dogum-sonrasi-korunma-yontemleri

Doğumdan Sonra Hangi Korunma Yöntemleri Kullanılmalıdır ?

Doğumdan sonra normal hayata dönen çiftler cinsellik kısmına geldiklerinde tereddütler içinde kalabilmektedir.
Yeni anne olmuş bir kadın yaşadığı cinsel ilişki sırasında yeniden bir hamilelik yaşamak istemez. Ancak korunma yöntemlerinin bebeğe veya kendisine zarar verip vermediği konusunda endişe duyabilir.

dogum-kontrol-hapi-ile-korunmaGenel olarak süt emziren anneler süt olduğu sürece hamile kalmayacağını düşünür ancak bir yandan da gebe olma endişesini taşımaktadır.

Peki Süt Gebelikten korur mu?

sut-emzirmek-hamilelikten-korur-muSüt salgılanması, emzirme gibi annelik iç güdüsünü doğuran olaylar kadınların hipofiz bölgesini uyararak prolaktin salgılanmasına sebep olur. Salgılanan bu Prolaktin yumurtalıkları baskılayarak gebeliği önleyebilmektedir. Ancak bu durum doğumdan yaklaşık –4 ay sonra son bulmakta ve bu aylardan sonra kadın gebe kalabilmektedir.

Doğumdan Sonra  Uygun korunma yöntemleri Hangileridir ?

1- Yaşadığınız bu doğumun son doğum oldugunu yani tekrar bir gebelik istemiyorsanız ligasyon işlemini yaptırabilirsiniz. ancak unutmayın ligasyonun geri dönüşü olmadığı için tekrar anne olmak istediğinizde bu olay gerçekleşmeyecektir.

2- Doğumu yaptıktan sonra ki adetten sonra isterseniz spiral kullanabilirsiniz. Bunun size bir zararı olmayacaktır. ( Yan etki yaratmadıgı Sürece )

dogumdan-sonra-korunma-yontemi-spiral

3- Erkek Kondom kullanabilir. Ancak bunda da dikkatli davranmalısınız. Düzgün takılmayan kondom ( Prezervatif ) veya yırtık olan kondomlar bir çok kişiye süpriz annelik yaşatmaktadır.

4- Depo-Provera gibi aylık korunma iğneleri kullanabilirsiniz..

Emziren annelerin Doğum kontrol Hapı kullanmaları Kesinlikle uygun değildir. Geri çekilme, fitil veya krem/köpüklerde de risk oldugu için Doktorlar bu yöntemleri önermemektedir.

dogumdan sonra korunma yontemlerı emzirenlerin kullanacaği korunma yontemleri  dogumdan sonraki iliskide süt korurmu en sağlıklı korunma yöntemi hangisidir doğumdan sonra en sağlıklı korunma hangisi doğumdan sonra korunma yöntemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir