17 Aralık 2020

Boy uzatma Yöntem ve Hareketleri

Bir insanın boy uzamasını etkileyen faktörler genel olarak, Kalıtsalığa bağlı etkenler ve beslenme alışkanlığına bağlı etkenler  olarak iki gruba ayırabiliriz. Ancak bunların yanı sıra yaşam tarzı da bu konuda etkili olmaktadır. Ayrıca tüm bunların yanında boy uzatma egzersizleri de bu konuda etkili olmaktadır..
insanda fiziksel büyüme çocukluk döneminde hızlıdır. çocukluk döneminin son zamanlarında yavaşlayan uzama ergenlikle beraber tekrar hızlanır. Birey ergenlik çağına geldiği zaman, büyüme oranları kızlarda 12 ve 17 yaşları arasında ; Erkeklerde ise 13 ila 18 yaşları arasındadır.
Her insan için bu aralık farklılık gösterebilmektedir. Boy uzatmak için bitkisel ilaçların yanında egzersiz ve düzenli bir yaşam tarzı ile beraber spor yapmakta önemlidir. Peki boy nasıl uzar ?

Boy uzatma yöntemleri Nelerdir ?

Boy uzaması genetik yapıyla bağlantılı olduğu kadar çevresel faktörlere de bağlıdır. Bu çevresel faktörler, yaşadığınız zorluklar ve beslenme kalitesi boy uzamasını önemli ölçüde etkilemektedir. Düzenli ve sağlıklı beslenen kişilerde boy uzaması normal aralıklarda olmaktadır.

 # 1. Yeterli ve Düzenli Uyuyun

duzenli-uyku-boy-uzamasi

Boy uzaması için Düzenli uyumak şart.

Yeterli ve düzenli uyku. Çocukların gece uykusu 10 ile 12 saat yetişkinlerde ise ortalama 7 saat olmalıdır. Vucut dinlenemezse gelişemez ve büyüyemez. Kasların yeterince dinlenmesi ve metabolizmanın düzenli olması boy uzama kat sayısını etkiler. Yorgun ve dinlenmemiş bir vücutta boy uzama hızı yavaşlayabilir.

# 2. Sağlıklı ve Dengeli Beslenin

Metabolizmanız için gerekli olan vitamin ve proteinleri yediğiniz yiyeceklerden alırsınız. Bu ihtiyacı karşılamak ve sağlıklı beslenmek için Bol bol balık ve protein tüketin. Balık yiyemiyorsanız omega içeren tabletler kullanabilirsiniz. Yapılan araştırmalar ; yeterli ve dengeli beslenen insanların daha hızlı gelişim gösterdiği ve Boylarının daha hızlı ve daha çok uzadığı gözlemlenmiştir..

# 3. Spor ve Egzersiz Yapın

Günlük Sporunuzu mutlaka Yapın. Örneğin; Basketbol oynayın. Bu omurganızın daha dik olmasını sağlayarak sizin daha hızlı gelişiminize imkan verir. Uzun süreli oturmayın ( bilgisayar başında vs )., Ağırlık kaldırmayın. Güne mutlaka açma germe egzersizleri ile başlayın. Sabah uyandığınızda kaslarınızın çalışması için bu hareketler oldukça etkilidir.

# 4. Mineral ve Vitamin tüketin.

Günlük beslenmenize dikkat edin. düzenli olarak kalsiyum, demir ve vitamin ihtiyacınızı karşılayacak şekilde beslenin. Bol bol meyve Tüketin.. Araştırma sonuçlarını tek başına bu besinler ile tutarsız olmasına rağmen, Beslenme Dergisine göre, proteinler ile birlikte çocuğunuzun büyümesine ekstra bir fayda sağlayacaktır.

# 5. Düzenli Kontrol yaptırın

Çocuğunuzla birlikte düzenli olarak doktora gidin. Düzenli boy ve kilo ölçümleri yaptırın. Bodurluk erken saptanması gereken ve acil tedavi gerektiren bir hastalıktır. boy uzatma egzersizleri genetiğe bağlı olarak kişiden kişiye değişebilir. Altında yatan sebepler arastırılıp tedaviye baslanmalıdır.

Boy Uzatma Egzersizleri

boy uzatma hareketleri hıçkırık boy uzatırmı boy uzatma egzersizleri boy uzatma boy uzatan tabletler boy uzaması boy uzatma yöntemleri en etkili boy uzatma egzersizleri cocuk gelisimi boy uzatma yontem

You may also like...