Bebeklerde Kusmanın Nedenleri ne olabilir

Bebeklerde Kusmanın Nedenleri

Kusma herhangi bir hastalık değildir. Kusma Bir çok hastalığın ortak bulgusudur ve bir çok sebebi olabilir. Kusma kendi başına bebeğin sağlığını bozabilir ve sıvı kaybına neden olur. Bir çok ilacın yan etkisi olarakta kusma karşımıza çıkabilmektedir.
Kusma ayrıca hava kirliliğinden de kaynaklanabilir. bu yüzden bebeğin bulunduğu ortamın havalandırılması gerekmektedir.
1 yaşına kadar olan bebeklerde meydana gelen kusmaların en sık nedeni enfeksiyonlardır. Bunlar bağırsak, boğaz , orta kulak ve idrar yolları enfeksiyonları bebeklerde kusmaya neden olan enfeksiyonlardır.
Gastrointestinal sistem ile ilgili bazı doğuştan kaynaklanan sorunlardan dolayı da bebeklerde kusma olabilir. Bunlar Bağırsaklarda tıkanıklık ve düğümlenmeler, apandisit.
Sinir sistemi ile ilgili olarak menenjit ve beyin kanaması kusmaya neden olabilmektedir.Bebeğiniz ilaç kullanıyorsa bu ilaçların yan etkisi olarak kusabilmektedir.

Bebeklerde Kusman Nedenleri
Bebeklerde Kusman Nedenleri

En sık görülen türü yeni doğan bir bebekteki fizyolojik kusmadır. Bu kusma yaklaşık %60-70 bebekte görülebilmektedir ve ortalama 5-6 ay sürmektedir. ikincisi ise Bağırsak enfeksiyonudur. Bununla ilgili tanının konulması sırasında kusma şekli fışkırarak kusma ise mide çıkışında meydana gelen darlıktan kaynaklanıyor denilebilmektedir. (2-3 aylık bebeklerde )
Kusmuk Safralı ise ince bağırsak veya kalın bağırsakda tıkanıklık meydana gelmiş olabilir.
Kusmuk Kahve rengi veya kanlı ise ; mide de veya gastrointestinal sistemde bir kanama olmuş olabilir. Bu tür kusmalar bir iç kanamanın habercisi olabilir.
Bazı üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olarak bağırsaklarda besin emilimi azalabilir. Bu durumda da midede bekleyen besin bebeği rahatsız eder ve kusmasına sebep olabilir. Bu tür kusmalar genelde balgamlı olmaktadır.
Ayrıca bebeklerde mide reflüsü ( Bebek Reflüsü) kaynaklı kusmalarda olabilir.
Unutmayın ! Kusmalar bazen önemli bir hastalığın habercisi olabilir. Eğer Sizde bebeğinizde anormal bir kusma şekli görüyorsanız Mutlaka doktora başvurunuz.

bebeğin sarı kusması bebeklerde sarı kusmanın nedenleri bebeklerde sarı kusmuk bebeklerin sarı kusması Bebeklerde sarı kusma bebeklerde sari kusmak yeni doğan bebeğin sarı kusması sarı kusmanın nedenleri bebek neden sari kusar bebekler neden sarı kusar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*