7 Mayıs 2020

Boş Gebelik Nedir ? Belirtileri ve Nedenleri

Halk arasında Yalancı hamilelik veya Su gebeliği olarak adlandırılan durumdur. Boş gebelik; yumurtanın döllenmeden plasenta oluşması durumudur. Vücudunuz sanki bebek varmış fetüs varmış gibi bir plasenta ve zar oluşturur. Genellikle boş gebeliğin tanısı ultrason ile embriyonun kalp atımlarının görülmesi gerektiği haftalarda görülmemesi ile konulmaktadır.

Boş gebelik genellikle anne adayının adetindeki düzensizlikler, yumurtaların beklendiği tarihte olmaması gibi durumlar göz önünde tutulmalıdır ve dikkat edilmelidir.

Normal gebelik ile boş gebeliğin ayırt edilmesinin yolu gebelik kesesi içerisinde yolk adlı yapıların görülmemesidir. Yolk kesesi varlığı anne adayının boş gebeliğinin olup olmadığının en önemli ve en belirgin belirtisidir.

Boş gebeliğin belirtileri nelerdir?

Boş gebelik hamilelik döneminin ilk aylarındaki gebelik kayıplarının yarısında sorumlu olmaktadır. Boş gebelikte de normal hamilelik belirtileri yaşanmaktadır. Bulantı, kusma, kasık ağrıları, yorgunluk ve halsizlik gibi belirtiler görülmektedir. Annenin şikayetleri ile boş gebelik olup olmadığını anlamak imkansızdır.

Boş gebeliklerde nadiren de olsa lekelenme gibi kanamalar olabilmektedir. Ancak bu normal gebeliklerde de olabilmektedir. Bu nedenle boş gebeliğin tanısını ancak doktora gidildiğinde ultrason ile konulabilmektedir.

Boş gebeliklerin bir kısmı doktora başvurmadan önce kendiliğinden düşük yapabilmektedirler. Böyle bir durumda muhtemelen gebeliğin boş gebelik olduğu tahmin edilir ancak kesin bir şey söylenemez.

Boş gebeliğin nedenleri nelerdir?

Boş gebeliklerin nedeni kromozomal anormalliklerdir. Yine normal bir şekilde sperm hücresi ve yumurta birleşir. Oluşan yapı rahme yerleşir. Ancak kromozamal anormalliklerden dolayı bebek hiç oluşmaz. Burada yalnızca gebelik kesesi oluşur. Bu durumun dışında boş gebeliğin neden olabileceği hiçbir şekilde tespit edilememiştir.

Boş gebeliğin oluşması ileride tekrarlayıcı özellik göstermemektedir. Boş gebelik sonrasında çift daha sonra normal bir gebelik ile bebek sahibi olabilirler.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir