27 Nisan 2020

Çocuklarda/Bebeklerde Ateşi Düşürmek için Ne Yapabiliriz ?

Anne ve babaların çocuk yetiştirirken en çok yaşadıkları ve karşılaştıkları sorunların başında yüksek ateş geliyor.  Bebek ve çocuklarda yüksek ateş sonucu görülen havale geçirme olayları, ilerleyen zamanlarda ciddi problemlere neden olabiliyor. Böyle sorunlarla karşılaşmamak adına, bebek veya çocukta yüksek ateş görüldüğünde uygulayabileceğiniz bazı ateş düşürme yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemler aşağıda listelenmiştir.

cocuklarda-atesi-dusurmek-icin-yapilmasi-gerekenler

Ateşi Düşürmek için Ne Yapmalı ?

 • Doktor tarafından uygun görülen ateş dürücü ilaçlarınızı yine doktorunuzun belirtiği şekilde kullanmaya özen gösterin. Ateş düşürmek için çocugunuza aspirin vermeyin. (aspirin çocuklarda nadir görülen ancak ölüme neden olabilen Reye Sendromuna neden olabilir).
 • Ilık Su ile Ateş Düşürme: . Çocuğunuz da Ateş problemi varsa ılık su ile duş aldırmanız da fayda vardır. Bunun yanında bir bezi Soğuk su ile islatıp yüz bölgesine tutabilirsiniz. Alkol ile soğutmayı denemeyin. Cilt tarafından emilimi yapıldığında zehirlenmelere sebep olabilir..
 • ·nce Kıyafetler giydirin. Ne çok kalın olsun nede çok ince. Çocukta yüksek ateşten dolayı titreme başladığında bir acil doktoruna baş vurmanızda fayda vardır. Aksi takdirde havale gecirebilir.
 • Oda Sıcaklıgını normal derecelerde (22-25 derece) tutmaya özen gösterin.
 • Ateşi düşürmek için Bol Bol su içirin. Yüksek ateşten dolayı vucut çok su kaybedeceği için sıvı takviyesi çok önemlidir.
 • kusma ve ishal ile birlikte Yüksek ateş varsa bu çocuğunuzun vucudunda özellikle bağırsaklarında enfeksiyon olduğunun göstergesi olabilir. Doktora gitmenizde fayda vardır..
 • Beslenmesine dikkat edin. Kusuyor ols bile birşeyler yedirmeye çalışın.
 • Çocuğunuzun yorulmasına engel olun. Dinlenmesi vucut direncini artıracağından Ateşi Daha kolay düşecektir..

Yüksek Ateşte Doktor Tedavisi Gerektiren Durumlar

bebeklerde-atesi-dusurmek-icin-ne-yapmaliÇocuğunuzu en iyi sizin Tanımanız gerekmektedir. Kimi çocuklar için 38-39 derece çok sorun yaratmazken bazı çocuklarda ise önemli derecede rahatsızlık verebilmekte hatta havale geçirmesine sebep olabilmektedir. Genel olarak ;

 1. 3 aylık ve daha küçük bebeklerde ateşin 38-38,5 derecelere çıktıgında
 2. 3 aylıktan daha büyük çocuklarda ateş 39-39,5 çıktıgında.
 3. ishal/mide bulantısı Varsa
 4. Daha önce Havale ( Nöbet ) geçirmişse
 5. iştahsızlık ve halsizlik söz konusu oldugunda doktora baş vurmanız gerekir.

Unutmayın Yüksek ateş özellikle beyinde önemli hasarlara sebep olabilmektedir. insan vucudunda ki enzimler yaklaşık 45 derece sıcaklıkta iflas ederler. Herzaman elinizin altında bir ateş düşürücü şurup veya fitil bulundurmanız da fayda vardır.

ateş düşürmek için ates dusurmek icin ne yapmali çoçuklarda ateşi düşürmek için ne yapmalı bebeklerde ateş düşürme ateş düşürmek için ne yapılır ateşi düşürmek için ateşi düşürmek için ne yapmalı bebeklerin ateşini düşürmek için ne yapmalı ateş düşürmek için ne yapmalıyız bebeklerde ates dusurmek icin ne yapmali

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir