Canan Karatay Diyeti Nedir, Karatay Diyeti Listesi, Karatay Diyeti Zayıflatır mı, Karatay Diyeti İle zayıflayanlanr

Canan Karatay Diyeti Nedir Nasıl Yapılır ? Karatay Diyet Listesi

Prof. Dr. Canan Karatay; hem görsel hemde yazılı basında adını çokça duyduğumuz, beslenme ve diyet üzerine birçok çalışmaya imza atmış, söylemleriyle diğer Profesörlerden ayrılan önemli bir hocamızdır.
Kendi önerdiği ve Karatay Diyeti olarak anılan zayıflama yöntemi ve beslenme listesi ile de birçok kişiye hem umut olmakta hemde birçok kişinin zayıflamasını sağlamaktadır.

Prof. Dr. Canan KARATAY’ın bu kadar eleştirilmesinin ve gündeme gelmesinin sebebi, Beslenme ve Diyet Listesi oluşturma üzerine herhangi bir eğitim almamış olmasıdır. Asıl uzmanlık alanı iç hastalıkları üzerinedir. Uzmanlık alanı olmamasına Rağmen, Canan KARATAY zayıflama üzerine birçok kitap yazmıştır ve bunlardan en çok Bilineni KARATAY DİYETİ’dir. Prof. Canan Karatay adına basılmış kitaplar;

 • Karatay Diyeti : Bilimsel Gerçeklerle Kilo Vermenin ABC’si (Karatay Diyeti Kitabı Fiyatı 13 Liradır.)
 • Karatay Mutfağı: Kalıcı Kilo Verdiren Yemek Listesi ve Tarifleri
 • Karatay Diyeti ile Obezite ve Diyabete Çözüm Var : Hayat Kurtaracak 20 basit Çözüm.
 • Karatay Diyeti’yle Beslenme Tuzaklarından Kurtuluş Rehberi: Neyi Niçin Yemeli, Niçin Yememeliyiz
 • Karatay Diyeti’yle Yaşam Boyu sağlık: Şişmanlığa Elveda, Mutluluğa Merhaba
 • Anne Adayları ve Hamileler İçin Karatay Diyeti: Hamilelik öncesi, Hamilelik Dönemi ve Lohusa döneminde yapmanız gerekenler ve yapmamanız gerekenler.

Karatay Diyeti Nedir?

karatay diyeti nedir, Karatay Diyeti Nasıl Yapılır, Karatay Diyeti Listesi, Karatay Diyeti zayıflatır mı, Karatay Diyeti Kilo Verdirir mi

Canan KARATAY diyeti ile Zayıflayın, Kilo Verin

Karatay Diyeti; Prof. Dr. Canan KARATAY tarafından yazılmış ve Karatay Diyet listesi olarak anılan bir diyet programıdır. Karatay Diyeti, alışılagelmiş Diyet Listesi planından farklı olarak, sağlıklı beslenmeyi yaşam biçimi haline getirmeyi savunan ve bu yönde Diyet listesinden ziyade Beslenme listesi mantığını savunan bir yaklaşım sergilemektedir. Canan Karatay’ın bu Diyet listesi ile vermek istediği asıl mesaj; Ekmek yenmeden sağlıklı ve kolay zayıflama, kilo vermenin mümkün olduğudur.

Karatay Diyeti tatlı, şeker ve beyaz ekmek tüketimini tamamen ret eder. Öyle ki Canan “KARATAY” diyetinde bu üçlü için “tatlı Zehirler” ifadesi kullanılmaktadır. Karatay Diyetinin temel hedefi leptin hormonu ile insülin direncini kırarak, karaciğer, bel, karın ve göbek yağlarının oluşmasını engellemek ve oluşan yağları da eritmektir.


#DipNot: Leptin Hormonu; Vücudun ihtiyaç duyduğu enerji(Kalori) miktarını kontrol ederken, İnsülin ise kan şekerini dengelemektedir.


Karatay Diyeti Litesini diğer diyet listelerinden ayıran temel özellikler arasında, Bazı karbonhidratların tüketilmesine izin vermesidir. Karatay Diyeti listesinde; Sağlıklı yağlar (omega 3-6 gibi), Bazı karbonhidratlar ve protein üçlüsünün tüketilmesine izin verir. Bu diyet listesinde, balık, süt ve süt ürünleri, yumurta, tereyağı, bakliyat, turşu, sebze, meyve ve ceviz, fındık, badem, yerfıstığı gibi kuru yemişler bulunmaktadır. Karatay diyeti listesinin en önemli öncülü düşük glisemik indeksli besinlerin tüketilmesidir. Diğer diyet listelerinde uzak durulması söylenen tereyağı ve zeytin yağı gibi ürünlerin tüketilmesine izin vermekte, hatta bunların tüketilmesi gerektiğini vurgulamaktadır.

Karatay Diyeti Nasıl Yapılır?

Karatay Diyeti Yapanlar, Karatay Diyeti Zararları Canan Karatay Diyeti Nasıl Yapılır, Karatay Diyeti ile zayıflayanlar, Karatay Diyeti ile Kilo Verenler, Karatay Diyeti NASIL yapılır

Canan Karatay Diyeti Nasıl Yapılır ?

Karatay diyeti listesi‘nin ilk yasakladığı ürünler, unlu gıdalar, ekmek ve kan şekerinin hızlı yükselip düşmesine neden olan, Pirinç, Patates ve diğer Nişasta içerikli karbonhidratlardır.

 • Yemeklerde, Ayçiçeği veya Mısır Yağı yerine tereyağı veya Zeytin yağı kullanılmalıdır.
 • Ekmek ve unlu mamüller tamamen yasaktır. Ekmek yerine, faydalı bitkisel yağlar içeren, ceviz,badem veya fındık tüketilmelidir.
 • Sabah kahvaltısı, protein bakımından zengin ve yüksek enerji veren gıdalarla yapılması önerilmektedir. Kahvaltı yapmak; Karatay Diyetinin en önemli unsurlarından biridir.
 • Beslenme düzenli olmalı ve gün içerisinde en fazla 3 öğün yenmeli, ara öğünler tamamen yasaklanmaktadır. Her öğün arasında en az 4 saatlik zaman dilimi olmalıdır.
 • Öğün arasında sadece metabolizmayı hızlandıran, Taze sıkılmış şekersiz limon suyu, Limon damlatılmış açık çay ve Doğal yoğurttan yapılmış Ayran tüketilebilmektedir.
 • Akşamları saat 20:00’dan sonra besin tüketimi tamamen yasaklanmaktadır.
 • Yemek pişirimi, kısık ateşte uzun süre olmalıdır. Yemekte kullanılan ürünlerin besin değerini koruması önemlidir.
 • Hazırlanan mevsimsel salatalara, Limon, Sirke ve zeytin yağı kullanılabilir.
 • Sirkeli ve evde hazırlanmış turşuların tüketilmesi önerilir. Bu; Sindirim sistemini düzenlemede yardımcı olur.
 • işlenmiş ve katkı maddesi bulunduran her şey yasaktır. Her şeyin doğalının tüketilmesi önemlidir.
 • Alkol, Kola, Meyve suyu ve diğer şeker içeren tüm gazlı içeceklerin tüketilmesi Karatay Diyetinde yasaklanmıştır.
 • Günde en az 2 litre su tüketilmeli ve mutlaka 45 dakika hafif tempolu yürüyüş yapılmalıdır.

Karatay Diyeti birçok çalışmasını Ulusal Sağlık Enstitüsü içerisinde yayınlanan araştırmalara dayanmaktadır.

Obezite yada diğer adıyla Aşırı şişmanlık; Vücut kitle indeksinde, yağ oranının vücut ağırlığına oranından çok yüksek olması şeklinde ifade edilir. Bu nedenle, sağlıklı zayıflama ve kilo kaybı, bu oranının dengeli hale gelmesiyle mümkün olur. Sağlıklı bir şekilde hazırlanan Diyet Listelerinde, diyet zamanı boyunca yağ yakımı görülürken, sağlıksız düzenlenmiş diyet listesinde ise; fazla su ve kas kaybı görülür. Bu durum oldukça olumsuz ve farklı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur.
Karatay diyeti Listesi; bu durumu dengeli şekilde tutan, düşük miktarda karbonhidrat, yüksek miktarda protein bulundurarak, kas kütlesini koruyan ancak yağları eriten bir diyet listesidir.

Karatay Diyeti Zararları Nelerdir ?

Protein ağırlı beslenmek, başlangıçta hızlı yağ yakımına ve zayıflama-kilo vermeye neden olsa da, ilerleyen zamanlarda yüksek tansiyon ve kolesterole sebep olabilir. Bunun yanı sıra, fazla protein tüketimi böbrekler üzerinde fazla yüke neden olduğundan bu organlar üzerinde de rahatsızlıklara ortaya çıkmasına ortam hazırlar. Bu zararların önüne geçebilmek için, Karatay Diyeti Listesi uygularken bol bol su içmeye dikkat etmeli, özen göstermelisiniz.


#Alt Bilgi : Uyguladığınız diyet Listesi kim tarafından hazırlanırsa hazırlansın, sürekli aynı çeşit beslenmek vücut sağlığı açısından sağlıksızdır. Önemli olan Diyet ile birlikte kilo verildikten sonra, diyeti sonlandırmak ve gelinen noktada ki kilo oranını koruyabilmektir. Bu noktadan sonra yapmanız gereken, sağlıklı beslenmeyi bir yaşam tarzı haline getirmektir.


Karatay diyeti’nde yer alan Karatay Diyeti Listesi, uzun süre uygulandığında yukarıda bahsettiğimiz durumlar görülebilir.

 • Tahıl ürünlerinin tamamen yasaklanmasından dolayı, Karatay Diyeti uygularken B vitamini eksikliği çekebilirsiniz. Tiamin, niasin, riboflavin gibi B grubu vitaminleri sinir sisteminin sağlıklı işleyebilmesi açısından oldukça önem arzetmektedir.
 • Lif bakımından zengin olan tam buğday, çavdar ve kepek ekmeği gibi esmer ekmek çeşitleri kan şekerini yavaş yükselttiklerinden dolayı açlık hissi oluşmasını engeller. Bu ürünler aynı zamanda, B vitamini türleri ve mineraller açısından da oldukça zengindir. Karatay Diyeti boyunca bu ürünlerden uzak kalınacağından sağlığınızı olumuz etkileyebilir.

Uzun süre Karatay Diyeti uygulamanın Zararları;

 • Yorgunluk, halsizlik, baş dönmesi ve göz kararmasıdır.
 • Karatay Diyetinin Diğer Zararları ;
 • Saçlarda dökülmelerde Artış görülebilir.
 • Cilt kuruluğu ve ciltte cansız, soluk bir görünüm oluşabilir.
 • Tırnaklarda Kırılmalar
 • Kabızlık ve diğer sindirim sistemi bozuklukları.
 • Kırmızı et tüketiminin fazla olması sonucu, kolesterol ve trigliserid yüksekliği oluşabilir.

Yukarıda yer alan Canan Karatay Diyeti Zararları; bu diyetin uzun süre uygulanması sonucu ortaya çıkmaktadır. Gerekli süre boyunca uygulanması ve diyet süresince bol egzersiz ve su tüketimi, bu zararları ve Yan Etkileri minimize edebilmektedir. Herhangi olumsuz bir durumla karşılaşmamak için Canan Karatay Diyeti Listesi uygulanırken bir diyetisyen tarafından kontrol altında tutulmanız ve tahlillerinizin yapılması oldukça önemlidir.

Karatay Diyeti Listesi Zayıflatır mı, Kilo Verdirir mi?

Karatay Diyeti; Diğer birçok diyet listesinde olduğu gibi düzenli uygulandığında kilo verdirir ve zayıflatır. Ancak bilmeniz gereken, sadece Karatay Diyeti uygulayarak kilo vermenin çok zor olduğu, diyet listesiyle birlikte mutlaka egzersiz ve spor yapmanın gerektiğidir.
Karatay Diyetini yapanlar, spor ve egzersizle desteklediklerinde 2 hafta içerisinde yaklaşık 5 kilo verdirdiğini dile getirmektedirler.
Sizin kilo alma sebebiniz, Diyeti uygularken ne kadar zayıflayacağınızı veya kilo verip veremeyeceğini belirlemede oldukça önemlidir. Sağlıksız beslenme sonucu kilo alanlarda, oldukça etkili olup zayıflatırken, hormon veya farklı sağlık sorunlarından dolayı kilo alanlarda ise fazla işe yaramamaktadır. Bu nedenle durumunuz özelse mutlaka Diyetisyen tarafından kişiye özel bir diyet listesi oluşturmak en doğru tercih olacaktır.

Canan Karatay Diyeti Yorumları ve Gerçekler

Canan Karatay Diyeti listesinde yer alan yiyecek ve içecekler, genellikle içerdikleri yağ türü ve besin değerlerine göre belirlenmiştir. Serbest olup tüketilmesine izin verilen besinleri, sınırsız değil, belli bir miktar, ihtiyaç duyulduğu kadar tüketilmesi gerekmektedir. Fazla tüketimi tavsiye edilmemektedir.

Karatay Diyeti’nde Yenmesi Serbest Olan yiyecekler

Aşağıda yer alan yiyecek ve içecekler, karatay diyeti yapanların tüketmesinde herhangi bir engelleme olmayan besinlerdir. Abartmamak koşuluyla bu yiyecek ve içecekler tüketilebilir
Karatay Diyeti Listesinde yenmesine izin verilen gıdalar

 • Ceviz, fındık ve badem gibi sağlıklı yağlar bakımından zengin yemişler.
 • Bulgur: Bulgur kan şekerini yavaş yükselten bir yemektir. Bu nedenle uzun süre tokluk hissi verir.
 • Meyve ve Sebzeler: Elma, armut, şeftali, çilek, ayva, erik, kiraz
 • İçecekler: Maden suyu, doğal hazırlanmış ayran, ev yoğurdu
 • Sağlıklı Yağlar: Tereyağı, Doğal zeytinyağı, fındık yağı, sebze çeşitleri, bakliyat.

Canan Karatay Diyetinde Yenmemesi Gereken Yiyecek ve İçecekler

Her diyet listesinde olduğu gibi Karatay Diyeti Listesinde de yememeniz gereken, tüketimi yasaklanmış gıdalar ve besinler bulunuyor. Bu yiyecek ve içeceklerin genelini sadece diyet süresince değil, diyet sonrasında da tüketilmemesi önerilmektedir. Bu nedenle Canan Karatay Diyeti, bir diyet listesinden ziyade bir beslenme biçimi olarak ortaya çıkıyor.

Karatay Diyetinde Yasak Olan yiyecek ve içecekler

 • Ekmek ve Beyaz un Hamurişi: Beyaz ekmek ve beyaz undan yapılmış olan her türlü hamurişi Canan Karatay diyetinde yenmesi yasaktır.
 • Şeker ve tatlandırıcılar: Beyaz şeker ve şerbeti kullanılarak yapılan her türlü tatlı veya içecekler yasaktır.
 • Yemişler: kavrulmuş kuruyemişler besin değerlerini kaybettiği için ve bu kavrulma işlemi sırasında çeşitli baharat ve yağlar kullanıldığı için tüketilmesi zararlıdır.
 • Sebze ve Meyveler: Muz, karpuz, kavun, üzüm, incir gibi sebze ve meyvelerin tüketilmesi yasaktır. Bunlar yüksek oranda kalori içerir.
 • İçecekler: Alkol, Kola, Gazoz ve benzeri yüksek miktarda şeker bulunduran asitli içecekler ve hazır meyve sularının tüketilmesi yasaktır.

Yukarıda yer alan yasaklı yiyecek ve içecekleri tüketmediğiniz zamanlarda, vücuda fazla kalori almayacağınız için zayıflama ve kilo verme süreciniz hızlanacaktır. Ayrıca Canan Karatay Diyeti ile Zayıflayanlar ve Kilo verenler, bu kilolarını koruyabilmek için de yine bu yasaklara kımende olsa uymalıdır. Bu listede yer alanları tükettikleri zaman, aldıkalrı kaloriyi yakmak için ekstar egzersiz yapmaları iyi olacaktır.

Canan Karatay Diyeti Uygulama Örneği

 • Karatay diyeti Listesinde beyaz un ile yapılan ekmeklerin tüketilmesi tamamen yasak oldugundan dolayı, ekmek yerini tutacak olan ceviz gibi yemişleri bulundurmanız gerekir.
 • Kahvaltı menüsünde doğal tereyağı, yoğurt ve ceviz tüketilebilir.
 • Sabah kahvaltının olmazsa olmazı zeytindir. Kahvaltınızda mutlaka zeytin yer almalıdır.
 • Hergün, yukarıda yenmesi gereken meyveleri kabuklarıyla birlikte tüketilmesi önerilmektedir.
 • Canan Karatay Diyetinde oluşturulan menülerde adet veya ağırlık şeklinde sınırlama getirilmemektedir. Menü, doyumluk porsiyon şeklinde ayarlanmaktadır.

Kahvaltıda şekersiz veya tatlandırıcı içermeyen çay, doğal süt, 2 adet çok haşlanmamış yumurta, Zeytinyağı veya tereyağı ile hazırlanmış omlet, menemen, beyaz peynir gibi doğal besinler yer alabilir. Tüketeceğiniz zeytini, Limon kekik veya nane ile soslayabilir üzerine zeytinyağı dökebilirsiniz. Menü’de ekmek ve tahıl grubunda yer alan besinler yer almamalıdır.
Öğle menüsünde çok acıkmıyorsanız, tüketmemeniz kalori alımını azaltacaktır. Ancak çok acıkıyorsanız, Öğle yemeği tüketmenizde bir sakınca yoktur.
Akşam Yemeği ana menüyü oluşturur. Bu öğünde Kırmızı veya beyaz et, balık tüketilebilir. Hazırladığınız yemeklerde zeytinyağı kullanmalısınız. Ayçiçek yağı kullanımı yasaktır.

Menülerde; Pirinç, Patates gibi nişastalı ve kan şekerini hızlı yükseltip düşüren yiyecekler yasaktır. Pirinç yerine bulgur tüketin.

Canan Karatay Diyeti Listesi Örnek Liste

Aşağıda yer alan listede verilen öğünler sadece örnek teşkil etmektedir. Siz bu örnek listeyi kendinize referans alarak menüyü farklılaştırabilirsiniz. Sürekli tek tip beslenmek oldukça zararlıdır. Vücut her çeşit protein, vitamine ve minarele ihtiyaç duyar. Bu temel gıdalar tüketilmediğinde vitamin ve minarel eksikliğine bağlı rahatızlıklar görülebilir.

Karatay Diyeti Kahvaltı Listesi:

 • 1 adet az haşlanmış yumurta veya menemen. Haşlanmış yumurta yiyemiyorsanız, tereyağı veya zeytin yağı ile hazırlanmış omlet.
 • 2 Dilim beyaz peynir veya 1 kase yoğurt
 • Yeteri kadar Zeytin. Zeytini hazırlarken üzerine tereyağı, kekik ve pulbiber serpiştirin.
 • Avuç içi kadar ceviz veya kavrulmamış Fındık

Karatay Diyeti Öğlen Yemeği Listesi:

 • Zeytin yağı ile hazırlanmış sebze yemeği
 • 1 bardak doğal ev yoğurdundan yapılmış Ayran
 • Zeytin yağlı mevsim salata. Üzerine pulbiber serpiştirilmiş olsun..

Şayet öğlen vaktinde açlık hissetmiyorsanız menü tüketmek yerine sadece Meyve ve Kavrulmamış kuruyemiş tüketilebilir (Yerfıstığı,ceviz fındık gibi). Meyveler kabuguyla birlikte ve lif bakımından zengin meyveler olmalıdır.

Canan Karatay Diyeti Akşam Menü Listesi:

 • Balık, tavuk veya Haşlanmış kırmızı et ile hazırlanmış ana menü
 • Zeytinyağı ile hazırlanmış salata. Salatada kullanacağınız yeşillikler, proteinlerin emilimi açıından önemlidir.
 • 1 Kase evde yapılmış Doğal Yoğurt.

Akşam yemeğini en geç saat 18:00-19:00 gibi yemiş olun. Sonrasında herhangi bir meyve veya sebze tüketmeyin. Menü sonralarında; Limonlu ve Şekersiz Çay veya Doğal şekilde evde demlenmiş bitki çayları tüketilebilir. Günde 1 fincan şekersiz türk kahvesi tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir