24 Nisan 2020

Ayakta tırnak Batması Nedenleri ve Tedavisi

Tırnak batması Bir çok insanda görülen çoğu zaman fiziksel hareketini engelleyebilen bir rahatsızlıktır. Tırnak batması ayak parmaklarının tümünde görülebildiği gibi daha çok büyüklüğü , Son parmak oluşu ve önde oluşuyla Ayak Baş Parmağında sıklıkla görülmektedir. Tırnak büyüdüğü zaman yanlarda bulunan derinin içine doğru yönelir. Burada enfeksiyon oluşması sonucu burada ki deriler tırnağın üstünü örtmeye başlar ve tırnak derinin içine gömülmeye başlar.

Tırnak büyümesi normalde düz olarak (dik olarak) büyüdüğü için tırnak kesilirken dikkat edilmeli ve düz bir şekilde parmak ve tırnak yapısına uygun bir şekilde kesilmelidir..

Bazı durumlarda tırnaklar yanlamasına da büyür ve deride bir yabancı cisim gibi algılanarak bu bölgede reaksiyon başlamasına sebep olurlar, bazen ise tırnak yalnızca köşelerde değil, tümüyle tırnak yatağına batık hale gelebilir. Her iki sorunda da başlangıçtaki şikayet agrı ve şişme olmaktadır.. Bu tür bir rahatsızlık ile karşılaşıldıgında tedavi edilmezse iltihaplanmaya ve tırnak kökünün bozulmasına sebep olabilir. Bu durum hastanın ayakkabı giymesine engel olabilecek seviyelere kadar ilerleyebilir.

Tırnak Batmasının Sebepleri Nelerdir ?

Tırnak batmasının birden fazla nedeni olabilir. Ancak en çok karşılaşılan neden tırnakların yanlış kesiminden kaynaklanan rahatsızlıklardır.Tırnak yönü doğru kesilmediği zaman tırnak deri içine doğru büyümektedir bu da tırnagın deriye batmasına sebep olmaktadır.

Diğer tırnak batma sebepleri ise :

-Tırnağın Büyümesinde sorunların olması
-Parmaklarınızı sıkacak şekilde dar, ince burun ayyakabı giymek
-Tırnak tabakasının kalınlaşması
-Tırnak Kırılması
-Tırnakta Mantar oluşumu
-Parmaklarda şişmanlık
Bunların hepsi kişi ile alakalı olduğu için dikkat edildiğinde tırnak batması önlenebilmektedir.

Tırnak Batmasından Meydana gelen Rahatsızlıklar

En çok görülen tırnak batması rahatsızlığı, Ağrı, şişkinlik, iltihaplanma ve kanama olmasıdır.. Tırnak Batması özellikle iltihaplanmışsa tehlikeli olabilmektedir. Tırnakta oluşan iltihap kemiklere kadar ilerleyerek bu bölgeye de hasar verebilmektedir. Bunu anlamak için parmak röntgeninin çekilmesi gerekebilmektedir.

Tırnak Batması Nasıl Gecer ? Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

tirnak-batmasi-tedavisi-ne-iyi-gelirTırnak Batması sonucu parmakta kanama, parmak etinde şişme ve iltihaplanma varsa mutlaka doktor tedavisi gerekmektedir. Tırnak batması yaşayan kişilerin bunu hafife almaları, tedaviye geç başlamaları iyileşme sürecini olumsuz etkilemektedir..
Yeni oluşmaya Başlayan Tırnak Batması Tedavisi ;
-Tırnağın Su Banyosuyla yumuşatılması : Bir miktar sıcak suya tuz eklenerek ayak suyun içinde bekletilir. Tuz bölgede ki iltihaplanmayı engellerken sıcak su da tırnak ve parmağın yumuşamasını sağlamaktadır.
-Antibiyotik ve Mantar tedavisinde kullanılan kremler ile Tedavi
-Kapalı ayakkabının kullanımını azaltmak, Sandalet ve terlik kullanılarak parmak üzerinde ki baskıyı azaltmak.

tırnak batmasına ne iyi gelir tırnak iltihabına ne iyi gelir tırnak batması iltihabına ne iyi gelir tırnak iltihabı trnak batmas tedavisi tirnak batmasi iltihabi tırnak batması iltihabı tedavisi tırnak batması belirtileri tırnak batmasının nedenleri ayak tırnak batması

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir