Bebeklerde Göğüs Şişmesi Nedenleri

Yenidoğan Bebeklerde meme şişmesi sık görülen bir durumdur. Bunun sebebi, gebelik süresince bebeğin anne tarafından salgılanan hormonlara, göbek bağı nedeniyle maruz kalmasıdır. Anne tarafından salgılanan Kadın hormonları bebeğe geçtiğinde göğüslerdde büyüme ve şişlik oluşmasına neden olur. Hatta öyle ki bazı bebeklerde göğüs şişmesi ile birlikte sıvıda akabilir. Şayet sizin bebeğinizde de sıvı veya süt akması varsa doktora muayene olmanızda fayda vardır. Enfeksiyon riski oluşabilir.
Göğüs şişmesi olan bebeklerin göğüslerine masaj yapmak, onları sıkmak, ovalamak ya da zorlamak doğru bir davranış değildir. Bu uygulamalar bebeğin memesinde iltihap oluşmasına ve derinin zedelenmesine sebep olabilir. Bebeklerde oluşan bu meme şişmesi , doğumdan sonra herhangi bir hormon akışı olmadığı için zamanla kendiliğinden geçecektir. Bunun için herhangi birşey yapmanıza gerek yoktur.
Yeni doğan bebeklerin çoğunda görülen meme şişmesi, dışarıdan her ne kadar korkutucu görülsede bebeğe herhangi bir zararı yoktur. Sıkılmadığı sürece bebekte herhangi bir ağrıya da sebep olmaz.  Bebeklerde meme şişmesi yaklaşık 1-2 hafta içinde kendiliğinden geçer.

Şayet bebeğinizin memesinde iltihabik bir durumdan şüpheleniyorsanız mutlaka doktora muayene olun. Böyle bir durumda bebeklerde Yüksek ateş görülebilir.

Bebeklerde Meme Büyümesi Video

bebeklerde memede sislik bebeklerde göğüs şişmesi bebeklerde gögüs sisligi yeni doğan bebeklerde gögüs şişmesi bebeklerin gogsu neden siser yeni doğan bebekte göğüs şişmesi yeni dogan bebeklerin gogsunun sismesi yenidoğanda memede şişlik yenidoğan bebeklerde memede şişlik yenidoğan memede şişlik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*