Dişeti Hastalıkları belirtileri ve tedavisi

Periodontal hastalıklar dişlerin ve dişetinin iltahaplanması sonucu meydana gelen hastalıklardır. Yetişkin bireylerde meydana gelen diş kayıplarının yaklaşık %75’ini diş eti hastalıkları oluşturmaktadır. Herhastalıkta olduğu gibi Diş eti hastalıkalrında da erken teşhis sayesinde tedavide çok daha hızlı sonuç alınabilmektedir. Dişeti hastalıklarının tedavisi; doğal yani ana dişlerinin yaşam boyunca korunması ve daha sağlıklı ve acısız bir çene yapısı meydana getirmesi açısından çok önemlidir. Diş eti hastalığının İlk belirtisi dişetinde kanama (diş fırçalarken görülür) ve dişeti renginin pembeden kırmızıya dönmesidir. Bu belirtiler hastalığın erken döneminde görülen belirtilerdir. Dişeti hastalığı Erken dönemde fazla belirti ve rahatsızlık vermeyebilir. Tedavi edilmezse hastalık ilerleyerek dişleri destekleyen alveol kemiğinde erimeye neden olur ve bu durumun geriye dönüşü pek yoktur.

İleri dönemlerde diş ve dişeti arasında “periodontal cep” meydana gelir. Periodontal cep oluşması enfeksiyonun oluşmasını ve bu enfeksiyonun bölgeye yayılmasını kolaylaştırır. Bu enfeksiyonlara bağlı olarak diş etindeki rahatsızlık artar iltihap miktarı çoğalır ve buna bağlı olarakta diş kemiğinde çürüme meydana gelir ve dişi çekilmek zorunda kalınır.

Dişeti hastalığının belirtileri nelerdir?

Dişeti Hastalıkları
Dişeti Hastalıkları

Dişeti hastalığının birden çok belirtisi vardır; Diş fırçalama sırasında kanayan dişetleri. Kırmızı, şiş ve hassas dişetleri. Dişlerden kolaylıkla ayrılabilen, yumuşak dişetleri. Dişler ve dişetleri arasında iltihabi akıntı. Sallanan veya aralanan dişler (dişler arasında aralıkların oluşması veya mevcut aralıkların artması). Sürekli kötü ağız kokusu en sık rastlanan belirtilerdir.

Bununla beraber, dişeti hastalığı hiç bir bulgu vermeden de ileri safhalara ulaşabilir. Bu nedenle düzenli aralıklarla diş hekimine gitmek son derece önemlidir.

Dişeti hastalığının nedeni nedir?

Dişeti hastalıklarının en temel nedeni “bakteriyel diş plağı” denilen, dişlerin yüzeyinde biriken yapışkan ve renksiz diş kiri tabakasıdır. Günlük fırçalama ve diş ipliği kullanımı ile diş plağının temizlenmesi sağlıklı bir ağız için önemli bir uygulamadır. Eğer plak doğru ve tam bir şekilde dişlerden temizlenmezse diş taşı veya tartar olarak bilinen dişlere yapışan sert yapılar meydana gelir. Bu durumda hastalık daha da fazla ilerler ve dişeti cepleri derinleşir, bakteriler daha derine; kemiğe kadar ilerler ve dişi destekleyen alveol kemiğinde de yıkım başlar. Hastalık tedavi edilmeden bırakılırsa sonunda dişler sallanır ve çekilmeleri gerekebilir.

Dişeti hastalığı nasıl önlenir?

Periodontal hastalığın önlenmesinde en önemli görev kişinin kendisine düşmektedir. Günlük ağız bakımı işlemleri ile (diş fırçalama ve diş ipliği kullanma) bakteriyel diş plağının uzaklaştırılması gerekmektedir. Diş hekimine düzenli aralıklarla gidilmesi de aynı derecede önemlidir. Günlük ağız bakımı işlemleri diş taşı oluşumunu en az düzeye indirebilir, ancak tamamen önleyemeyebilir.

Dişeti hastalıklarının tedavisi

Dişeti hastalığının erken döneminde tedavi, dişler üzerindeki eklentilerin (plak ve diş taşı) uzaklaştırılması ve düzgün bir kök yüzeyinin sağlanmasını kapsar. Bu işlem dişetinde iltihaba neden olan bakteri ve irritanların uzaklaştırılmasını sağlar. Genellikle bu tedavi, dişetinin tekrar dişe adaptasyonu veya dişetinin büzülerek cebin ortadan kalkması için yeterlidir. Dişeti hastalığının erken döneminde vakaların çoğunluğunda, diş taşı temizliği, plağın uzaklaştırılması ve düzgün bir kök yüzeyinin sağlanmasını takiben günlük etkin ağız bakımı başarılı bir tedavi için yeterlidir. Daha ilerlemiş vakalar cerrahi tedaviyi gerektirebilir.

Periodontal tedavi sonrası hastaların 6 ay ila 1 yıl aralıklarla düzenli olarak diş hekimi tarafından muayene edilmesi gerekir. Dişeti tedavisi sonrasında kişinin günlük ağız bakımı işlemlerini etkin bir şekilde uygulaması yapılan tedavinin başarısı için en önemli faktördür.

diş eti kalkması diş kanaması diş eti hastalıklarına bitkisel çözüm diş eti kalkması tedavisi saglikli dis eti dis etinin kalkmasi dişeti hastalıkları tedavisi diseti kalkmasi dis etlerinin kalkması Diş eti kalkmalarını geçirme yolları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*