Antinton Hastalığı ve Belirtileri

Antinton -Huntington hastalığı

Antinton hastalığı (HD), genetik ve nörolojik hastalıktır. Antinton Hastalarında Hareket bozuklukları ve zeka geriliği görülmektedir. Beyin ve Sinir sistemi üzerinde etkili olan bir hastalıktır.Hasta kişiler genellikle heterozigotlardır. Hastalık Belirtileri orta yaşlarda (30-50) ortaya çıkmaktadır. Antinton Hastalığı Genetik olduğu için hastanın çocuklarında da görülme olasılığı oldukça yüksektir. Hastalık ölümcül bir hastalık olmamakla beraber bu durum hastalık seyrine göre değişmektedir.

Antinton Hastalığı Belirtileri

Belirtileri çok uzun yıllara yayılan bir hastalıktır (10-15 yıl arasında ). Antinton Hastalığına yakalanan kişilerde zamanla konuşma bozuklukları, hareket bozuklukları ve becerilerde kayıplar görülür.En belirgin belirtileri kol, bacak, gövde ve yüz kaslarının ani ve istemsiz kasılmasıdır. [adsense]Belirtiler çoğunlukla duygusal dalgalanmalar, sözlerin ağızda gevelenmesi, sakarlık, depresyon ve sinirlilik ile birlikte oluşur. Hastalığın ilerlemesiyle yutma zorluğu, düzensiz yürüme, denge kaybı, muhakeme gücünün bozulması ve bellek problemleri gibi belirtiler görülür.
Genellikle 30-50 yaşları arasında belirtiler başlar. Serebral korteksin ön lobu etkilenir ve istem dışı hareketler, kişilik değişimleri gözlenir. Çabuk sinirlenme, depresyon, içine kapanma, ve konsantre olamama gibi davranışlar da hastada mevcuttur. Yutmada zorlanma, bunama, konuşmada zorluk da ilerleyen dönemlerde ortaya çıkar. Bireyde ölünceye kadar giderek artan hücre ölümleri ve sinirsel tahribat gözlenir. Belirtilerin ortaya çıkmasından sonra ortalama 10-15 yıl sonra hastaların çoğu ölür.
1993 yılında, 4. kromozom izlenerek hastalığa sebep olan gen bulunmuştur. Glutamin amino asiti için gerekli olan CAG kodu, tekrarlamakta ve proteinlerde uzun glutamin şeritleri meydana getirmektedir.

Antinton Hastalığı Tedavisi

Hastalığın Kesin bir tedavisi yoktur. Ancak uygulanan Tedavi
Diyet
Psikolojik Destek ve Fizik Tedaviden ibarettir.

 

anTintin hastalığı antinton hastalığı antinton antintin antinton hastalığı nedir aniden gevelemenin hastaligi nedir antinton sendromu antinton hastalığı evreleri antintin tedavi yontemleri yutmada zorlanma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*