonun altında doğum, Zeka geriliği, vucutta buruşukluk gibi sıralanabilir.

doğumun gecikmesinin nedenleri doğum neden gecikir dogumun gecikmesi dogum gecikmesi dogumun gecikme sebepleri dogusun gecikmesi doğum gecikmesinin nedenleri doğum gecikmesi nedenleri normal doğum neden gecikir doğum zamanı gecikirse

“Doğumun Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir” hakkında 8 yorum

 1. Merhaba,
  9 ay 10 günüm 13 ağustos’ta doluyor. Doğuma çok az kaldı ve her gece bebeğim gelecek diye bekliyorum. Çok endişeleniyorum. Eğer süre dolduğunda hala doğum yapamamış olursam sezeryan ile aldırmak istiyorum.
  Sizce ne yapmalıyım?

  1. Merhaba Feyza Hanım. Sürekli doğumu düşünmeniz sizi heyecanlandırır ve kaslarınızın kasılmalarına sebep olabilir. Bu durumda Doğumunuzun zamanlaması konusudan sıkıntı yaratabilir. Bu yüzden sakin olmanız sizin için en iyisi olacaktır. Doğumunuzun Gecikmesi durumunda doktorunuz size gerekli bilgileri ve öneriyi verecektir. Doğumun normal yolla gerçekleşmemesi durumunda sezayen olabilirsiniz.

 2. Salamun aleykum men sonuncu 15 avqusta xestelendim indide18may hala hic bir sanci filan yok.doktora gittim bebegin urek doyuntuleri normal soyledi.ama bende kiz bebek bu kadar gecikme ola bilirmi???sancimin olmamasi hic bir niwan gelisinin olmamasi hic dogmayacagim gibi geliyo bana.cok korkuyorum ve sabrsizlanyorum acaba neden bu kadar gec kaldj bebegim???ama gebeligim cok normal sorunsuz kecrdim.bana yardim edermisiniz neden boyle gecikme?? Dogru vaktim22maysda tamamlanicak ama hic bir sancim yok kiz bebrk boyle olurmu???lutfen geniw ve anlamli cevab vere bilirmisiniz??

  1. Merhaba Aysu Hanım. Dilinizden anladığım kadarıyla size cevap vermeye Çalışacağım. Gebelik süresi hem anneye hemde bebeğe özeldir. Bu yüzden süre durumunu şimdilik problem etmeyin ( uzun gecikmeler hariç.) Şayet bebeğinizde herhangi bir problem yoksa korkmanızı gerektirecek bir durumda yok demektir. Doğum kasılmaları sizde şiddetli oluşmuyor olabilir. Normal zamanlarınızda doktor kontrolünden mutlaka geçin. Asıl doğum kasılmaları doğumdan kısa süre önce başlar ve giderek şiddetlenir. Bu şiddetli kasılmaların sonuda doğum ile biter.

   Şayet 2-3 gün içinde hala herhangi bir kasılma söz konusu değilse, tekrardan doktora muayene olun. Bazı gebeliklerde normal doğum gerçekleşme olasılığı düşük oldugundan sezeryan doğum yapılmaktadır.

 3. Salam men axırıncı defe yanvarın 10 xestelenmişem indide oktyabrn 23 amma uşaq helede dunyaya gelmeyib bunun ne qeder qorxulu oldugunu bilmirem mene kömek edin ilk dogumdur önceden teşekkur edirem

  1. Aleykum Selam Hatice Hanım. Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla bu ilk gebeliğiniz ve bir gecikme söz konusu.
   Bebeğiniz veya sizinle ilgili gelişmleeri en iyi şekilde öğrenmek için mutlaka ama mutlaka bir doktora gidiniz. Doğumun gecikmesinin Bir çok özel nedeni olabilir. Şayet doğumu çok geciktirirseniz Allah korusun bebeğinizi kaybedebilirsiniz. Böyle bir şey yaşamamak adına mutlaka ama mutlaka bir Kadın doğum uzmanına gidin ve muayene olun. Herşeyin istediğiniz gibi gerçekleşmesi dileğiyle..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir