23 Nisan 2020

Doğumdan Sonra Ne Zaman Adet Görülür ?

Kadın doğum uzmanı Furkan Kayabaşoğlu, kadınların anne olmalarının ardından en çok merak ettiği şeyin ne zaman adet olacakları konusu olduğunu Söylüyor. Annelikle birlikte değişen kadın vucudu ve salgılanan hormonlar (süt hormonları ) yumurta üretimini geciktirebiliyor. Yumurtanın oluşmaması da adet olmamayı sağlıyor.

Emzirmeyen annelerde 2-3 hafta Sonra yumurta üretimi ve ardından adet görülebilir.Ancak Anne bebeğini emziriyorsa Doğumdan sonra 6-8 hafta içinde yumurta üretimi ve bu zamanı takiben 15-20 gün içinde de Adet görülmektedir. Ancak bu adet görmeler ilk başlarda düzensiz olabilir. Vucutta Salgılanan hormonlar normale döndükçe adetiniz de düzene girecektir..

Emzirmek Adet Olmayı Geciktiriyor

Emziren annelerde, doğum sonrası adet görme süresi, emzirmeyen annelere göre daha uzun zaman almaktadır. Bunun sebebi emziren annelerde salgılanan prolaktin hormonudur. Ancak bu durum olumsuz bir durum değil, aksine gerekli olan bir durumdur. Prolaktin salgısı sizinle bebeğiniz arasında ki bağın kuvvetlenmesini, annelik iç güdünüzün güçlenmesini sağlar.

Doğum Sonrası ilk Adet Zamanı

emzirme-regl-olmayi-geciktirirDoğum sonrası görülecek olan ilk adet, vücudunuzun normale dönmesiyle alakalıdır. Prolaktin seviyesi normale döndükçe adet olma olasılığınız artmaktadır.
Emziren annelerde genelde ilk yumurtlama 3. aydan itibaren görülüyor. Bu durum doğum yapıp emzirmeyen annelerde ise yaklaşık 3 hafta olmaktadır.

Emziren annelerde Adet gecikmesinin nedeni Salgılanan prolaktin hormonudur. Bu hormon kadına hem annelik duygusunu yaşatır hemde süt üretimini artırır.
Prolaktin salgısı devam ettikçe yumurtlamayı sağlayan hormonlara etki ederek yumurta üretimini durdurur bu da adet görmeyi geciktirir..

doğumdan sonra ne zaman adet görülür doğumdan sonra adet olamama doğumdan kaç gün sonra adet olunur doğumdan   doğumdan sonra ne zaman adet olunur  lohusalikta adet olduğumu nasıl anlarım  doğumdan 50 gün sonra adet oldum

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir