bogaz-agrisina-ne-iyi-gelir-nail-gecer

Boğaz Ağrısına Ne iyi Gelir Nasıl Geçer ?

Mevsimlerin ve havaların değişmesiyle boğaz ağrısı şikayeti olanlar artıyor. Peki boğaz ağrısını dindirmek için ne yapmak gerekiyor. Bu ve buna benzer soruların cevabını aşağıda ki yazımızda bulabilirsiniz.

Boğaz Ağrısı Neden Olur ?

Genellikle kış aylarında karşılaşılan ve daha çok çocuklarda karşımıza çıkan boğaz ağrısı bademciklerin iltihaplanması veya tozdan dolayı oluşmaktadır.

Soğuk havalarda, vücut direnci düşer. Bunun sonucunda da havada ve daha önceden vücudumuzda konaklayan bakteri ve virüsler aktif hale gelerek enfeksiyona neden olur.  Bademciklerin şişmesi, faranjit vb durumlar boğaz ağrısına neden olur.

Boğaz Ağrısına Çözümler

Normal bir düzeyde seyreden boğaz ağrılarını aşağıda yer alan bir kaç yöntemle iyileştirebilirsiniz. Ancak şiddetli ağrı varsa mutlaka doktor tedavisi yapılmalıdır.

Pekmez ve Tere Yağı Tüketin

pekmez-ile-bogaz-agrii-gecirme

Bir yemek kaşığı üzüm pekmezinin içerisine 1 tatlı kaşığı kadar Tere yağı ilave ederek bir cezve içerisinde ısıtın. Yağ eridikten sonra hafif ılımaya bırakın ve için. Bu karışım hem boğaz ağrısına hemde öksürüğe iyi gelir.

Bal ve Limon Tüketin

bal-ile-bogaz-agrisi-gidermeBir miktar Limon suyunun içerisine 1 tatlı kaşığı kadar bal ilave edip karıştırın. Daha sonra bu karışımı boğazınızda gezdirip yutun. Bal boğazınızı yumuşatacağı için ağrıyı giderecektir. Limonda zengin c vitamini sayesinde iyileşmenize yardımcı olacaktır.

Adaçayı için

adacayi-bogaz-agrisina-iyi-gelir-miBir çok hastalıkta olduğu gibi boğaz ağrısı yaşadığınız zaman da bol bol su ve sıvı tüketmelisiniz. Nemli ortamlarda bulunmalı, Sigara içilen ve tozlu ortamlardan uzak durulmalıdır. Odanızın nemli bir havası olduğuna emin olun. Nem oranı düşün yerlerde boğazınız kuruyacağından ağrısı daha da artacaktır.

Bu fiziksel ortam koşullarını sağladıktan sonra, aktardan alınmış olan, adaçayını içebilirsiniz. Adaçayı boğazı yumuşatır ve ağrıyı azaltır.

Tuzlu Su ile Gargara Yapın

Çok Soğuk veya çok sıcak içeceklerden uzak durun. Mümkün oldukça ılık içecekler ve bol bol meyve sebze tüketin. Ağzınıza sürekli şeker veya pastil türevi şeyler alın. Bunlar tükürük bezlerini çalıştırdığı için boğazınız ıslak kalacağından boğaz ağrısı azalacaktır.

Tuzlu su ile boğazınızı gargara yapabilirsiniz.  Bir bardak suyun içerisinde 1 çay kaşığı  tuzu ilave edip karıştırın ve boğazınızı bu su ile gargara yapın.

boğaz ağrısına ne iyi gelir boğaz acısı nasıl geçer boğaz ağrısına ne iyi gelir boğaz acısına ne iyi gelir boğaz ağrısına ne iyi gelir uzman tv çocuklarda boğaz ağrısına ne iyi gelir boğaz ağrısına ne iyi gelir uzmantv boğaz yanmasına ne iyi gelir uzmantv boğaz ağrısini nasl iyileştirebilrm boğaz acısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir