Ciltte ki Benleri Aldırmak Tehlikeli mi ?

Hemen hemen herkesin vucudunda ben yada cilt lekeleri mevcuttur. Bazı kişilerde bu benler tüm vucuda yayılırken, bazı kimselerde ise sadece vucudun bellirli bölgelerinde benler görülmektedir.
Benler vucumuzda bolca bulunan ve melanosit hücrelerinin bazı etkenlerden dolayı bir araya gelerek, cilt tümörleri dediğimiz genellikle  iyi huylu yapılar oluşturmasıdır. Benler, doğuştan var oldukları gibi, yaşamın herhangi bir evresinde sonradan da oluşabilerler. Benleri incelediğimizde çok farklı renklerde olduklarını görebiliyoruz. Benler çoğunlukla, kahverengi, kırmızı, mavi, siyah veya bu renklerin karışımından oluşabilmektedirler. Renkleri değişik olduğu gibi boyutlarıda farklılıklar gösterebilir. Çok ufak oldukları kadar bir sırtı kaplayacak kadar büyükte olabilmektedirler.

Vucuttaki Benler Zararlı mıdır ? Benler tehlikelimidir?

ben-aldirmak-zararlimi-kansere-neden-olur-muYukarda tarifini verdiğimiz ve doğuştan var olan üzerleri kıllı, kahverengi -kırmızı-siyah veya çeşitli renklerdeki büyük benlere doğumsal kıllı ben adı verilmektedir. Halk arasında ben oluşumuyla ilgili çeşitli söylentiler dolaşsa da bunların tıpta herhangi bir geçerliliği yoktur. Ben konusunda önemli olan, en kısa sürede ve en sağlıklı şekilde benleri nasıl vucuttan uzaklaştırırız bunu bilmektir, çünkü bazı benlerde hızla vucuda yayılan, kötü huylu ben olarak adlandırdığımız ve cilt kanserine neden olan türleride vardır.
Çoğunlukla sonradan oluşan benler, bu özellikleri daha fazla göstermektedir.
Burada bir ben’in kansere dönme ihtimalini kaleme alırken aşağıda sıraladığımız bazı kriterlerin cilt kanseri için haberci belirtiler olduğunu söylemekte yarar var.

*-Açık ten ve renkli gözlere sahip kişilerde meydana gelen Benler.
*-Vucudunuzda yer alan bir benin renginde veya boyutlarında artış olması : Yayılması.
*-6mm den da büyük sınırları düzensiz, kahverengi-siyah benler
*-Başlangıçta Kahverengi-siyah olan bir benin ilerleyen zamanlarda renginde açılma olması
*-Sık sık travmaya maruz kalan benler
*-Mavi – siyah renkli benler
*-Ailede cilt kanseri (melanom) olan kişiler risk altındadır.

Yuakrıda yer alan belirtileri taşıyan her kişi, mutlaka benlerini cilt uzmanına muayene ettirmeli, gerekli görülmesi halinde benler takibe alınmalıdır. Şayet risk varsa, plastik cerrahi tarafından bu benler alınarak risk ortadan kaldırılmalıdır.

Ben aldırma kanser Yapar mı ?

ben-aldirma-tehlike-miHalk arasında çok yaygın olan bu söylemin, tıbben hiçbir dayanağı ve örneği bulunmamaktadır. Tam aksine yukarıda yer verdiğimiz gibi, benler alınmaz ise yayılıp cilt kanserine neden olabilirler ve bu kanser sonucunda da kişi hayatını kaybedebilmektedir. Sırf bu söylenti yüzünden birçok hasta, ya benlerini kontrol etmekte çok geç kalıyor, yada artık cilt kanseri başlamış halde doktora muayene oluyorlar. Bu söylentinin aslında temel kaynağı, Ben’in patoloji sonucunda kanserli hücre olarak belirlenmesidir. Operasyon yapıldıktan sonra ben’in kanser hücresi oldugu öğrenildiği için, sanki operasyondan dolayı kişi kanser olmuş izlenimi veriliyor. Ancak bu kesinlikle doğru değildir.

Ben aldırma zormudur?

Ben aldırmak bilinenin aksine çok basit bir işlemdir. Lokal anestezi altında benin büyüklüğüne göre 5-15 dk arasında değişen bir zaman diliminde ben alınabilmektedir. Bu işlem sırasında anestezi yapıldığı için de siz hiç bir ağrı ve sızı hissetmemektesiniz.

Benlerinizi lazerle yaktırmayın!
Benlerin cerrahi operasyonla alınması dışında bir çok yöntem mevcut. Bunlar arasında en yaygın olanları benleri lazer ile yaktırmak veya bu benleri dondurmaktır. Ancak sağlığınız açısından yapmanız gereken, varsa risk oluşturan benler kesinlikle alınmalıdır.

 

alternatıf tıpla ben aldırma kanser yapar mı vucuda zararlı benler hangılrı mavi ben zararlımı mavi ben tehlikelimidir lazerle ben aldırma tehlikeleri Halk arasında ben aldırmak tehlikelimi ciltteki ben ile ilgili halk arasindaki söylentiler benleri aldırmak tehlikelimidir benleri aldıralım mı ben aldırma ameliyatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*