Doğumdan Sonra Ne Zaman Adet Görülür ?

Kadın doğum uzmanı Furkan Kayabaşoğlu, kadınların anne olmalarının ardından en çok merak ettiği şeyin ne zaman adet olacakları konusu olduğunu Söylüyor. Annelikle birlikte değişen kadın vucudu ve salgılanan hormonlar (süt hormonları ) yumurta üretimini geciktirebiliyor. Yumurtanın oluşmaması da adet olmamayı sağlıyor.
Emzirmeyen annelerde 2-3 hafta Sonra yumurta üretimi ve ardından adet görülebilir.Ancak Anne bebeğini emziriyorsa Doğumdan sonra 6-8 hafta içinde yumurta üretimi ve bu zamanı takiben 15-20 gün içinde de Adet görülmektedir. Ancak bu adet görmeler ilk başlarda düzensiz olabilir. Vucutta Salgılanan hormonlar normale döndükçe adetiniz de düzene girecektir..
Emziren annelerde Adet gecikmesinin nedeni Saşgılanan prolaktin hormonudur. Bu hormon kadına hem annelik duygusunu yaşatır hemde süt üretimini artırır.
Prolaktin salgısı devam ettikçe yumurtlamayı sağlayan hormonlara etki ederek yumurta üretimini durdurur buda adet görmeyi engeller..

 

doğumdan sonra ne zaman adet görülür doğumdan sonra adet olamama doğumdan kaç gün sonra adet olunur doğumdan kaç gün sonra adet görülür dogumdan ne kadar snra adet gorulebılr doğumdan sonra ne zaman adet olunur dogumdan sonra adet oldugumu nasil anlarim lohusalikta adet olduğumu nasıl anlarım dogumdan sonra nezaman adet olunur doğumdan 50 gün sonra adet oldum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*