14 Mayıs 2020

Dışkının Siyah olması Nedenleri ? Renkler ve Anlamları

İnsan vücudu harika bir mekanizmaya sahiptir. Bu mekanizma işleyişinde her hangi bir değişim söz konusu olduğunda çıkan ürün (Kaka) de hemen farklı renkte olmaktadır. Bu farklılıklar bazen önemli hastalıkların belirtisi olabiliyor. Bu nedenle bu durumu gözlemlemek ve takip etmek oldukça önemlidir.

Sağlıklı bir sindirim sisteminin en önemli göstergesi, düzenli dışkılama ve değişmeyen renklerdeki Kakadır. Ancak bu sistem, her zaman düzenli işleyemiyor veya kullandığımız ilaçlar, yediğimiz besinlerle birlikte dışkıda renk değişimleri meydana getirebiliyor. Bunun yanı sıra, bağırsaklarda bakteri üremesi sonucunda da bu sistem bozulabiliyor. Bakterilerin çoğalması ile birlikte bağırsaklarda enfeksiyon oluşur ve vücut buna tepki vermeye başlar. Bu bakterilerin ölmesi için bağırsaklara bolca antikor gönderir ve ölen bakaterilerin de vücuttan hızlı bir şekilde atılması için ishale neden olur. Bu tür olayların yaşanması, olması gereken bir durum olsa da, durumu kontrol altında tutmak ve gerekirse destek tedavi uygulamak oldukça önemlidir.

Normal Dışkı Hangi Renk Olur ?

Dışkı rengi anormal olmayan durumlarda kahverengi tonlarında olmaktadır. Dışkı renginin değişmesi çoğu zaman bir problem teşkil etmemektedir. Genellikle basit sebeplerden ötürü dışkı rengi değişebilir ancak bir rahatsızlığınız varsa ve dışkı rengi değişiyorsa, bu hastalıktan kaynaklı olabileceğinden dolayı doktora muayene olmanız gerekebilir.

Dışkı rengi ile birlikte yapışkan doku ve koku olması ise, bağırsaklarınızda bir rahatsızlık olduğunu gösterir ve tedavi gerektirir.
Demir Eksikliği tedavisinde kullanılan şurup ve haplar dışkı renginde değişimlere neden olabilir. Eğer Demir eksikliği ile ilgili ilaç kullanıyorsanız, Kaka renginin siyah olmasının sebebi bu ilaçlar olabilir. Herhangi bir ilaç kullanmamanıza rağmen dışkının rengi uzun süre siyah oluyorsa mutlaka doktora muayene olunuz (Pankreas kanseri vb önemli hastalıklarının en büyük belirtisi dışkının renginin siyah ve cıvık olmasıdır).
Dışkıya normal rengini veren şey pankreas içerisinde bulunan bilirubin enzimleridir . Bilirubin enzimleri hemoglobinden ( Kan Yapısına Katılan Bir Protein) meydana geldiği için, hemoglobine etki eden herhangi bir durum dışkı rengini de değiştirmektedir. Bilirubin miktarı çok arttığında kaka siyah renge dönüşmektedir.

Yeşil Dışkı ( kaka ) Neden olur ?

Yeşil veya yeşilimsi renkte olan dışkı genellikle yenilen besinlerle alakalı olmakta ve herhangi bir sağlık probleminin işareti olmamaktadır. Öğünde yeşil ağırlıklı bir yemek yediyseniz büyük olasılıkla kaka rengi de yeşile çalan bir renkte olacaktır.
Yeşil dışkı genellikle yeni doğmuş bebeklerde de sıkça görülmektedir. Başlangıçta bu şekilde kaka yapmaları normal olsa da zamanla düzelmemesi durumunda doktora başvurmanız gerekmektedir.

Siyah, Koyu Kahverengi Dışkı ( kaka ) Neden Olur ?

Genellikle bağırsak ve mide ile ilgili kanamalar olduğunda dışkı rengi koyulaşır ve siyaha yakın renk alır. Mide kanaması , bağırsak yırtılması veya çatlak oluşması gibi kanamalarda kaka rengi siyaha döner. Ancak her siyah dışkı, mide kanaması veya bağırsakta bir yırtılma olduğu anlamına gelmez. Yukarıda da yazdığımız gibi, Kan yapıcı ilaçlar kullanıldığında da dışkı rengi siyah olmaktadır.
Siyah dışkı her zaman bir rahatsızlıktan kaynaklanmaz. Sindirim ile ilgili bir durum olduğundan dolayı, Tüketilen besinler, Kabızlık ve benzeri durumlarda da dışkı rengi siyah olabilmektedir.
Bu tür durumlarda sık sık ama az az yiyerek ve bol sıvı tüketerek sindirim sisteminin çalışmasını düzene sokabilirsiniz. Böylelikle hem karın ağrısı çekmezsiniz hemde siyah dışkı ile karşılaşmazsınız.

Dışkının siyah olmasının diğer nedenleri;

  • Yemek borusu varisleri: Siroz gibi karaciğere bağlı oluşan rahatsızlıklarda, boğazda ki toplar damar genişler. genişleyen bu toplar damarlarlarda, besin geçişi sırasında kanamalar meydana gelebilir. Bu tür durumlarda kan dışkıya karıştığından renginde farklılıklara neden olabilir. Ayrıca; Kusma yoluyla da dışarı atılabilir. Yemek yerken Boğazda ağrı oluşuyorsa sebebi bu durum olabilir.
  • Mide ülserleri: Helikobakter pylori adlı bakterinin sebep olduğu Ülser rahatsızlığı olan kişilerde, ara sıra kanamalar meydana gelebilir. Bu kanama dışkı rengini siyah yapar. Uygun antibiyotik ve tedavilerle kolayca tedavi edilebilmektedir.
  • Basınç kanamaları: Şiddetli öksürük ve kusmalar da gırtlakta kanamalara neden olabilir. Bu kanlar yutulduğu zaman dışkı rengi siyaha döner. Çok az karşılaşılan bir durumdur
  • İlaçlar: Uzun süreli ağrı kesici kullanımı ve Demir eksikliği ilaçları, Siyah dışkıya neden olur.
  • Kalın bağırsak kanseri: Öyküsünde bağırsak kanseri olan kişilerin dikkat etmesi gereken durumdur. Kanser oluşan bağırakta kanama olur ve bu kan dışkıya karışır. Bunun Sonucunda dışkı rengi siyaha döner.
  • Yeni doğan Bebeklerde Siyah Dışkı: Bebekler doğum esnasında oluşan kanama sonucunda bir miktar kan yutabilirler. Bu durumda bebeklerde bir kaç günlük siyah dışkıya neden olur.

Kırmızı ( Kanlı ) Dışkı Neden Olur ?

Koyu kırmızı dışkı, genellikle kaka içerisine kan karışmasıyla ortaya çıkmaktadır. Hemoroid yani basur rahatsızlığının en önemli belirtilerinden biridir. Sizde de kırmızıya yakın bir renkte dışkı oluşuyorsa büyük olasılıkla Anal fissür söz konusudur ve muayene olmanız gerekir.
Herhangi bir rahatsızlık ve ağrı oluşmamasına rağmen dışkının renginde bir değişiklik varsa bu durum genellikle yediğiniz yemeklerle alakalı olmaktadır. Şayet bir hastalığınız var ve ilaç kullanıyorsanız, yine bu renk değişimin sebebi kullandığınız ilaçların yan etkisi olabilir.
Dışkı renginin sürekli aynı kalması ( Siyah, Kırmızı veya farklı bir renkte ) ile birlikte, sizde ağrı veya herhangi bir rahatsızlığın ortaya çıkması durumunda mutlaka doktora muayene olun. Yukarıda da yazdığımız gibi pankreas ve Kolon kanseri gibi rahatsızlıkların en önemli belirtisi dışkıda meydana gelen bu değişimlerdir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir